Բանակցային գոտեմարտ Բոսֆորի ափերին, կամ ուկրաինական «բորշչի» ռուս-ամերիկյան համը
Ռուսաստան-Ուկրաինա կարգավորման բանակցային նոր գործընթաց սկսելու փորձերը մայիսի 16-ին նոր բովանդակություն ստացան։ Դրան նախորդ օրը բանակցությունները կասկածի տակ էին՝ ուկրաինական պատվիրակության ուշացման պատճառով․ Վոլոդիմիր Զելենսկին՝ Ուկրաինայի նախագահը, վերանայում էր պատվիրակության կազմը՝ ապահովելու համար ավելի ցածր համարժեքություն Ռուսաստանին։ Այնուամենայնիվ, հանդիպումը տեղի ունեցավ՝ ձևավորելով ոչ թե խաղաղության, այլ առայժմ միայն նոր հանդիպման, գերիների փոխանակման սպասումներ։
Խրամատներ բանակցություններում
Վլադիմիր Պուտինը բանակցություններին անձամբ չմասնակցեց, չնայած Ստամբուլում 2022թ․ ընդհատված բանակցությունները վերսկսելու առաջարկը հենց նրան էր։ Իր օգնականին՝ Վլադիմիր Մեդինսկուն ռուսական պատվիրակության ղեկավար նշանաելը կանխամտածված ժեստ էր՝ մի կողմից նախկին ընդհանտված բանակցային գործընթացը շարունակելու տրամադրվածոթյունն ընդգծելու, սակայն մյուս կողմից իր բացակայությունն արդարացնելու և բանակցությունների կարևորությունը թուլացնելու նպատակով։ Այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը հրաժարվեց Ստամբուլում բանակցություններն սկսել հրադադարի պայմաններում, ուրվագծեց Ստամբուլը Ուկրաինայից միակողմանի զիջումներ կորզելու հարթակ դարձնելու Մոսկվայի կոշտ ցանկությունը։
Ուկրաինայի պատվիրակությունը գլխավորում էր Պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը։ Նրա պատվիրակության կազմում իհարկե նաև արտաքին գործերի, անվտանգության և հետախուզության գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ կային։ Սակայն պատվիրակության ղեկավարի ընտրությունը, հատկապես ռուսական բանագնացների խմբի ղեկավար Մեդինսկու ֆոնին, ակնառու է դարձնում Ստամբուլում Ուկրաինայի հետապնդած հիմնական նպատակը․ հասնել կրակի դադարեցման առանց կարգավորման համապարփակ քաղաքական կոմպոնենտների քննարկման մեջ ներքաշվելու։ Այս մոտեցումն ինչ-որ չափով խոցելի է դարձնում ուկրաինական պատվիրակությանը․ Ումերովի՝ ենթադրվող զինվորականի կոշտ, ուղղաձիգ մտածողությունը դժվար թե ապահովի այն դիվանագիտական ճկունությունն ու մանևրայնությունը, որն անհրաժեշտ է նման բարդ գործընթացում։
Ի սկզբանե, իհարկե, սկսվող ռուս-ուկրաինական բանակցություններից լուրջ արդյունքների ակնկալիքները մեծ չէին։ Սակայն պաշտոնական Վաշինգտոնը, որը բանակցությունների թվացյալ «հովանավորի» դերն էր փորձում ստանձնել, իր վարքագծով ուղղակի ջախջախեց Ռուսաստանին հավասարակշռության դաշտ բերելու բոլոր հնարավորությունները։
Թրամփը խոսում է, Մոսկվան՝ հաղթում
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, կիսատ թողնելով Սաուդյան Արաբիա կատարած այցը, որտեղ ուղեկցում էր նախագահ Թրամփին, հատուկ ռուս-ուկրաինական բանակցությունների հիմքերի ամրապնդման և հնարավոր մասնակցության համար եկել էր Ստամբուլ։ Սակայն Թուրքիայում նա, դեռ բանակցությունները չսկսած, կասկած էր հայտնել, որ Ռուսաստանի կողմից պատվիրակության նման ցածր, գործնականում էքսպերտային կարգավիճակով ներկայանալու փաստը ոչ մի լավատեսություն չի ներշնչում, և դժվար թե որևէ նշանակալի արդյունք գրանցվի առանց նախագահներ Թրամփի և Պուտինի ուղիղ ներգրավվածության։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն Էր Րիադից հայտարարեց, որ «ոչինչ տեղի չի ունենա, քանի դեռ ինքը և Պուտինը չեն հանդիպել», և ինքը հասկանում է, թե ինչու է Պուտինը հրաժարվել մեկնել Ստամբուլ։
Սա միայն քաղաքական նարցիսիզմի դրսևորում չէր, ինչպես թվում է առաջին հայացքից։ Թրամփը և նրա վարչակազմն այսպիսի մեկնաբանություններով ուղղակի ավերեցին ստամբուլյան ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունների որևէ ռացիոնալ արդյունքի հնարավորությունը՝ հասկացնելով, որ իրական բանալին ոչ թե Մոսկվա-Կիև, այլ Մոսկվա-Վաշինգտոն հարթությունում է։ Թրամփը լեգիտիմացրեց բանակցություններից Պուտինի հրաժարումը, Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինային չափազանցված պահանջներ ներկայացնելու հավակնությունը։ Բայց մյուս կողմից՝ Կիևին հասկացրեց, որ եթե անկեղծորեն ուզում են կանգնեցնել պատերազմը և լեզու գտնել ռուսների հետ, նախ պետք է իրենց՝ ամերիկացիների հետ լեզու գտնեն, նրանց «կապրիզները» բավարարեն, որպեսզի Թրամփն էլ ցանկանա Պուտինին երկնքից իջեցնել իրական հողի վրա, որը միայն Վաշինգտոնի ուժերի սահմաններում է։
Եվրոպան՝ ստամբուլյան լուսանցքում
Թրամփի այս դիրքավորումը նաև արժեզրկեց Պուտնինին իրական, այլ ոչ թե բուտաֆորիկ բանակցությունների դրդելուն ուղղված Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի ու Լեհաստանի վերջին շրջանի սանկցիոն ճնշումների ջանքերը։ Վաշինգտոնը ԵՄ-ին հասկացրեց, որ Մոսկվայի նկատմամբ ճնշումների մեծ ձգտում չունի, իսկ պատերազմը կանգնեցնելու ելքը տնտեսական սանկցիաների մեծացումը չէ, այլ իր և Պուտինի՝ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը։
Ակնհայտ է, որ այս կերպ Վաշինգտոնը ռուսների դիրքերն ավելի ուժեղացրեց ոչ միայն ստամբուլյան բանակցություններում, այլ հենց իր հետ հնարավոր հետագա կոնսուլտացիաներում։ Իսկ սա նշանակում է խրախուսել արևմտյան լուրջ ռազմական աջակցությունից զրկված Ուկրաինայի տարածքում իր զորքերի դանդաղ առաջխաղացումների ֆոնին բանակցություններում ժամանակ ձգելու, Ուկրաինայից պահանջներն ավելի մեծացնելու, ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի միջև անվստահության ճեղքը խորացնելու Ռուսաստանի մարտավարությունը։
Ով է բանակցությունների դիրիժորը
Արդյունքում Կիևը նորից հայտնվել է ռուս-ամերիկյան աքցանում։ Բանակցություններից հրաժարվել չէր կարող, քանի որ դա ապակառուցողականություն կդիտվեր և հիմք կտար Վաշինգտոնին հենց Ուկրաինային մեղադրելու խաղաղ գործընթացը տապալելու մեջ, միաժամանակ կկարճացներ իր հիմնական եվրոպական դաշնակիցների լեզուն Վաշինգտոնի հետ երկխոսությունում։ Իսկ բանակցություններին ներգրավվածությունը հանգեցնում է նրան, որ թե՛ Ռուսաստանը և թե՛ ԱՄՆ-ն հավասարապես արժեզրկում են այն՝ մեծացնելով իր զիջումների պարտադրանքը։ Եվ չկա երրորդ այլընտրանք, քանի որ Ռուսաստանը մերժում է ԵՄ-ի հիմնական դերակատարների՝ ռուս-ուկրաինական բանակցություններում ներգրավվելու որևէ ակնարկ, իսկ Եվրոպան այս պահին անկարող է ռազմավարական պաշտպանություն ապահովել և գործնական անվտանգության երաշխիքներ տալ Ուկրաինային։  Սա ոչ միայն կապիտուլյացիայի նախերգանք է Ուկրաինայի համար, այլև Ռուսաստանի նկատմամբ Թրամփի թուլության լեգիտիմացում։ Վերջինիս շուրթերով արձանագրվում է նոր ճշմարտություն՝ Մոսկվան է «նվագախմբի դիրիժորը»։
Բայց այս բանակցությունները կարող են ի հայտ բերել բոլորովին նոր, մեկ այլ հաղթող՝ Թուրքիան։ Բանակցությունները Ստամբուլում սկսվեցին այն պատճառով, որ Վլադիմիր Պուտինը օրեր առաջ հայտարարեց, թե դրա համար ամենահարմար հարթակը հենց Թուրքիան է՝ հիմնվելով 2022-ի փորձի վրա։ Անկարան անմիջապես որսաց պահը։ Մինչ Անկարայում էրդողանն ընդունում էր Զելենսկուն, ում համար էրդողանը վստահելիության էտալոն է դարձել, Ստամբուլում Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը ստանձնեց բանակցային նախապատրաստություների գործաույթը։ Եվ մայիսի 16-ին Ստամբուլում՝ Բոսֆորի եվրոպական ափին գտնվող Դոլմահբահչեի պալատում հենց նա էր բանակցային գործընթացի հիմնական դեմքը։ Թուրքիան սոսկ բանակցությունների հարթակ չէ, այն ամեն ինչ անում է՝ դառնալու միջնորդ ԱՄՆ-ի կողքին և նրան հավասար՝ սնվելով իր նկատմամբ հավասարապես թե՛ Մոսկվայի, թե՛ Կիևի, և թե՛ Վաշինգտոնի վստահությունից։
Թրամփն իր հերթին անձամբ էականորեն ավելացրեց Թուրքիայի և Էրդողանի միջազգային կշիռը։ Սաուդյան Արաբիայում նա հայտարարեց, թե Էրդողանի խնդրանքով որոշել է հանել դեռևս Ասադի վարչակազմի օրորք Սիրիայի նկատմամբ սահմանված լրջագույն տնտեսական սանկցիաները։ Այդպիսով Թրամփը ճանաչեց Սիրիայի նկատմամբ Թուրքիայի քաղաքական հովանավորչությունը, նույնն է, թե՝ Սիրիան իր «սատրապությունը» դարձնելու Անկարայի հավակնությունը և նոր, ավելի թելադրող կարգավիճակ շնորհեց Ակնարային ամբողջ մերձավորարևելյան տարածաշրջանում՝ ի հեճուկս Իսրայելի։ Եվ հիմա Էրդողանը ստամբուլյան բանակցություններով կապիտալիզացնում է իր նոր քաղաքական կարգավիճակը։ Տարածաշրջանային գերտերության վերածվելու թուրքական այս ընթացքը մի այնպիսի մարտահրավեր է, որը նաև Հայաստանը չի կարող հաշվի չառնել իր արտաքին քաղաքական վերահաշվարկներում։ Բայց սա առանձին թեմա է։
Կշարունակվի՞ ուկրաինական «բորշչով» ստամբուլյան ճաշկերույթը
Իսկ երկար դադարից հետո մայիսի 16-ին Ստամբուլում կայացած ռուս-ուկրաինական հանդիպումն ավարտվեց առանց պաշտոնական ձեռքսեղման, առանց ակնհայտ արդյունքների, բայց հարուստ՝ ստվերային վերադասավորումներով։ Ռուսական կողմը հայտարարեց, որ կողմերը պետք է ներկայացնեն իրենց առաջարկները կրակի դադարեցման մասին։ Սա գուցե փոքրիկ հանգրվան է՝ ուժի դիրքից պարտադրվող խաղաղության նախերգանքով։ Բայց ստամբուլյան ճաշկերույթի սեղանին ուկրաինական շահերն են և ահռելի մարդկային ու տարածքային կորուստները։

Negotiations on the Bosphorus: or the Russian-American flavor of Ukrainian "borscht"
Attempts to launch a new negotiation process for the Russia-Ukraine settlement took on a new meaning on May 16. The day before, the negotiations had been in doubt due to the late arrival of the Ukrainian delegation. Volodymyr Zelensky, the President of Ukraine, reviewed the delegation's composition to ensure a lower level of equivalence to Russia. However, the meeting took place, forming expectations not of peace but, for now, only of a new meeting, an exchange of prisoners.
Trench in the negotiations
Vladimir Putin did not personally participate in the negotiations, although he proposed to resume the interrupted talks in Istanbul in 2022. The appointment of his assistant, Vladimir Medinsky, as head of the Russian delegation was a deliberate gesture, on the one hand, to emphasize the willingness to continue the previously standard negotiation process, but on the other hand, to justify his absence and weaken the importance of the negotiations. The fact that Russia refused to start talks in Istanbul under a ceasefire outlined Moscow's stubborn desire to turn Istanbul into a platform for extracting unilateral concessions from Ukraine.
Defense Minister Rustem Umerov headed the Ukrainian delegation. Of course, his delegation also included foreign, security, and intelligence agency representatives. However, the choice of the head of the delegation, especially against the background of the Russian delegation, Medinsky, highlights the primary goal of Ukraine in Istanbul: to achieve a ceasefire without engaging in a discussion of the comprehensive political components of the settlement. This approach makes the Ukrainian delegation somewhat vulnerable. As a supposed military man, Umerov's rigid, straightforward thinking will unlikely provide the diplomatic flexibility and maneuverability necessary in such a complex process.
Of course, expectations for serious results from the Russian-Ukrainian negotiations were not high from the beginning. However, Washington, which was trying to assume the role of the ostensibly "sponsor" of the talks, crushed all the opportunities to bring Russia into balance with its behavior.
Trump speaks, and Moscow wins.
US Secretary of State Marco Rubio, abandoning his visit to Saudi Arabia, where he accompanied President Trump, came to Istanbul specifically to strengthen the foundations of the Russian-Ukrainian negotiations and to possibly participate. However, in Turkey, before the talks even began, he expressed doubts that the fact of the Russian delegation's appearance in such a low, practically expert status did not inspire any optimism, and it was unlikely that any significant results would be achieved without the direct involvement of Presidents Trump and Putin. At the same time, former US President Donald Trump announced from Riyadh that "nothing will happen until he and Putin meet," and he understood why Putin refused to go to Istanbul.
This was not just a manifestation of political narcissism, as it seems at first glance. With such comments, Trump and his administration destroyed the possibility of any rational outcome of direct Russian-Ukrainian negotiations in Istanbul, making it clear that the real key lies not in the Moscow-Kyiv but in the Moscow-Washington plane. Trump legitimized Putin's refusal to negotiate and Russia's pretensions to make exaggerated demands on Ukraine. But on the other hand, he made it clear to Kyiv that if they sincerely want to stop the war and come to an understanding with the Russians, they must first come to an understanding with them, the Americans, and satisfy their "whims" so that Trump would want to bring Putin down from the sky on real ground, which is only within the power of Washington.
Europe on the margins of Istanbul
Trump's positioning also undermined the recent efforts of France, Germany, Great Britain, and Poland to pressure Putin into real, rather than sham, negotiations. Washington made it clear to the EU that it has no great desire to pressure Moscow and that the way out of the war is not to increase economic sanctions but to reach agreements with Putin.
Washington strengthened Russia's position in the Istanbul negotiations and possible further consultations with it. This means encouraging Russia's strategy of stalling negotiations, increasing demands on Ukraine, and deepening the distrust gap between the US and Europe against the backdrop of the slow progress of its troops in Ukraine, which is deprived of serious Western military support.
Who is the conductor of the negotiations
As a result, Kyiv has once again found itself in a Russian-American trap. It could not refuse negotiations, as this would be considered destructive and would give Washington grounds to blame Ukraine for the failure of the peace process while shortening the language of its main European allies with Washington in dialogue. Engagement in negotiations leads to Russia and the US equally devaluing it, increasing its pressure for concessions. And there is no third alternative since Russia rejects any hint of involvement of the main EU actors in Russian-Ukrainian negotiations. Europe cannot provide strategic defense and practical security guarantees to Ukraine. This is not only a prelude to capitulation for Ukraine but also a legitimization of Trump's weakness towards Russia. The latter's lips record a new truth: Moscow is the "conductor of the orchestra."
However, these negotiations may reveal a new winner: Turkey. The talks began in Istanbul because Vladimir Putin announced a few days ago that Turkey is the most suitable platform for this, based on the experience of 2022. Ankara immediately seized the moment. While Erdogan was receiving Zelensky in Ankara, for whom Erdogan has become a benchmark of reliability, Turkish Foreign Minister Hakan Fidan took charge of the negotiations in Istanbul. On May 16, in Istanbul, at the Dolmabahçe Palace on the European shore of the Bosphorus, he was the central figure in the negotiation process. Turkey is not just a negotiating platform; it is doing everything to become a mediator alongside the United States and its allies, feeding on the trust in it equally from Moscow, Kyiv, and Washington.
In turn, Trump significantly increased Turkey and Erdogan's international weight. In Saudi Arabia, he announced that at Erdogan's request, he had decided to lift the most serious economic sanctions imposed on Syria, which had been in place since the Assad regime. Thus, Trump recognized Turkey's political patronage over Syria, which is the same as Ankara's ambition to make Syria its "satrapy" and granted Ankara a new, more commanding status in the entire Middle East region, in defiance of Israel. Now, Erdogan is capitalizing on his new political status with the Istanbul talks. This Turkish transformation process into a regional superpower is a challenge that Armenia cannot ignore in its foreign policy recalculations. But this is a separate topic.
Will the Istanbul dinner with Ukrainian "borscht" continue?
After a long break, the Russian-Ukrainian meeting held in Istanbul on May 16 ended without an official handshake, without apparent results, but rich in shadowy rearrangements. The Russian side announced that the parties should present their proposals for a ceasefire. This may be a small step, a prelude to peace imposed from a position of force. However, Ukrainian interests and enormous human and territorial losses are at the Istanbul dinner table.