Պատերա՞զմ, թե՞ զիջումներ․ Իրանին պարտադրվող իսրայելա-ամերիկյան գոյաբանական ընտրությունը
Իսրայելի զինված ուժերը հունիսի 12-ի, լույս 13-ի գիշերը միաժամանակյա հարվածներ են հասցրել Իրանի Թեհրանի, Ղոմի, Էսֆահանի, Արաքի և Բուշեհրի տարածաշրջաններում գտնվող ռազմա-միջուկային օբյեկտներին։ Ըստ ոչ պաշտոնական աղբյուրների՝ թիրախավորվել են «Նաթանզ» և «Ֆորդո» միջուկային օբյեկտները, հարակից գիտահետազոտական կենտրոնները, ինչպես նաև Հեղափոխական պահապանների կորպուսի բարձրաստիճան զինվորականների կեցավայրերը։
Նաթանզի ստվերը. արդյո՞ք պատերազմն արդեն սկսվել է
Իրանը հաստատել է տասնյակ զոհերի առկայությունը, այդ թվում՝ ռազմական գիտնականների և Իրանի զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմի ներկայացուցիչների։ Այս հանգամանքը վկայում է Իսրայելի թիրախային հարվածների բարձր արդյունավետության, միաժամանակ, իրանական ստրատեգիական օբյեկտների և հակաօդային պաշտպանության համակարգերի խոցելիության մասին։
Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին խոստացել է մեծ հաշվեհարդար, իսկ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն իր երկրի բնակչությանը կոչ է արել պատրաստվել երկարատև ռազմական դիմակայության։
Իսրայելի և Իրանի միջև ռազմական նոր էսկալացիան մեծ մերձավորարևելյան տարածաշրջանը տեղափոխում է որակապես նոր, աննախադեպ բարձր լարվածության հարթություն, որը կարող է կարդինալ կերպով փոխել ուժերի հարաբերակցությունն ու ռազմաքաղաքական լանդշաֆտը։ Դա մեծապես կախված կլինի նրանից, թե արդյոք Իրանն իրեն հասցված ծանր հարվածները կդիտարկի որպես իրական պատերազմի մարտահրավեր և կոնֆլիկտը իրապես կտեղափոխի պատերազմական ֆազա։ Նման հեռավորության վրա Իսրայելի նկատմամբ մարտական գործողությունները լինելու են բալիստիկ հրթիռների և ԱԹՍ-ների միջոցով, ինչը, երկարաձգվելու դեպքում, նախ, Իրանին կստիպի պարպել իր ստրատեգիական արսենալի զգալի մասը, երկրորդ՝ նկատելիորեն թույլ ՀՕՊ համակարգերի պայմաններում դյուրացնի իսրայելական ավելի ինտենսիվ հարվածները հենց իր՝ Իրանի միջուկային օբյեկտներին։ Նման պատերազմը Իրանից ահռելի նյութատեխնիկական և ֆինանսական ռեսուրսներ է խլելու, և Թեհրանում միայն գիտեն՝ որքանով է ունակ գրեթե ճգնաժամի մեջ գտնվող իրանական տնտեսությունը սպասարկել նման հյուծող պատերազմը, և ինչ գին է արժենալու այն իրենց համար։
Երկսայր խաղը․ կսրի՞ Իրանը իրավիճակը, թե՞ կփորձի փրկել դեմքը
Հատկապես մարդկային (առաջին հերթին՝ որակական իմաստով) կորուստներն, իհարկե, Թեհրանին չեն թողնում այլընտրանք՝ հնարավորինս կոշտ արձագանքելու հասցված հարվածներին։ Սակայն ամենևին բացառելի չէ, որ, ինչպես նախկինում, դրանք ավելի շատ կարող են լինել դեմքը փրկելուն ուղղված ջանքեր՝ մանավանդ երկրի ներսում ֆունդամենտալ թեոկրատական կենտրոնաձիգ իշխանության ներքին հեղինակությունը կասկածի տակ չդնելու նպատակով։
Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ Իսրայելն այս հարվածները հասցրեց Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ամերիկա-իրանական՝ 2025թ. հունիսի 15-ին Մասկատում (Օման) պլանավորված վեցերորդ շրջափուլի բանակցությունների նախօրեին։ Պաշտոնական Թեհրանը տեղի ունեցածից հետո արդեն հայտարարել է այդ բանակցությունների չեղարկման մասին՝ միաժամանակ պնդելով, որ Իսրայելը չէր կարողանա նման օպերացիա իրականացնել՝ առանց ԱՄՆ-ի համաձայնության և թույլտվության։
Իսրայելական հարվածներից հետո ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ Իրանի դեմ Իսրայելի գործողությունները բնորոշելով որպես միակողմանի և շեշտելով, թե իրենք չեն մասնակցում Իրանի դեմ հարվածներին։
Չնայած այս պնդումներին՝ Վաշինգտոնի նախընթաց վարքագիծը բոլոր հուշումները տալիս էր Իրանի նկատմամբ հնարավոր ռազմական գործողության մասին։ ԱՄՆ-ն սկսել էր Իրանին հարակից ռազմաբազաներից էվակուացնել իր ոչ ռազմական կոնտինգենտը, իսկ նախագահ Թրամփը հայտարարում էր, թե այլևս մեծ սպասելիքներ չունի Իրանից՝ միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնությունների հասնելու առումով, և չէր ցանկանա, որ կարգավորումը բռնության միջոցով տեղի ունենար։
Այս ֆոնին ԱՄՆ-ն, մինչև իսրայելական հարձակումը, երկու հիմնական լեյտմոտիվ էր զարգացնում․ նախ, որ Իսրայելը կարող է ու պատրաստվում է ինքնուրույն գործողությունների դիմել Իրանի դեմ, երկրորդ՝ իրենք դրա հետ կապ չունեն, ավելին, Երուսաղեմը գործելու է ի հեճուկս իրենց։ Եվ, այնուամենայնիվ, Իսրայելի կողմից, ԱՄՆ-ի կամքը անտեսելով, նման ծանր հարվածներ հասցնելուց հետո Սպիտակ տունը շտապեց հայտարարել, թե իրենք կպաշտպանեն Իսրայելին Իրանի պատասխան հարվածների դեպքում։ Այս առաջին հայացքից հակասության վրա լույս է սփռում պետքարտուղար Ռուբիոյի հայտարարությունն այն մասին, որ իրենց գլխավոր առաջնահերթությունը տարածաշրջանում ամերիկյան ուժերի պաշտպանությունն է, և Իրանը չպետք է թիրախավորի ԱՄՆ շահերը կամ անձնակազմը։ Ռուբիոյի ակնարկն առավել քան թափանցիկ է՝ Թեհրանի կողմից մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմակայանների ու բազաների թիրախավորումը լեգիտիմ հիմքեր կտա Վաշինգտոնին՝ դիվանագիտական լեզվի փոխարեն Թեհրանի հետ խոսելու ուժի լեզվով, ինչը նշանակելու է պատերազմի վերափոխում իրանա-իսրայելականից դեպի իրանա-ամերիկյան, որի պատասխանատուն, ըստ էության, այդ դեպքում կլինի հենց Իրանը։
«Մտրակ և բլիթ» կամ վերջին նախազգուշացում
Վաշինգտոնի մարտավարությունը նման է «մտրակի և բլիթի» հայտնի քաղաքականությանը, որտեղ բլիթ տվողի դերում դիրքավորվել է ինքը՝ Վաշինգտոնը։ Թերևս պատահական չէր, որ իսրայելական հարվածներից գրեթե անմիջապես հետո իր միկրոբլոգում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հարկ համարեց գրել, որ իրենք շարունակում են հանձնառու մնալ Իրանի միջուկային հարցի դիվանագիտական ​​լուծմանը, և իր ամբողջ վարչակազմին հանձնարարել է բանակցություններ վարել Իրանի հետ։ «Նրանք կարող են լինել հիանալի երկիր, բայց նախ պետք է լիովին հրաժարվեն միջուկային զենք ձեռք բերելու հույսերից»,-եզրափակել էր Թրամփը «Truth Social»-ի իր էջում։
Իսկ ահա մտրակողի և, նաև, հարվածի ծանրության բեռն իր վրա վերցնողի դերում հանդես է գալիս Իսրայելը։ Վերջինս մեծ էնտուզիազմով է կատարում այդ դերը,  քանի որ ստացել է հնարավորություն՝ կետային ճշգրիտ հարվածներով քայքայելու իր ստրատեգիական հակառակորդի ռազմական ու միջուկային ենթակառուցվածքները․ մարտավարություն, որ հաջողությամբ Իսրայելը կիրառեց ետասադական Սիրիայի դեմ։
Նման մարտավարության նպատակն ամենևին պատերազմի խորացումը չէ, այլ Իրանին միջուկային ծրագրից հրաժարվելուն հակելը։ Վաշինգտոնում գնահատում են, որ Թեհրանը միջուկային ծրագրի շուրջ մաքոքային բանակցությունները, առանց էական որևէ արդյունքի, ծառայեցնում է ընդամենը մինչև ատոմային զենքի ստեղծման համար անհրաժեշտ մակարդակի միջուկի հարստացման համար։ Ուստի փորձում են Իրանի հոգևոր առաջնորդին, ով ամենառադիկալն է տրամադրված միջուկային ծրագրից չհրաժարվելու հարցում, նման չափազանց ծանր ու ռեսուրսազրկող հարվածներով ցույց տալ, թե ինչ է տեղի ունենալու այդ «բաց պատուհանից» հրաժարվելու դեպքում։
Այս իմաստով, ԱՄՆ-ն, Իսրայելի օգնությամբ, Իրանի հարցում փափուկ դիվանագիտությունը փոխարինում է կոշտ կամ «բալիստիկ հրթիռներով ուղեկցվող» դիվանագիտությամբ։ Կվերաճի այն պատերազմի, թե ոչ, կախված է Իրանից, որը ունի նաև իրեն շրջապատող ամերիկյան ռազմաբազաները թիրախավորելու հնարավորություն։ Կլինեն այդ հարվածները, թե ոչ, կախված է նաև այն հարցից, թե ինչպիսին կլինի, հատկապես, Ռուսաստանի և Չինաստանի դիրքավորումն այս հարցում։ Մոսկվայի և Պեկինի՝ գոնե առաջին ռեակցիան կարծես շպրոիրանական է, կարելի է ասել՝ չափավոր պրոիրանական։ Պակաս դեր չի ունենա նաև Թուրքիայի դիրքորոշումը, որն, անկասկած, փորձելու է իրանական կրակից սեփական շագանակները հանել, ինչն ուղիղ վերաբերելու է նաև Հայաստանի շահերին։ Երևանի կենսական շահը պահանջում է «իրանական կրակի» շատ արագ մարում, քանի դեռ այն չի վերածվել մեգատարածաշրջանային հրդեհի, որը կարող է ուղղակի այրել նաև Հայաստանի «վերջույթները»։ Հենց այդ մասին էր ՀՀ արտգործնախարարության հայտարարությունը Իրանի շուրջ սրված իրավիճակի վերաբերյալ։

War or concessions? The Israeli-American ontological choice imposed on Iran
On the night of June 12-13, the Israeli military launched simultaneous strikes on Iranian nuclear facilities in the Tehran, Qom, Esfahan, Arak, and Bushehr regions. According to unofficial sources, the Natanz and Fordow atomic facilities, adjacent research centers, as well as the residences of high-ranking military personnel of the Revolutionary Guard Corps were targeted.
The Shadow of Natanz: Has the War Already Begun?
Iran has confirmed the presence of dozens of casualties, including military scientists and representatives of the highest ranks of the Iranian armed forces. This circumstance indicates the high effectiveness of Israeli targeted strikes, as well as the vulnerability of Iranian strategic facilities and air defense systems.
Iran's Supreme Leader Ali Khamenei had promised a significant retaliation, and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has called on his country's population to prepare for a prolonged military confrontation.
The new military escalation between Israel and Iran is moving the broader Middle East region to a qualitatively new, unprecedented level of high tension, which could radically change the balance of power and the military-political landscape. This will largely depend on whether Iran will view the heavy blows inflicted on it as a real war challenge and will move the conflict to a war phase. At such a distance, combat operations against Israel will be carried out using ballistic missiles and UAVs, which, if prolonged, will firstly force Iran to empty a significant part of its strategic arsenal and, secondly, in conditions of noticeably weak air defense systems, will facilitate more intensive Israeli strikes on its own, Iran's, nuclear facilities. Such a war would drain Iran of enormous logistical and financial resources, and only Tehran knows how capable the Iranian economy, which is almost in crisis, is of such a debilitating war and what price it will cost them.
A double-edged game: will Iran escalate the situation or try to save face?
The human losses (primarily in terms of quality) indeed leave Tehran no alternative but to respond as harshly as possible to the strikes. However, it is not excluded that, as before, they could be more of an effort to save face, especially not to question the internal authority of the fundamental theocratic centralized government within the country.
It is noteworthy that Israel carried out these strikes on the eve of the sixth round of US-Iranian talks on Iran's nuclear program, scheduled for June 15, 2025, in Muscat (Oman). Official Tehran has already announced the cancellation of these negotiations after the incident while claiming that Israel would not have been able to carry out such an operation without the consent and permission of the United States.
After the Israeli strikes, US Secretary of State Marco Rubio issued a statement characterizing Israel's actions against Iran as unilateral and emphasizing that they were not participating in the strikes against Iran.
Despite these claims, Washington's previous behavior gave all the clues about a possible military action against Iran. The US had begun evacuating its non-military contingent from military bases adjacent to Iran, and President Trump was declaring that he no longer had high expectations from Iran in terms of reaching agreements on the nuclear program, and he would not want the settlement to take place through violence.
Against this background, the US, before the Israeli attack, was developing two main leitmotifs: First, that Israel can and is preparing to take independent action against Iran, and second, that they have nothing to do with it; moreover, Jerusalem will act against them. And yet, after Israel, ignoring the will of the United States, inflicted such heavy blows, the White House rushed to declare that they would defend Israel in the event of Iranian retaliatory strikes. This, at first glance, contradiction sheds light on Secretary of State Rubio's statement that their main priority is the protection of American forces in the region and that Iran should not target US interests or personnel. Rubio's hint is more than transparent: Tehran's targeting of American military bases and bases in the Middle East will give Washington legitimate grounds to speak to Tehran in the language of force instead of diplomatic language, which will mean a transformation of the war from Iranian-Israeli to Iranian-American, for which Iran itself will be responsible.
"Whip and Donut" or the last warning
Washington's tactics are similar to the well-known "whip and donut" policy, where Washington is positioned as the donut giver. Perhaps it was no coincidence that almost immediately after the Israeli strikes, US President Donald Trump considered it necessary to write in his microblog that they remain committed to a diplomatic solution to the Iranian nuclear issue and instructed his entire administration to negotiate with Iran. "They could be a great country, but first they have to completely abandon their hopes of acquiring nuclear weapons," Trump concluded on his Truth Social page.
And here, Israel plays the role of the whipper-slayer and, simultaneously, the one who takes the brunt of the blow. The latter fulfills this role with great enthusiasm since it has received the opportunity to destroy the military and nuclear infrastructure of its strategic adversary with pinpoint precision strikes - a tactic that Israel successfully used against post-Assad Syria.
The goal of such tactics is not at all to deepen the war but to persuade Iran to abandon its nuclear program. Washington estimates that Tehran is using the shuttle negotiations on the nuclear program without any significant results, only to enrich the nucleus to the level necessary for the creation of atomic weapons. Therefore, they are trying to show the spiritual leader of Iran, who is the most radical in not giving up the nuclear program, with such hefty and resource-consuming blows what will happen if he refuses this "open window."
In this sense, the US, with the help of Israel, is replacing soft diplomacy with complex or "ballistic missile" diplomacy in the Iran issue. Whether it will escalate into war or not depends on Iran, which also can target the American military bases surrounding it. Whether these blows will occur also depends on the position of Russia and China, particularly on this issue. At least the initial reaction of Moscow and Beijing was pro-Iranian; one could say moderately pro-Iranian. The position of Turkey will also play an important role and will undoubtedly try to pull its chestnuts out of the Iranian fire, which will also directly affect the interests of Armenia. Yerevan's vital interests require a very quick extinguishing of the "Iranian fire" before it turns into a mega-regional fire that can burn the "limbs" of Armenia as well. That is precisely what the RA Foreign Ministry's statement on the aggravated situation around Iran was about.