ԱՄՆ միջամտությունը, Ռուսաստանն ու Ուկրաինան իրական խաղաղության նկատմամբ հետաքրքրությունը
Responsible Statecraft կայքը ներկայացրել է Քուինսիի պատասխանատու կառավարման ինստիտուտի «Եվրասիա» ծրագրի տնօրեն Անատոլ Լիվենի վերլուծությունը՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի մասին։
Ուկրաինայի և Ռուսաստանի կողմից Ստամբուլում երկուշաբթի օրը ներկայացված հուշագրերը միանշանակ ցույց են տալիս, որ առանց ԱՄՆ վճռական միջամտության և ամերիկյան մանրամասն խաղաղ ծրագրի՝ Ուկրաինայում խաղաղ լուծում հնարավոր չէ։
Խնդիրը միայն այն չէ, որ կողմերի որոշ դիրքորոշումներ իրար հակասող են և բացարձակ անհամատեղելի։ Հուշագրերը ցույց են տալիս, որ կողմերից ոչ մեկը ներկայումս իրականում շահագրգռված չէ շուտափույթ խաղաղության հաստատմամբ։
Ուկրաինական դիրքորոշումը
Ուկրաինայի կողմից ներկայացված հուշագրում ասվում է․ «Ցամաքում, օդում և ծովում՝ ռազմական գործողությունների լիակատար և անառարկելի դադարեցումը հանդիսանում է խաղաղ բանակցությունների համար անհրաժեշտ նախադրյալ և պայման»։ Ռուսաստանը արդեն իսկ մերժել է այս պահանջը և հավանաբար կշարունակի մերժել, քանի որ դա կնշանակեր հրաժարում իր հիմնական լծակներից՝ առանց որևէ փոխհատուցման։ Բացի այդ, անկայուն և փխրուն հրադադարը չի բխում նաև Ուկրաինայի կամ Արևմուտքի շահերից։ Եթե Ուկրաինան ցանկանում է սկսել բարդ տնտեսական վերակառուցում և ժողովրդավարական բարեփոխումներ, ապա դրա համար անհրաժեշտ է կայուն և տևական խաղաղություն։
Ուկրաինական հուշագրում նշվում է նաև, որ «չպետք է սահմանափակումներ կիրառվեն Ուկրաինայի Զինված ուժերի թվաքանակի, տեղակայման կամ այլ պարամետրերի վրա, ինչպես նաև՝ բարեկամական օտարերկրյա ուժերի Ուկրաինայի տարածքում ներկայության հարցում»։ Ռուսաստանը նախապես հայտարարել է, որ երբեք չի ընդունի արևմտյան զորքերի ներկայություն Ուկրաինայում, քանի որ այն դիտարկում է դա որպես ՆԱՏՕ-ի անդամակցություն՝ առանց պաշտոնական անվանման։ Եվրոպական առաջնորդներն էլ իրենց հերթին նշել են, որ եվրոպական ուժերը կարող են տեղակայվել միայն ԱՄՆ աջակցությունը երաշխավորելու պարագայում, սակայն Թրամփի վարչակազմը մերժել է այդ պայմանը։
Մեկ այլ դրույթում Ուկրաինան ընդունում է, որ «Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառված որոշ պատժամիջոցներ կարող են աստիճանաբար հանվել՝ պայմանով, որ կգործի մեխանիզմ պատժամիջոցների վերականգնման հնարավորության դեպքում։ Սառեցված ռուսական պետական ակտիվները կուղղվեն վերակառուցման աշխատանքներին կամ կմնան սառեցված մինչև փոխհատուցումների վճարումը»։ Հասկանալի է, որ Մոսկվան չի համաձայնի խաղաղ պայմանագրի ստորագրմանը՝ առանց պատժամիջոցների վերացման կամ դրա վերաբերյալ հստակ երաշխիքների։
Եվրոպական ինտեգրում․ միակ ճկուն կետը
Միակ կետը, որտեղ ուկրաինական կողմը տեղ է թողնում հնարավոր փոխզիջման համար, հետևյալն է․ «Ուկրաինան պարտավոր չէ պահպանել չեզոք կարգավիճակ։ Այն կարող է ձգտել անդամակցել եվրոատլանտյան հանրությանը և շարժվել ԵՄ անդամակցության ուղղությամբ։ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցը կախված է Ալյանսի ներսում կոնսենսուսից»։ Ռուսաստանը արդեն իսկ հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ Ուկրաինան ինքնիշխան իրավունք ունի ձգտելու ԵՄ անդամակցության։ Ինչ վերաբերում է ՆԱՏՕ-ին, ապա հուշագիրը ճիշտ է նշում, որ դա կախված է ոչ թե Ուկրաինայից, այլ Ալյանսի բոլոր անդամների միաձայն համաձայնությունից։
Սա նշանակում է, որ թե՛ Թրամփի վարչակազմը, թե՛ որևէ եվրոպական կառավարություն կարող է արգելափակել Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին՝ առանց Կիևին որևէ բան բացատրելու։ Սակայն Մոսկվայի համար հիմնական խնդիրն այն է, որ ՆԱՏՕ-ի արևելյան անդամները՝ մասնավորապես Լեհաստանը և մյուսները, շարունակում են հանդես գալ որպես Ուկրաինայի անդամակցության կողմնակիցներ։ Իսկ եթե 2028 թ․ ԱՄՆ-ում հաղթեն դեմոկրատները, նրանք կարող են չեղարկել Թրամփի վետոն։ Դրա համար էլ Ռուսաստանը պահանջում է, որպեսզի Ուկրաինան Սահմանադրությամբ ամրագրի չեզոք կարգավիճակ, կամ՝ ձեռք բերվի համապատասխան ամերիկա-ռուսական պայմանագիր, ինչը Կիևը մերժում է։
Ռուսական հուշագիրը՝ ոչ իրատեսական պահանջներով
Ռուսական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ստամբուլում ներկայացված ռուսական հուշագրում առկա են հրադադարի այնպիսի պայմաններ, որոնք Մոսկվային պետք է հայտնի լինեն որպես լիովին անընդունելի ուկրաինացիների համար։ Դա, սակայն, չի բացառում այն հնարավորությունը, որ Ռուսաստանը որոշ հարցերում պատրաստ կլինի փոխզիջման, եթե հասնի իր նպատակներին այլ ոլորտներում, մասնավորապես՝ Վաշինգտոնի հետ երկկողմ հարաբերություններում։
Ռուսական հուշագրի մեջ ներառված են հետևյալ պահանջները․
Ուկրաինական Զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերում Դոնբասից, Խերսոնից և Զապորոժիեի մարզերից,
այլընտրանքային հրադադարի տարբերակ՝ ուկրաինական բանակի խոշոր տեղաշարժերի արգելք, մոբիլիզացիայի և ռազմական դրության չեղարկում, օտարերկրյա զենքի մատակարարումների դադարեցում։
Սակայն այս պայմանները հնարավոր կդառնան միայն այն դեպքում, եթե Ռուսաստանը հաղթանակ տանի ռազմաճակատում։ Ուկրաինան երբեք չի համաձայնի հանձնել այն տարածքները, որոնք դեռ վերահսկում է, իսկ եվրոպական երկրները չեն համաձայնի դադարեցնել ռազմական օգնությունը։
Պահանջներ և միջազգային արձագանք
Ռուսական հուշագրի համաձայն՝ հրադադարի դիմաց Մոսկվան պահանջում է «միջազգային ճանաչում Դոնբասի, Զապորոժիեի, Խերսոնի և Ղրիմի՝ որպես Ռուսաստանի մաս»։ Այս պահանջը որևէ իմաստ չունի։ Բանն այն չէ միայն, որ Ուկրաինան և Արևմուտքը երբեք չեն ճանաչի այդ անեքսիաները։ Նույնը վերաբերում է նաև Չինաստանին, Հնդկաստանին և Հարավային Աֆրիկային, որոնք նույնպես հրաժարվել են դրանք ճանաչել և կշարունակեն նույն դիրքորոշումը։ Ամենաշատը, ինչին կարող է հույս կապել Ռուսաստանը (ինչպես այն նախատեսվում էր Ստամբուլում 2022թ․ մարտի բանակցությունների ժամանակ), դա այդ տարածքների իրավական կարգավիճակի հարցի հետաձգումն է՝ հետագա բանակցությունների համար։
Ռուսաստանը նաև պահանջում է՝
Կիևը հայտարարի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների օրը, որոնք պետք է կայանան ռազմական դրության չեղարկումից ոչ ուշ, քան 100 օրվա ընթացքում,
սահմանափակում ուկրաինական բանակի թվաքանակի վրա,
նեոնացիստական և ազգայնական քարոզչության, ինչպես նաև ազգայնական կուսակցությունների և կազմակերպությունների արգելք,
Ուկրաինական ուղղափառ եկեղեցու իրավունքների վերականգնում,
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղ պայմանագրի հաստատում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի իրավաբանական ուժ ունեցող բանաձևով,
ռուսախոս բնակչության իրավունքների լիարժեք իրականացում,
փոխադարձ պահանջների մերժում պատերազմի հետևանքով պատճառված վնասների համար։
ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի կողմից խաղաղ պայմանագրի իրավական հաստատումը տրամաբանական և իմաստալից պահանջ է։ Սակայն ռուսական մյուս պահանջների կատարումը Կիևի համար կլինի ծայրահեղ դժվար՝ Ռուսաստանի ճնշման ներքո, քանի որ դրանցից շատերը ենթադրում են Ուկրաինայի խորհրդարանի հաստատում, ինչը քիչ հավանական է։
ԱՄՆ դերակատարության կարևորությունը
Միայն Վաշինգտոնն է ունակ Ռուսաստանին առաջարկել փոխզիջումներ այլ ոլորտներում՝ օրինակ՝ ԱՄՆ ուժերի տեղակայման հարցում Եվրոպայում, որոնք կարող են Մոսկվային ստիպել մեղմել իր պահանջները։ Միայն ԱՄՆ կարող է ճնշում գործադրել Կիևի և եվրոպական մայրաքաղաքների վրա՝ ընդունելու այդ պայմանները։ Ռուսական որոշ պահանջներ (օրինակ՝ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պահպանումը) ոչ միայն օրինական են, այլև անհրաժեշտ՝ Ուկրաինայի՝ ԵՄ անդամակցության ճանապարհին։ Սակայն անհրաժեշտ է գտնել ձևաչափ, որի համաձայն Ուկրաինան դրանք ընդունի որպես ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի ելակետ, այլ ոչ թե՝ որպես Մոսկվային կապիտուլյացիա։
Թրամփի վարչակազմի դժգոհությունը խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ կարելի է հասկանալ, սակայն ԱՄՆ-ի համար դա սխալ քայլ կլինի՝ նույնիսկ սեփական շահերի տեսանկյունից։ Շուտ թե ուշ Վաշինգտոնը ստիպված կլինի նորից ներգրավվել։ Երեք վերջին զարգացումները վկայում են, որ պատերազմի երկարաձգումը լուրջ ռիսկեր է պարունակում ԱՄՆ-ի համար։
1. Ռազմավարական կայունության խախտում - Ուկրաինայի՝ ՌԴ ռազմաօդային ուժերի միջուկային զենք կրող ռմբակոծիչների վրա իրականացրած հարձակումը խաթարում է ռազմավարական կայունությունը ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև։
2. Տնտեսական ազդեցություններ - ԱՄՆ Սենատում քննարկվող երկկուսակցական օրինագիծը նախատեսում է 500% մաքսատուրք այն երկրների ապրանքների համար, որոնք գնում են ռուսական նավթ և գազ։ Թեև ակնարկը վերաբերում է Չինաստանին, դա ուղղակիորեն խարանում է նաև Հնդկաստանին՝ ԱՄՆ-ի առանցքային գործընկերներից մեկին, որը չի պատրաստվում ենթարկվել էներգակիրների թանկացմանն ուղղված այս քայլին։
3. ԵՄ պատժամիջոցները - ԵՄ-ը հաստատել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթ, որը ներառում է «ստվերային նավատորմի» դեմ միջոցներ։ Սա ևս անհարգալից վերաբերմունք է այն երկրների հանդեպ, ինչպիսիք են Հնդկաստանը, որոնք շարունակում են գնել ռուսական էներգիա՝ դա դիտարկելով որպես միջազգային իրավունքի շրջանակում։
Վերջերս Էստոնական ռազմածովային նավը փորձել է գրավել նավթատար, իսկ ի պատասխան՝ Ռուսաստանը օդանավ է ուղարկել։ Ռուսաստանն անգամ կարճաժամկետ կալանքի է ենթարկել Հունաստանին պատկանող նավ։ Ռուս պատգամավորները սպառնացել են պատժիչ գործողություններով՝ հայտարարելով․ «Մեր նավթատարների դեմ ցանկացած հարձակում կարող է դիտարկվել որպես մեր տարածքի վրա հարձակում»։
Եթե կողմերը շարունակեն պահպանել իրենց անշեղ դիրքորոշումները, ծովային բախումները ոչ միայն հնարավոր են, այլև անխուսափելի։ Այս առումով ակնհայտ է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները չէին համարձակվի նման վտանգավոր գործողությունների, եթե չհավատային, որ ԱՄՆ-ը կաջակցի նրանց։ Թրամփի վարչակազմը պարտավոր է սանձել այս գործողությունները։ Սակայն միաժամանակ, այն պետք է շարունակի իր դերը Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման հարցում։ Քանի դեռ պատերազմը շարունակվում է, ՌԴ-ի և ՆԱՏՕ-ի միջև տեղային բախումների վտանգը կմնա իրական, և ԱՄՆ-ը չի կարող չեզոք մնալ։

The Responsible Statecraft website presented an analysis of the Russian-Ukrainian conflict settlement negotiation process by Anatoly Lieven, director of the Eurasia Program at the Quincy Institute for Responsible Governance, on the Russian-Ukrainian conflict settlement process.
The memorandums submitted by Ukraine and Russia in Istanbul on Monday show that a peaceful solution in Ukraine is impossible without decisive US intervention and a detailed American peace plan.
The problem is that some parties' positions are contradictory and completely incompatible. The memorandums show neither side is interested in establishing peace as soon as possible.
The Ukrainian position
The memorandum submitted by Ukraine states: "A complete and unconditional cessation of hostilities on land, in the air and at sea is a necessary prerequisite and condition for peace negotiations." Russia has rejected this demand and will likely continue denying it since it would mean giving up its main leverage without compensation. Moreover, an unstable and fragile ceasefire is not in the interests of Ukraine or the West. If Ukraine wants to begin complex economic reconstruction and democratic reforms, it needs a stable and lasting peace.
The Ukrainian memorandum also states that "no restrictions should be imposed on the number, deployment, or other parameters of the Armed Forces of Ukraine, as well as on the presence of friendly foreign forces on the territory of Ukraine." Russia has previously stated that it will never accept the presence of Western troops in Ukraine, as it sees it as NATO membership without an official name. European leaders, in turn, have noted that European forces can be deployed only if the US guarantees support, but the Trump administration has rejected this condition.
In another provision, Ukraine acknowledges that "some sanctions imposed on Russia can be gradually lifted, provided that a mechanism is in place in case of the possibility of reinstatement of sanctions. Frozen Russian state assets will be used for reconstruction or remain frozen until reparations are paid." Moscow will not agree to a peace treaty without lifting sanctions or explicit guarantees.
European integration: the only flexible point
The only point where the Ukrainian side leaves room for a possible compromise is the following: "Ukraine is not obliged to maintain a neutral status. It can seek membership in the Euro-Atlantic community and move towards EU membership. The question of NATO membership depends on a consensus within the Alliance." Russia has publicly stated that Ukraine has the sovereign right to seek EU membership. As for NATO, the memorandum correctly states that this depends not on Ukraine but on the unanimous consent of all members of the Alliance.
This means that either the Trump administration or any European government can block Ukraine's NATO membership without giving Kyiv any explanation. However, Moscow's main problem is that NATO's eastern members, particularly Poland and others, continue to appear as supporters of Ukraine's membership. And if the Democrats win in the US in 2028, they can override Trump's veto. That is why Russia is demanding that Ukraine enshrine neutral status in the Constitution or reach an appropriate US-Russian treaty, which Kyiv rejects.
Russian memorandum with unrealistic demands
According to Russian media, the Russian memorandum presented in Istanbul contains ceasefire conditions that Moscow must know are entirely unacceptable to Ukrainians. However, this does not exclude the possibility that Russia will be ready to compromise on some issues if it achieves its goals in other areas, particularly in bilateral relations with Washington.
The Russian memorandum includes the following demands:
Complete withdrawal of the Ukrainian Armed Forces from the Donbas, Kherson, and Zaporizhzhia regions,
An alternative ceasefire option is a ban on large-scale movements of the Ukrainian army, the abolition of mobilization and martial law, and the cessation of foreign arms supplies.
However, these conditions will only become possible if Russia wins the war. Ukraine will never agree to surrender the territories it still controls, and European countries will not agree to stop providing military assistance.
Demands and international response
According to the Russian memorandum, Moscow demands "international recognition of Donbas, Zaporizhzhia, Kherson, and Crimea as part of Russia in exchange for a ceasefire." This demand makes no sense. It's not just that Ukraine and the West will never recognize these annexations. The same applies to China, India, and South Africa, which have refused to acknowledge them and will continue to take the same position. The most that Russia can hope for (as was planned during the March 2022 talks in Istanbul) is to postpone the issue of the legal status of these territories for further negotiations.
Russia also demands:
Kyiv to announce the date of presidential and parliamentary elections, which should be held no later than 100 days after the lifting of martial law,
a limit on the size of the Ukrainian army,
a ban on neo-Nazi and nationalist propaganda, as well as nationalist parties and organizations,
restoration of the rights of the Ukrainian Orthodox Church,
approval of the peace treaty between Russia and Ukraine by a legally binding resolution of the UN Security Council,
full implementation of the rights of the Russian-speaking population,
rejection of mutual claims for damages caused by the war.
Legal approval of the peace treaty by the UN Security Council is a logical and meaningful demand. However, Kiev's implementation of other Russian demands will be extremely difficult under Russian pressure since many of them presuppose approval by the Ukrainian parliament, which is unlikely.
The Importance of the US Role
Only Washington can offer Russia concessions in other areas, such as the deployment of US forces in Europe, that could force Moscow to soften its demands. Only the US can pressure Kyiv and European capitals to accept those terms. Some of Russia's demands (such as protecting the rights of ethnic minorities) are not only legitimate but also necessary for Ukraine's path to EU membership. However, a format must be found in which Ukraine accepts them as a starting point for its EU accession process rather than as a capitulation to Moscow.
The Trump administration's discontent with the peace process is understandable, but it would be the wrong move for the United States, even in its interests. Sooner or later, Washington will have to get involved again. Three recent developments show that prolonging the war carries serious risks for the United States.
1. Strategic Stability - Ukraine's attack on Russian nuclear-capable bombers is undermining strategic stability between the United States and Russia.
2. Economic Impact—A bipartisan bill in the US Senate would impose a 500% tariff on goods from countries that buy Russian oil and gas. While the bill refers to China, it also directly targets India, a key US partner unlikely to be swayed by this move to raise energy prices.
3. EU Sanctions - The EU has approved a new package of sanctions against Russia, including measures against its "shadow fleet." This is also disrespectful to countries like India that continue to buy Russian energy, considering it to be within the framework of international law.
An Estonian naval ship recently attempted to seize an oil tanker, and Russia responded by sending an aircraft. Russia even briefly detained a Greek-owned ship. Russian lawmakers have threatened punitive action, declaring: "Any attack on our oil pipelines could be considered an attack on our territory."
If the parties continue to maintain their unwavering positions, naval clashes are not only possible but inevitable. In this regard, it is evident that NATO member states would not dare to take such dangerous actions if they did not believe that the United States would support them. The Trump administration must curb these actions. At the same time, however, it must continue its role in ending the war in Ukraine. As long as the battle continues, the risk of local clashes between Russia and NATO will remain accurate, and the United States cannot remain neutral.