Հայկական հանգույց ԱՄՆ-Իրան «փափուկ գոտեմարտում»
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև միջուկային մաքոքային բանակցությունները, որոնք մեկնարկել են Օմանում, և որի հեռանկարների առթիվ երկու կողմն էլ զգուշավոր լավատեսություն են հայտնել, կշարունակվեն Հռոմում։ Դեռևս վաղ է, իհարկե, խոսել կոնֆլիկտը վերջնականապես դիվանագիտական ռելսերի վրա տեղափոխելու մասին։ Սակայն ինքնին հանգամանքը, որ բանակցությունները շարունակվում են, էականորեն թուլացնում է իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված պայթյունավտանգ լարվածությունը, հատկապես՝ միմյանց հասցեին կողմերի կոշտ և միլիտարիստական հայտարարությունների և գործողությունների ֆոնին։
Իրանը փաստացի հասավ նրան, որ բանակցությունները սկսվեն միջնորդավորված, ինչը վկայում էր նաև պատերազմից խուսափելու՝ Վաշինգտոնի ձգտումը։ Դա ակնհայտ դարձավ նաև Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի՝ Վաշինգտոն կատարած չհաջողված այցի արդյունքում։
Բանակցությունների օրակարգը
Դատելով Օմանում կայացած առաջին բանակցային ռաունդից հետո ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի հայտարարություններից՝ ԱՄՆ-ն այլևս չի պահանջում Իրանից ամբողջական միջուկային զինաթափում, պահանջելով, ըստ էության, իջեցնել ուրանի հարստացման մակարդակը մինչև 3,67% և համաձայնել միջուկային օբյեկտների նկատմամբ ավելի խիստ վերահսկողական ռեժիմի հաստատմանը։ Ըստ էության, դա նշանակում է վերադարձ 2015թ․ «միջուկային գործարքի» տրամաբանությանը, որն իր առաջին պաշտոնավարման ընթացքում ձախողել էր Դոնալդ Թրամփը՝ դուրս գալով այդ պայմանագրից։
Գործարքային տրամաբանությամբ բանակցություններ վարելու՝ Թրամփի վարչակազմի նախորդ փորձից ելնելով՝ պետք է ենթադրել, որ Վաշինգտոնը Իրանից նաև որոշակի տնտեսական դիվիդենտների ակնկալիք ունի, որը կարող է քննարկելի լինել Թեհրանի համար՝ Իրանի նկատմամբ կիրառվող սանկցիաների վերացման կամ, առնվազն, էական թուլացման պարագայում։ Ամենայն հավանականությամբ, ընդհանուր բանակցային փաթեթում կլինի նաև Իսրայելի անվտանգության երաշխիքների, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում իր ազդեցության տակ գտնվող պրոքսի-խմբավորումներից, ինչպես, օրինակ, Հզբոլլահից և Եմենի հութիներից Իրանի օտարման հարցերը։
Ռուսական դավադրության վախը
Բանակցություններին զուգահեռ, Իրանը շարունակում է թիկունքն ամրապնդելու դիվանագիտական ջանքերը։ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին այս շաբաթ մեկնել էր Մոսկվա, որտեղ հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և նրան փոխանցել իր երկրի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի ուղերձը։ Թեև վերջինիս բովանդակությունը չի հանրայնացվել, սակայն Արաղչին ակնարկել է, որ այն վերաբերում է «տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերություններին»։ Չի բացառվում, որ Մոսկվային ամենաբարձր մակարդակով ուղերձ հղելով՝ պաշտոնական Թեհրանը ոչ միայն որոշակիորեն տեղեկացրել է ԱՄՆ-ի հետ ընթացող բանակցությունների՝ Մոսկվային հետաքրքրող դետալների մասին, այլև որոշակի ակնկալիքներ է ներկայացրել։ Ընդամենը օրեր առաջ ՌԴ արտգործնախարարությունը հրապարակավ հույս էր հայտնել, որ Իրանի խորհրդարանը կվավերացնի այս տարվա սկզբին Մոսկվայում ստորագրված Իրան-Ռուսաստան համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը։
Ինքնին փաստը, որ Իրանը դեռևս չի վավերացրել այդ կարևոր փաստաթուղթը, կարող է վկայել Ռուսաստանի վարքագծից Թեհրանի ունեցած որոշակի դժգոհության մասին։ Նկատելի էր, որ Մոսկվան ընդգծված անտարբերություն էր ցուցաբերում Վաշինգտոնի կողմից Իրանի դեմ սանձազերծած ռազմաքաղաքական ճնշումների, Իրանի հարավարևելյան ափերի մոտ հսկայական ռազմական կոնտիգենտ և տեխնիկա կուտակելու գործընթացի նկատմամբ, ինչը հակասում է  հարաբերությունների՝ հայտարարված «ռազմավարական» բնույթին։ Թեհրանը, թերևս, փորձում է իր համար այս վճռորոշ ժամանակահատվածում պարզել Ռուսաստանի տված խոստումների ամրությունը և համոզվածություն ձեռք բերել, որ Մոսկվան ամենապատասխանատու պահին, հանուն ԱՄՆ-ի հետ մերձեցման, չի «գցի» իրեն։ Չի բացառվում, որ Արաղչիի այցը Մոսկվա հենց այս հանգամանքները պարզելու նպատակ է հետապնդում։
Միաժամանակ  հայտնի դարձավ, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում Բաքու է այցելելու Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։ Ընդ որում, դատելով այն հանգամանքից, որ նրա պատվիրակությունը կազմված է լինելու շուրջ 120 անձից՝, ներառյալ՝ նաև գործարարներ, պետք է ենթադրել, որ Թեհրանը առանձնակի կարևորություն է տալիս այս այցին։
Իրանը փորձում է կարգավորել հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ, դրանք ամրապնդել տնտեսական նախագծերով և, թերևս, ստանալ հակաիրանական ռազմաքաղաքական «արշավում» Ադրբեջանի նեյտրալության երաշխիքներ։ Այս իմաստով, Հարավային Կովկասն ուրույն երանգ է ստանում ԱՄՆ-Իրան գործընթացի համատեքստում։
Մեղրին Իրան-ԱՄՆ առանցքում
Իրանի շուրջ վերջին զարգացումների ֆոնին անցած շաբաթ տարածաշրջանում տեղի ունեցավ ռազմաքաղաքական նշանակության իրադարձություն․ Մեղրիում անցկացվեցին Իրան-Հայաստան համատեղ զորավարժություններ։ Կարելի է ասել՝ այն տեղի ունեցավ առանց Վաշինգտոնի բացահայտ դժգոհության։
Եթե Մեղրիում զորավարժություններ անցկացնելը Իրանի պատասխանն էր Ադրբեջանի «զանգեզուրյան միջանցքի» պահանջներին, սահմանային լարվածությունը մեծացնելու՝ Բաքվի փորձերին և ուղիղ ակնարկ Հայաստանի անվտանգության ապահովման հարցում գործնական քայլերի պատրաստ լինելու մասին, ապա զորավարժություններն առանց ամերիկյան հրապարակային քննադատության անցկացնելը ուղերձ էր Վաշինգտոնից, որ ԱՄՆ-ն ճանաչում է Թեհրանի հետ Երևանի սահմանափակ գործընկերային հարաբերությունների լեգիտիմությունը։ Իրականում, դա պակաս կարևոր քաղաքական ազդակ չէր, քան ինքնին զորավարժությունների անցկացումը։
Բայց տեղի ունեցածն ուներ նաև թաքնված էական ենթաշերտ․ ԱՄՆ-ն այդպիսով ցույց տվեց, որ չի ցանկանում խափանել հնարավոր երկխոսության ուղիները Իրանի հետ, և որ Հայաստանն, ունենալով կայուն և լավ հարաբերություններ թե՛ Վաշինգտոնի, թե՛ Թեհրանի հետ, կարող է լինել վստահելի հաղորդակցող՝ առնվազն հարավկովկասյան օրակարգի շրջանակներում։ Այսինքն, եթե Հայաստանն ունենա հստակ ռազմավարական տեսլական, կարող է ԱՄՆ-Իրան առանցքում դառնալ տարածաշրջանային հանգույցներից մեկը։ Այս իմաստով, Հայաստանը ոչ միայն Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների կարգավորման շահառու է, այլև՝ հարթակ։ Եվ, այդ առումով, «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի գործնականացումը կարող է նշանակալի պլատֆորմի դեր կատարել։ Հայաստանը պետք է ընդունի, որ այլևս պարզապես «սահմանակից» չէ, այլ կարող է դառնալ Հարավային Կովկասում Արևմուտքի և Իրանի միջև հավասարակշռող կապ։

The nuclear shuttle talks between the US and Iran began in Oman, and the prospects of which both sides have expressed cautious optimism will continue in Rome. Of course, it is still too early to talk about finally transferring the conflict to diplomatic tracks. However, the very fact that the negotiations are continuing significantly weakens the explosive tension created around the Iranian nuclear program, especially against the background of the parties' harsh and militaristic statements and actions toward each other.
Iran actually managed to start the negotiations through mediation, which also testified to Washington's desire to avoid war. This became evident after Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu's unsuccessful visit to Washington.
The Agenda for the Negotiations
Judging by the statements of the US President's special envoy Stephen Whittock after the first round of negotiations in Oman, the US is no longer demanding complete nuclear disarmament from Iran, demanding, in essence, to reduce the level of uranium enrichment to 3.67% and agree to the establishment of a stricter control regime over nuclear facilities. In essence, this means a return to the logic of the 2015 "nuclear deal," which Donald Trump failed during his first term by withdrawing from that agreement.
Based on the previous experience of the Trump administration in conducting negotiations with a transactional logic, it should be assumed that Washington also expects certain economic dividends from Iran, which may be negotiable for Tehran in the event of the lifting or, at least, a significant weakening of the sanctions imposed on Iran. Most likely, the general negotiating package will also include issues of security guarantees for Israel, as well as Iran's alienation from proxy groups under its influence in the Middle East, such as Hezbollah and the Houthis in Yemen.
Fear of Russian conspiracy
In parallel with the negotiations, Iran continues its diplomatic efforts to strengthen its support. Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi traveled to Moscow this week, where he met with Russian President Vladimir Putin and conveyed a message from his country's supreme spiritual leader, Ali Khamenei. Although the latter's content has not been made public, Araghchi hinted that it refers to "the events taking place in the region, as well as bilateral relations." It is not excluded that by sending a message to Moscow at the highest level, official Tehran not only informed Moscow about the details of the ongoing negotiations with the United States that are of interest to Moscow but also presented certain expectations. A few days ago, the Russian Foreign Ministry hoped the Iranian parliament would ratify the Iran-Russia Comprehensive Strategic Partnership Agreement signed in Moscow earlier this year.
The fact that Iran has not yet ratified this vital document may indicate dissatisfaction with Tehran's behavior. It was noticeable that Moscow was showing a pronounced indifference to the military-political pressures unleashed by Washington against Iran, the process of accumulating a vast military contingent and equipment near the southeastern coast of Iran, which contradicts the declared "strategic" nature of the relationship. Tehran is probably trying to clarify the strength of Russia's promises during this crucial period and gain confidence that Moscow will not "abandon" it at the most critical moment for the sake of rapprochement with the United States. It is not excluded that Araghchi's visit to Moscow is aimed at clarifying these circumstances.
At the same time, it became known that Iranian President Masoud Pezeshkian will visit Baku in the coming week. Moreover, his delegation will consist of about 120 people, including businessmen, indicating that Tehran attaches particular importance to this visit.
Iran is trying to normalize relations with Azerbaijan, strengthen them with economic projects, and obtain guarantees of Azerbaijan's neutrality in the anti-Iranian military-political "campaign. In this sense, the South Caucasus is taking on a unique hue in the context of the US-Iran process.
Meghri in the Iran-US axis
Despite recent developments around Iran, a military-political event occurred in the region last week. Joint Iranian-Armenian military exercises were held in Meghri without Washington's open displeasure.
If the military exercises in Meghri were Iran's response to Azerbaijan's demands for a "Zangezur corridor," Baku's attempts to increase border tensions, and a direct indication of Armenia's readiness to take practical steps to ensure its security, then holding the exercises without public American criticism was a message from Washington that the United States recognizes the legitimacy of Yerevan's limited partnership with Tehran. It was no less a political signal than the exercises' conduct.
But what happened also had a hidden, significant subtext. The US thus showed that it does not want to disrupt the possible channels of dialogue with Iran and that Armenia, having stable and good relations with both Washington and Tehran, can be a reliable communicator, at least within the framework of the South Caucasus agenda. In other words, if Armenia has a clear strategic vision, it can become one of the regional nodes in the US-Iran axis. In this sense, Armenia is not only a beneficiary of the normalization of Iran-US relations but also a platform. Implementing the "Crossroads of Peace" program can significantly affect the platform. Armenia must accept that it is no longer just a "border neighbor" but can become a balancing link between the West and Iran in the South Caucasus.