ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային պատերազմը ե՞րբ կարող է վերածվել բռնության
Radar Armenia–ն ներկայացնում է Քուինսի ինստիտուտի Արևելյան Ասիայի ծրագրի ժամանակավոր տնօրեն, պատմության դոկտոր  Ջեյք Վերների հոդվածը, որ հրապարակվել է Responsible statecraft կայքում։
Դոնալդ Թրամփը դադարեցրեց համաշխարհային առևտրային պատերազմը բոլոր երկրների հետ՝ բացառությամբ Չինաստանի։ Սա վկայում է, որ նույնիսկ այն ժամանակ, երբ բոլորի ուշադրությունը սևեռված էր ֆինանսական շուկաների խառնաշփոթին, Թրամփի «ազատագրման օրվա» առավել վտանգավոր հետևանքն ԱՄՆ-Չինաստան հակամարտության կտրուկ սրումն էր, որը կարող է առաջիկա տարիներին վերաճել բռնի հակամարտության։
Մինչ «ազատագրման օրը» երկու երկրների հարաբերություններն արդեն իսկ լարված էին՝ հակամարտության ուղղությամբ կայուն աճող սրացմամբ։ Բայդենի վարչակազմը ոչ միայն պահպանեց Թրամփի նախագահության ժամանակ Չինաստանի դեմ սահմանված գրեթե բոլոր սահմանափակող միջոցները, այլև ընդլայնեց ու խստացրեց դրանք։ Թեև Բայդենը վերականգնեց Թրամփի վարչակազմի կասեցրած դիվանագիտական կապերը, նա հրաժարվեց համագործակցել Չինաստանի հետ՝ մեղմելու այն «զրոյական գումարի խաղի» տրամաբանությունը, որն ընթանում էր երկու գերտերությունների միջև։
Թրամփի նոր վարչակազմը շուտափույթ կերպով բարձրացրեց արդեն իսկ ուժի մեջ եղած մաքսատուրքերը Չինաստանի նկատմամբ։ Սկզբնական շրջանում կողմերը պատրաստակամություն էին դրսևորում որոշակի փոխհամաձայնության հասնելու, ինչը կարող էր նվազեցնել լարվածությունը։ Ընտրություններից հետո Պեկինը մի քանի պատվիրակություն ուղարկեց Վաշինգտոն՝ պարզելու, թե Թրամփն ինչ զիջումների է ակնկալում և ինչպես կարող են սկսվել բանակցությունները։ Չինաստանը ոչ պաշտոնական կարգով պատրաստակամություն հայտնեց մի շարք հարցերում զիջումների՝ արժույթի գնահատումից և դոլարի գերակայության երաշխիքներից մինչև արդյունաբերական ներդրումներ ԱՄՆ-ում։
Թրամփը բարձր գնահատեց Սի Ցզինպինին՝ հայտարարելով. «Նա զարմանալի տղա է» և բազմիցս խոսեց նրանց միջև մոտակա հանդիպման մասին։ Փետրվարին Թրամփն առաջարկեց ԱՄՆ-ին, Չինաստանին և Ռուսաստանին սկսել միջուկային զենքի վերահսկման բանակցություններ, որոնք կարող էին հանգեցնել ռազմական ծախսերի կրճատման՝ մինչև երկու անգամ։ Ինչպես ես նախկինում նշել եմ, Թրամփի աշխարհայացքն ու ռազմավարական մտածելակերպը՝ անկախ խաբեության կամ մոլորության մեղադրանքներից, իրականում կարող էին նպաստել նման գործարքների հնարավորությանը։
Այդ հնարավորությունը ներկայումս կորցվել է։ ԱՄՆ-ն և Չինաստանը հայտնվել են սրման պարույրում, որի հետևանքները կարող են կործանարար լինել երկու կողմերի համար։
«Ազատագրման օրը» Թրամփը հայտարարեց, որ Չինաստանը պետք է պատժվի անարդար առևտրի համար՝ գործող մաքսատուրքերի վրա ավելացնելով ևս 34 տոկոս։ Այս դրույքաչափերի պայմաններում Չինաստանից ներմուծվող ապրանքները գրեթե դադարում են մրցունակ լինել ԱՄՆ շուկայում։ Ավելի վտանգավորն այն էր, որ այս քայլը Չինաստանի ղեկավարությունում տպավորություն ստեղծեց, թե Թրամփի վարչակազմը նպատակ չունի բանակցությունների՝ փոխարենը ձգտելով ստորացնել Չինաստանին և կործանել նրա տնտեսությունը։
Ի տարբերություն նախկին մաքսային սահմանափակումներին տրված սահմանափակ արձագանքների, Չինաստանն այս անգամ որոշեց վճռական հակաքայլերի դիմել։ Նա սահմանեց ԱՄՆ-ից ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերի 34 տոկոսանոց միանվագ բարձրացում, ինչն ազդում է 143.5 միլիարդ դոլարի ամերիկյան բիզնես եկամուտների վրա։ Չինաստանը սահմանափակումներ կիրառեց որոշ ռազմավարական հանքանյութերի արտահանման վրա, մի շարք ամերիկյան ընկերություններ ընդգրկեց «անվստահելի կազմակերպությունների» ցուցակում և հայտարարեց DuPont ընկերության նկատմամբ հակամենաշնորհային քննության մեկնարկի մասին։
Չինաստանի կառավարությունը պաշտոնապես հանդես եկավ գլոբալիզացիայի կարգավիճակի պաշտպանողի դիրքերից՝ հայտարարելով, որ ԱՄՆ-ի նպատակը միջազգային տնտեսական կարգի կազմաքանդումն է, իր ազգային շահերը մյուս երկրների օրինական շահերից վեր դասելով։ Հայտարարության մեջ ասվում էր. «Մենք խնդիրներ չենք հարուցում, բայց չենք էլ վախենում դրանցից»։
People's Daily-ում հրապարակված հայտարարությունը նպատակ ուներ հանգստացնել Չինաստանի բնակչությանը՝ ընդգծելով տնտեսության դիմակայունությունը և խոստանալով պետական ֆիսկալ աջակցություն՝ ներքին պահանջարկն ու բիզնեսներն ամրապնդելու նպատակով։
Թրամփը պատասխանեց նոր գրառմամբ՝ առանց դիվանագիտական կշռադատման. «ՉԻՆԱՍՏԱՆԸ ՍԽԱԼ ԽԱՂԱՑ. ՆՐԱՆՔ ԽՈՒՃԱՊԻ ՄԵՋ ԵՆ — ԴԱ ԱՄԵՆԱՎԱՏՆ Է, ԻՆՉ ՆՐԱՆՔ ՉԵՆ ԿԱՐՈՂ ԹՈՒՅԼ ՏԱԼ»։
Այնուհետև նա գնաց «միջուկային տարբերակով»՝ ավելացնելով ևս 50 տոկոս մաքսատուրքեր Չինաստանի նկատմամբ։ Չինաստանը հայտարարեց, որ հաջորդ օրը կարձագանքի նույն կերպ։ Թրամփը հետաձգեց «ազատագրման օրը» մյուս երկրների համար, բայց միաժամանակ հայտարարեց ևս 21 տոկոս հավելյալ մաքսատուրքերի մասին։ Ընդհանուր առմամբ, նրա պաշտոնավարման սկզբից ԱՄՆ-ն մաքսատուրքերն ավելացրել է 125 տոկոսով, իսկ Չինաստանը՝ 84 տոկոսով։
ԱՄՆ-ում լայն տարածում ունի այն կարծիքը, որ Չինաստանի տնտեսությունն այնքան փխրուն է, որ չի կարող դիմակայել տնտեսական ճնշումներին։ Սպասվում է, որ Չինաստանը ստիպված կլինի դուրս գալ ամերիկյան շուկայից և վաճառքներն ուղղել դեպի այլ տարածաշրջաններ՝ օտարելով Եվրոպան, Ճապոնիան և Համաշխարհային Հարավը։ Սակայն նման վստահությունը կարող է հանգեցնել լուրջ սխալ հաշվարկների, եթե հակամարտությունը սրվի։
Չինաստանը, այո, դեռ 2021-ից բախվում է անշարժ գույքի շուկայի փուչիկի փլուզմանը և անցումային աճի մոդելի դժվարություններին, որոնց հետևանքն է երիտասարդության շրջանում բարձր գործազրկությունն ու շարունակական դեֆլյացիան։ Բայց Չինաստանն ունի զգալի հնարավորություններ՝ ներքին պահանջարկն ակտիվացնելու ֆիսկալ միջոցներով։ Թեև այժմ տնտեսական բարեփոխումներն առաջնային են, արտակարգ իրավիճակում իշխանությունները, ամենայն հավանականությամբ, կդիմեն տնտեսական ակտիվացման միջոցառումների։
Ի տարբերություն Չինաստանի, Թրամփը, թեև որոշ չափով հետ կանգնեց համաշխարհային առևտրային ճնշումներից, ամբողջությամբ չհրաժարվեց դրանցից։ Սա նշանակում է, որ ԱՄՆ տնտեսությունը և մյուս երկրների հետ տնտեսական հարաբերությունները կարող են մտնել խոր անորոշության փուլ՝ սպառնալով գնաճի բարձրացումով ու տնտեսական դանդաղմամբ։ Միևնույն ժամանակ, Չինաստանի տնտեսությունը կարող է ուժեղացնել աճի տեմպերը։
Այսօր ԱՄՆ-ն և Չինաստանն իրական հակամարտության մեջ են։ Մինչ այժմ հիմնական զսպիչ գործոնը եղել է ԱՄՆ-ի միջոցառումների արդյունավետության պակասը։ Այժմ այդ պայմանը վերացել է։
Ո՞ւր է տանելու այս հակամարտությունը։ Ամենահավանական հետևանքը մատակարարման գլոբալ շղթաների խաթարումն է։ Շատ ընկերություններ կարող են փակվել, իսկ մյուսները՝ ապօրինի ուղիներ գտնել մաքսանենգ ապրանքների շրջանառության համար։ Չինական արտադրության մի մասը կարող է տեղափոխվել Լատինական Ամերիկայի երկրներ՝ խուսափելով ԱՄՆ սահմանափակումներից։
Սա կարող է հիմք դառնալ նոր սրացումների։ ԱՄՆ-ն կփորձի արգելակել մաքսանենգությունը, Չինաստանը՝ թիրախավորել ԱՄՆ տնտեսության ռազմավարական ոլորտները։ Կողմերը կսկսեն ճնշում գործադրել երրորդ երկրների վրա՝ իրենց ազդեցությունն ամրապնդելու նպատակով՝ ստեղծելով վստահված անձանց միջոցով ընդհարումների վտանգ։ Ավելի մտահոգիչ է, որ երկու կողմերն էլ կարող են գայթակղվել ուղղակի հարվածներով՝ թիրախավորելով ազգային անվտանգության համար կենսական նշանակության օբյեկտներ։
Չինաստանը, սովորաբար, յուրաքանչյուր սրմանն արձագանքում է համաչափ քայլերով։ Նա շահագրգռված է խուսափել անկանխատեսելի զարգացումներից՝ ԱՄՆ-ի գործողությունները շահարկելով իր տարածաշրջանային դիվանագիտությունը և եվրոպական կապերն ամրապնդելու համար։
Թրամփի վարչակազմի մասին նույնը ասել չի կարելի։ Թրամփը կարծես ձգտում է ուժի և հնազանդության ցուցադրության, ինչը հակասում է չինական ղեկավարության մտածելակերպին։ Երբ նրա հիասթափությունը խորանա, հատկապես եթե չինական տնտեսությունը դիմակայուն դուրս գա, նա կարող է հակվել առավել ագրեսիվ քայլերի՝ հենվելով իր ազգային անվտանգության թիմի սադրիչ խորհրդատվությունների վրա։ Այդ թիմի անդամներն առավելապես կողմնակից են Չինաստանի հետ առճակատման։
Պենտագոնի «Ժամանակավոր ազգային պաշտպանության ռազմավարական ուղեցույցը» ցույց է տալիս, թե որքան հեշտությամբ կարող է տնտեսական հակամարտությունը վերաճել ռազմական դիմակայության։ Պաշտպանության գերատեսչության ղեկավարները կարող են օգտագործել ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերությունների փլուզումը՝ Ասիայում ռազմական ներկայության ուժեղացման համար՝ այն սահմանելով որպես «ԱՄՆ-ի ռազմավարության գերակա նպատակ»։
Նման ընթացքն անկայունացնող էր անգամ Բայդենի վարչակազմի օրոք, որը միաժամանակ փորձում էր սահմանափակող մեխանիզմներ ներմուծել։ Տնտեսական վնասի աճի և ազգայնականության ալիքի պայմաններում երկու կողմերն էլ կարող են գնալ վտանգավոր սխալների՝ սադրանքներին ի պատասխան։

The US-China trade war has begun: could it turn violent, and when?
Radar Armenia presents an article by Jake Werner, PhD, interim director of the East Asia Program at the Queens Institute, published on the Responsible Statecraft website.
Donald Trump has called off the global trade war with all countries except China. This suggests that even while everyone's attention was focused on the turmoil in financial markets, the most dangerous consequence of Trump's "liberation day" was the sharp escalation of the US-China conflict, which could escalate into a violent confrontation in the coming years.
Before "liberation day," relations between the two countries were already tense, with a steady escalation towards conflict. The Biden administration maintained almost all of the restrictive measures against China imposed during Trump's presidency and expanded and tightened them. Although Biden restored diplomatic relations suspended by the Trump administration, he refused to cooperate with China to mitigate the logic of the "zero-sum game" that was taking place between the two superpowers.
The new Trump administration quickly raised tariffs on China that were already in place. Initially, the parties seemed willing to reach some compromise that could ease tensions. After the election, Beijing sent several delegations to Washington to determine what concessions Trump wanted and how negotiations could begin. China has informally expressed a willingness to make concessions on various issues, from currency valuation and guarantees of the dollar's ​​supremacy to industrial investment in the United States.
Trump has praised Xi Jinping, declaring, "He's a great guy," and has repeatedly discussed a meeting between them shortly. In February, Trump proposed that the United States, China, and Russia begin nuclear arms control talks that could lead to a halving of military spending. As I have previously noted, Trump's worldview and strategic thinking, regardless of accusations of deceit or delusion, could facilitate such deals.
That opportunity has now been lost. The United States and China are locked in a spiral of escalation that could devastate both sides.
On "Liberation Day," Trump announced that China should be punished for unfair trade practices by adding 34 percent to existing tariffs. Chinese imports are now virtually uncompetitive in the US market at these rates. More dangerously, this move gave the Chinese leadership the impression that the Trump administration had no intention of negotiating but instead sought to humiliate China and destroy its economy.
In contrast to its limited response to previous tariff restrictions, China took decisive countermeasures this time. It imposed a one-time 34 percent tariff increase on US imports, affecting $143.5 billion in US business revenue. China imposed restrictions on the export of certain strategic minerals, added several American companies to a list of "unreliable organizations," and announced the launch of an antitrust investigation into DuPont.
The Chinese government officially emergeddefended the status quo of globalization, declaring that the US goal is to dismantle the international economic order, putting its national interests above other countries' legitimate interests. The statement said, "We do not cause trouble, but we are not afraid of it either."
The statement, published in the People's Daily, was intended to reassure the Chinese population. It emphasized the economy's resilience and promised state fiscal support to strengthen domestic demand and businesses.
Trump responded with a new tweet, without diplomatic consideration: "CHINA MADE A WRONG PLAY. THEY ARE IN A PANIC — THAT IS THE WORST THING THEY CANNOT ALLOW."
Then he went "nuclear," adding another 50 percent tariff on China. China said it would retaliate the next day. Trump postponed the "liberation day" for other countries but simultaneously announced an additional 21 percent tariff. In total, since the beginning of his term, the United States has increased tariffs by 125 percent and China by 84 percent.
There is a widespread belief in the United States that China's economy is too fragile to withstand economic pressure. China is expected to be forced to withdraw from the American market and redirect sales to other regions, alienating Europe, Japan, and the Global South. However, such confidence could lead to serious miscalculations if the conflict escalates.
Yes, China is facing the collapse of the real estate bubble and the difficulties of a transitional growth model as early as 2021, resulting in high unemployment among young people unemployment and persistent deflation. However, China has significant opportunities to stimulate domestic demand through fiscal measures. While economic reform is now a priority, the authorities are likely to resort to economic stimulus measures in an emergency.
Unlike China, Trump, although he has somewhat backed down from global trade pressures, has not completely abandoned them. This means that the US economy and economic relations with other countries may enter a period of deep uncertainty, threatening with rising inflation and economic slowdown. At the same time, the Chinese economy may strengthen its growth rates.
Today, the US and China are in an actual conflict. Until now, the primary restraining factor has been the lack of effectiveness of US measures. Now, that condition has disappeared.
Where will this conflict lead? The most likely consequence is the disruption of global supply chains. Many companies may close, while others may find illegal ways to circulate smuggled goods. Some Chinese production could be shifted to Latin American countries, avoiding US restrictions.
This could lead to new escalations. The US would try to crack down on smuggling, while China would target strategic sectors of the US economy. The parties would pressure third countries to strengthen their influence, creating the risk of conflict through proxies. More worryingly, both sides could be tempted to resort to direct strikes, targeting vital national security targets.
China usually responds to any escalation with proportionate steps. It is interested in avoiding unpredictable developments and exploiting US actions to strengthen its regional diplomacy and European ties.
The same cannot be said about the Trump administration. Trump seems to be seeking a show of strength and subservience, which contradicts the mentality of the Chinese leadership. As his frustration deepens, especially if China's economy falters, he may be inclined to take more aggressive steps, relying on provocative advice from his national security team. Members of that team are increasingly in favor of confrontation with China.
The Pentagon's "Interim National Defense Strategic Guide" shows how easily an economic conflict can escalate into a military confrontation. Defense Department leaders could use the breakdown in U.S.-China relations to bolster their military presence in Asia, defining it as "a top U.S. strategic objective."
Such a course destabilized even under the Biden administration, which was simultaneously trying to introduce restraint. With economic damage mounting and nationalism surging, both sides could make dangerous mistakes in response to provocations.