Ո՞վ է Սպիտակ տանը ղեկավարում Իսրայելի և Իրանի հարցերով բաժինը
Responsible Statecraft-ի գլխավոր խմբագիր Բեն Արմբրուստերը հոդված է հրապարակել, որ վերնագրված է «Իսրայելի նախկին պաշտոնյան Սպիտակ տանը ղեկավարում է Իսրայելի և Իրանի հարցերով բաժինը»։
Radar Armenia-ն ներկայացնում է այդ հոդվածը.
«Իսրայելի պաշտպանության նախարարության նախկին պաշտոնյա Մերավ Ցերենը ղեկավարում է Ազգային անվտանգության խորհրդում (NSC) Իսրայելի և Իրանի հարցերով բաժինը: Drop Site News-ի հաղորդագրությունը հայտնվեց այն ժամանակ, երբ Թրամփի վարչակազմը բանակցություններ էր վարում Իրանի հետ՝ վերջինիս միջուկային ծրագիրը սահմանափակելու նպատակով, ինչին կտրուկ դեմ են Վաշինգտոնում դիվանագիտության փոխարեն Իսրայելի հետ պատերազմի շատ կողմնակիցներ։
Սպիտակ տունը հաստատել է Ցերենի նշանակումը NSC-ում՝ նրան անվանելով «հայրենասեր ամերիկացի»: Drop Site-ը նշում է, որ նրա՝ այդ դերում գտնվելը Իսրայելին «անսովոր առավելություն է տալիս ներքաղաքական քննարկումներում, հենց այն պահին, երբ Իսրայելի կառավարությունը նոր արշավ է սկսել՝ ճնշում գործադրելու ԱՄՆ կառավարության վրա՝ Իրանի հետ պատերազմ սկսելու համար, ոչ թե շարունակելու բանակցությունները միջուկային համաձայնագրի ուղղությամբ»:
Իրոք, վարչակազմի ներքին քննարկումները Իրանի վերաբերյալ անցյալ շաբաթ բացահայտվեցին, երբ New York Times-ը հայտնեց, որ նախագահ Թրամփը հորդորել է Իսրայելին՝ զերծ մնալ Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա անմիջապես կատարվելիք հարձակումից: Թրամփի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաների լայն շրջանակ, ներառյալ՝ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, Ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբբարդը, պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը և Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Սյուզի Ուայլսը, աջակցել են Թրամփի որոշմանը:
Ցերենը նախկինում եղել է ազգային անվտանգության գիտաշխատող Վաշինգտոնում գործող Ժողովրդավարությունների պաշտպանության հիմնադրամում (FDD)։ Սա Իսրայելի շահերը պաշտպանող վերլուծական կենտրոն է։ Ցերենը X-ում (նախկին Twitter) կիսվել է բովանդակությամբ, որը կա՛մ քննադատում էր նախագահ Օբամայի՝ 2015 թվականին Իրանի հետ կնքված միջուկային համաձայնագիրը, կա՛մ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացումը։ Այս հանգամանքն, ամենայն հավանականությամբ, անհրաժեշտ կլինի Թրամփի կողմից Իրանի հետ հնարավոր համաձայնագրի դեպքում:
FDD-ում Ցերենի կենսագրության մեջ նշվում է. «Նախկինում նա աշխատել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունում, որտեղ մասնակցել է Հորդանան գետի արևմտյան ափին ընթացող բանակցություններին՝ Իսրայելի կառավարության տարածքներում գործողությունների համակարգողի և Պաղեստինի իշխանության պաշտոնյաների միջև»: Drop Site-ը նշում է, որ այն իսրայելական գերատեսչությունը, որտեղ նա աշխատել է, «այժմ արգելում է մարդասիրական օգնության մուտքը Գազայի հատված, ինչը հանգեցրել է աննկարագրելի մարդասիրական ճգնաժամի»:

Who heads the White House's Israel and Iran desk?
"Former Israeli Defense Ministry official Merav Ceren is heading the Israel-Iran desk at the National Security Council (NSC). The Drop Site News report comes as the Trump administration is negotiating with Iran to curb its nuclear program, a move vehemently opposed by many in Washington who favor war with Israel over diplomacy.
The White House confirmed Ceren's appointment to the NSC, calling him a "patriotic American." The Drop Site notes that his appointment gives Israel "an unusual advantage in domestic policy discussions, at a time when the Israeli government has launched a new campaign to pressure the U.S. government to go to war with Iran rather than continue negotiations on a nuclear deal."
Indeed, the administration's internal discussions on Iran were revealed last week when the New York Times reported that President Trump had urged Israel to refrain from an immediate attack on Iran's nuclear facilities. Many senior Trump administration officials supported Trump's decision, including Vice President J.D. Vance, Director of National Intelligence Tulsi Gabbard, Secretary of Defense Pete Hegseth, and White House Chief of Staff Susie Wiles.
Ceren was previously a national security fellow at the Washington-based Foundation for Defense of Democracies (FDD), a think tank that advocates for Israel. Ceren has shared content on X (formerly Twitter) that either criticized President Obama's 2015 nuclear deal with Iran or lifted sanctions on Iran. This would likely be necessary if Trump reached an agreement with Iran.
Ceren's bio on FDD states: "Previously, he worked for the Israeli Ministry of Defense, where he participated in negotiations in the West Bank between the Coordinator of Operations in the Israeli Government Territories and Palestinian Authority officials." The Drop Site notes that the Israeli agency where he worked "is now blocking humanitarian aid from entering the Gaza Strip, leading to an unimaginable humanitarian crisis."