Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի միջազգային արձագանքները հերթական անգամ առերեսում են այն իրողությանը, որ պատմական արդարության ճանաչումը շարունակում է ենթարկվել միջազգային ռեալ քաղաքականության ապաբարոյական տրամաբանությանը։
«Ցեղասպանությունը» Թրամփի գործարքային «բարոյականության» մեջ
Ի տարբերություն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի, ով 2021 և 2024թ․ ապրիլքսանչորսյան ուղերձներում կիրառել էր «ցեղասպանություն» եզրույթը, նրան փոխարինող Դոնալդ Թրամփը հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի առթիվ իր խոսքում խուսափեց այն արտասանելուց։ Այդպիսով ի ցույց դրվեց, որ ամերիկյան քաղաքականությունն այս հարցում չի գնում ինստիտուցիոնալիզացման և հիմնված չէ հաստատուն բարոյական սկզբունքների վրա։ Առավել ևս, մի վարչակազմի պարագայում, որը քաղաքականությանը մոտենում է գործարքային տրամաբանությամբ, որն առանց բարոյական կաշկանդումների կարող է խոսել որպես հակամարտության լուծում Պաղեստինի բնիկ ժողովրդին իր կենսատարածքից տեղահանելու և այլ երկրներում տեղաբաշխելու մասին, և որն, առանց խղճի խայթի, կարող է ուկրաինական հակամարտությունում փոխել զոհի և ագրեսորի դերերը, Թրամփից առանձնապես սպասելիքներ չէին կարող լինել։ Սիրիայում, Մերձավոր Արևելքում և ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում, ինչպես նաև իրանական ճգնաժամում առկա անկայուն հարաբերությունների ֆոնին Թուրքիային չնեղացնելու՝ Վաշինգտոնի ուղեգիծն ավելի քան ակնառու է։
Ռուսական լռության շովինիզմը
Նույնը Ռուսաստանի պարագայում է։ Ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի օրը պաշտոնական Մոսկվան որևէ մակարդակով չարձագանքեց՝ չհղելով ո՛չ ուղերձ, ո՛չ նույնիսկ հիշատակի պարզ գրառում, ինչպես 2024թ․։ Մոսկվայի այս լռությունը գին ունի․ Ուկրաինայում պատերազմի, Սիրիայում ռուսական բազաների շուրջ ստեղծված անորոշությունների, միջազգային սանկցիաները մասամբ Թուրքիայի միջոցով շրջանցելու պայմաններում Անկարայի հետ դիվանագիտական սիրախաղերը հիմա կենսական նշանակություն ունեն և ավելի արժեքավոր են Մոսկվայի համար, որքան էլ երկու կողմն էլ հասկանում է, որ դրանք «ոխերիմ սիրեկանների» սիրախաղեր են։
Մյուս կողմից՝ Ռուսաստանն, իհարկե, պաշտոնապես ճանաչել է հայոց ցեղասպանությունը։ Բայց իր խաղաղարարների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումների բացարձակ թողտվության ֆոնին այդ ճանաչումը կորցնում է իր իմաստային պատմաքաղաքական արժեքը։ Որքան էլ Մոսկվան բղավի, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափումը ՀՀ իշխանությունների «դավադրության» հետևանք էր, էթնիկ զտումները տեղի են ունեցել այն պայմաններում, երբ Լեռնային Ղարաբաղի և նրա բնակչության անվտանգությունը բացառապես իր պատասխանատվության տիրույթում էր գտնվում։ Այդ պատասխանատվությունից անհնար է ազատվել։
Էրդողանի ժխտողականության աբսուրդի ժանրը
ԱՄՆ և Ռուսաստանի վարչակարգի՝ նման փոփոխական բարոյականության ֆոնին բացարձակ օրինաչափ էր Թուրքիայի ժխտողականության խորացումը, ինչի վկայությունն էին ապրիլի 24-ին նախագահ Էրդողանի և Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունները։ Թուրքիայի հայկական համայնքին և հայոց պատրիարքարանին ուղղված Էրդողանի ուղերձում, օրինակ, 20-րդ դարասկզբին հայկական էթնիկ տարրի համակարգված ոչնչացումը և հայրենազրկումը հավասարեցվել էր անհասցե «զինված խմբավորումների» կողմից իրականացված «դիվերսիոն հարձակումների» և համաճարակների հետևանքով մահացություններին։ Անկարան զոհերի ու դահիճների տեղերն ու դերերը խառնելու նոր մաստեր-կլաս է ցուցադրում։
Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական սառը և խստիվ ժխտողական արձագանքն, իր հերթին, ոչ միայն պատմությունը սեփական շահերին համապատասխան վերաիմաստավորելու, այլ նաև ժխտողականությունը «արտաքին թշնամիների» նկատմամբ դիրքավորվելու շանտաժային միջոց դարձնելու փորձ էր։ Այն ուղղված էր առաջին հերթին Ֆրանսիայի դեմ, որի նախագահի կարճ, բայց թիրախային մեկնաբանությունը ոչ միայն կոնկրետ էր 20-րդ դարասկզբի իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն որակելու, այլև արդիական՝ դրանք մարդկության հանդեպ ընդհանուր պատասխանատվության տիրույթում դիտարկելու առումով։
Ակնհայտ է, որ որքան Թուրքիան ընդլայնում է իր տարածաշրջանային ազդեցության գոտին և անկաշկանդ դառնում իր հավակնությունների մեջ, այնքան անսանձ է դառնում նաև թուրքական «հարձակողական ժխտողականությունը»։
Քաղաքական այս տեղաշարժերը գործոններ են, որոնք չի կարող հաշվի չառնել Հայաստանը ցեղասպանության հարցում իր քաղաքականության առումով։ Երևանի համար ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն, անկախ ճոռոմ ու բարձրագոչ հայտարարություններից, տարիներ շարունակ առավելապես եղել է ավելի շատ բարոյական հարթության խնդիր։ Դա առաջին հերթին պայմանավորված է եղել նրանով, որ անկախացումից ի վեր այդպես էլ չի հաջողվել հստակ բանաձևել հայկական պահանջատիրության էությունն ու սահմանները։
Բարոյական պնդումներից դեպի ռազմաքաղաքական սուբյեկտայնություն
2015թ․ հետո ՀՀ արտգործնախարարությունը փորձ արեց հարցը բարոյական հարթությունից տեղափոխել քաղաքական հարթություն՝ առաջ քաշելով «Ցեղասպանության ճանաչումը որպես նոր ցեղասպանության կանխման միջոց» բանաձևը և ստանձնելով դրա միջազգայնացման արշավի առաջնորդումը։ Դրա շրջանակում 2015թ․ ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ը ամրագրվեց որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր, իսկ 2024թ. ապրիլին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվեց Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը։
Սակայն իրական քաղաքականության իմաստով այս քայլերը սպասելի արդյունքը չտեցին։ 2023թ․ սեպտեմբերին աշխարհը հանդուրժեց Լեռնային Ղարաբաղի անարգել էթնիկ զտումը, որը բացահայտ ցեղասպանական ակտ էր, և որի վրա իր այս տարվա ապրիլքսանչորսյան ուղերձում փաստացի հղում է արել նաև ՀՀ արտգործնախարարությունը։ Այդ քայլերը չեն օգնում նաև հիմա, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափման միջազգային արձագանքը մնում է ոչ ադեկվատ։
Այսինքն, փաստ է, որ 110 տարի անց պատմական հիշողության ճակատամարտը դեռ շարունակվում է։ Սակայն միայն պատմական հիշողության քաղաքականացումը, ցեղասպանության դեմ տարատեսակ միջազգային արշավների առաջնորդումը, աշխարհին բարոյական արդարության վերականգնման պահանջներ ներկայացնելը ցեղասպանության կրկնությունը բացառելու երաշխիքներ չեն տալիս։ Իրական անվտանգությունը ձևավորվում է սեփական ռազմաքաղաքական և քաղաքակրթական ներուժի զարգացման, դիվանագիտական ճկունության ու հասունության և, որպես պետական կայացման կարողության նախադրյալ, պետական ու քաղաքացիական մտածողության արմատավորման հիման վրա։ Եթե աշխարհը քո ազգային պատմական ցավին ու ողբերգությանը մոտենում է real-politik-ի դաժան խաղի կանոններով, այլ տարբերակ, քան աշխարհին հենց այդ խաղի կանոնների պրիզմայով մոտենալը, չի կարող լինել։ Երբ պատմական արդարության սպասումը վերածվում է քաղաքական խնդրողականության արարողակարգի, այն այլևս գործնական արդյունք չի կարող տալ։ Իսկ երբ աշխարհն առաջնորդվում է ոչ թե արժեքներով, այլ քաղաքական դիվիդենտների և շահաբաժինների հաշվարկներով, բարոյական ազդակները փշուր-փշուր են լինում՝ քաղաքական իրականության անթափանց պատին բախվելով։
Հետևաբար, ոչ միայն անիմաստ, այլև վնասակար է ամեն տարի զբաղվել տարբեր երկրներից հնչող ուղերձների անկեղծության փնտրտուքով՝ անտեսելով դրանց մաքուր քաղաքական մոտիվների ու ենթաշերտերի խորքային ըմբռնումը։
Որքան շատ ենք զբաղվում հարցի զուտ բարոյական կողմով, այնքան ի ցույց ենք դնում արտաքին մարտահրավերների դեմ սեփական իմունիտետի անկենսունակությունն ու քաղաքական անձեռնհասությունը։

International reactions to the 110th anniversary of the Armenian Genocide once again confront the reality that the recognition of historical justice continues to be subject to the immoral logic of international realpolitik.
"Genocide" in Trump's transactional "morality"
Unlike US President Joe Biden, who used the term "genocide" in his April 24th addresses in 2021 and 2024, his successor, Donald Trump, avoided using it in his speech on the 110th anniversary of the Armenian Genocide. Thus, it was demonstrated that American policy on this issue is not institutionalized or based on firm moral principles. Moreover, in the case of an administration that approaches politics with a transactional logic, which can speak without moral constraints about displacing the indigenous people of Palestine from their homeland and redistributing them to other countries as a solution to the conflict, and which, without a twinge of conscience, can change the roles of victim and aggressor in the Ukrainian conflict, there could be no extraordinary expectations from Trump. Against the backdrop of unstable relations in Syria, the Middle East, and within NATO, as well as in the Iranian crisis, Washington's line of not upsetting Turkey is more than evident.
The chauvinism of Russian silence
The same is true of Russia. On the 110th anniversary of the Genocide, official Moscow did not respond at any level, sending neither a message nor even a simple commemorative note, as it did in 2024. This silence of Moscow has a price: In the conditions of the war in Ukraine, the uncertainties surrounding Russian bases in Syria, and the partial circumvention of international sanctions through Turkey, diplomatic flirtations with Ankara are now of vital importance and are even more valuable for Moscow, although both sides understand that they are flirtations between "disgusted lovers."
On the other hand, Russia, of course, has officially recognized the Armenian Genocide. But against the background of its peacekeepers' absolute tolerance of the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh, this recognition loses its semantic historical and political value. No matter how much Moscow shouts that the depopulation of Nagorno-Karabakh was the result of a "conspiracy" by the Armenian authorities, the ethnic cleansing took place under conditions when the security of Nagorno-Karabakh and its population was exclusively within its sphere of responsibility. It is impossible to escape from that responsibility.
The absurd genre of Erdogan's denial
Against the backdrop of such shifting morals of the US and Russian regimes, it was natural for Turkey's denialism to deepen, as evidenced by the statements of President Erdogan and the Turkish Foreign Ministry on April 24. In Erdogan's address to the Armenian community in Turkey and the Armenian Patriarchate, for example, the systematic extermination and deprivation of the Armenian ethnic element in the early 20th century were equated with deaths due to "subversive attacks" and epidemics carried out by unnamed "armed groups." Ankara is demonstrating a new master class in confusing the places and roles of victims and executioners.
The official cold and stern denialist response of the Turkish Foreign Ministry, in turn, was an attempt not only to reinterpret history by its interests but also to turn denialism into a blackmailing tool to position itself against "external enemies." It was directed primarily against France, whose president's brief but targeted comment was not only specific in characterizing the events of the early 20th century as Genocide but also relevant in terms of viewing them in the context of a shared responsibility towards humanity.
It is evident that the more Turkey expands its regional sphere of influence and becomes more unfettered in its ambitions, the more unbridled Turkish "aggressive denialism" becomes.
These political shifts are factors that Armenia cannot ignore in terms of its policy on the Genocide. For Yerevan, international recognition of the Genocide, regardless of the loud and clear statements, has been more of a moral issue for years. This was primarily because, since independence, it has not been possible to formulate the essence and boundaries of Armenian claims.
From moral claims to military-political subjectivity
After 2015, the RA Ministry of Foreign Affairs attempted to move the issue from the moral to the political level by putting forward the resolution "Recognition of Genocide as a Means of Preventing a New Genocide" and assuming leadership of the campaign for its internationalization. Within this framework, in 2015, December 9 was included in the UN list of international days as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and the Prevention of this Crime. In April 2024, the resolution "Prevention of Genocide" submitted by Armenia was adopted by consensus at the 55th UN Human Rights Council session.
However, these steps did not yield the expected results regarding the actual policy. September 2023 The world tolerated the unbridled ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh, which was an open act of Genocide, and to which the RA Ministry of Foreign Affairs referred in its April 24 message of this year. These steps do not help now either since the international response to the Armenian exodus from Nagorno-Karabakh remains inadequate.
In other words, it is a fact that 110 years later, the battle for historical memory is still ongoing. However, the mere politicization of historical memory, the leadership of various international campaigns against the Genocide, and the presentation of demands to the world for the restoration of moral justice do not provide guarantees for excluding the recurrence of the Genocide. Absolute security is formed based on the development of one's own military-political and civilizational potential, diplomatic flexibility and maturity, and, as a prerequisite for the ability to establish a state, the instillation of state and civic thinking. Suppose the world approaches your national historical pain and tragedy according to the rules of the cruel game of realpolitik. In that case, there can be no other option than to approach the world through the prism of the regulations of that very game. When the expectation of historical justice turns into a ritual of political petition, it can no longer yield practical results. Moral impulses crumble to pieces when the world is guided not by values but by calculations of political dividends and dividends, colliding with the impenetrable wall of political reality.
Therefore, it is not only pointless but also harmful to search for the sincerity of the messages from different countries every year, ignoring the deep understanding of their purely political motives and substratum.
The more we deal with the purely moral side of the issue, the more we demonstrate our immunity's inviolability and political invulnerability against external challenges.