Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Նովրուզի առթիվ Իլհամ Ալիևին հղած ուղերձում ուշագրավ մի հանգամանք կար. նա մի քանի անգամ հիշատակել է «խաղաղություն» տերմինը․
«Նովրուզը՝ մեր դարավոր ավանդույթը, այս տարի ևս առիթ է՝ հիշելու խաղաղության, եղբայրության և համերաշխության կարևորությունը։ Հուսով եմ՝ Նովրուզը կդառնա մի նոր դարաշրջանի նախակարապետ, երբ ամբողջ աշխարհում հույսեր են կապվում խաղաղության հետ, երբ միջազգային երկխոսությունն ու համագործակցությունը նոր մակարդակի են բարձրանում»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։ Ուղերձի վերջաբանում ևս նա հիշատակել է խաղաղությունը՝ ադրբեջանական ժողովրդին մաղթելով «խաղաղություն, բարեկեցություն և բարգավաճում»։
«Խաղաղություն» տերմինի գործածումն ուշագրավ է այն առումով, որ նախկինում Նովրուզի առթիվ Էրդողանի ուղերձներում այդ բառը չկար, չկային նաև խաղաղության մաղթանքներ։
Օրինակ, նախորդ տարի նա գրել էր. «Հույս ունեմ՝ 2024թ․ կլինի նոր հնարավորությունների և հաջողությունների տարի մեզ համար», իսկ բարեմաղթանքների մեջ նշել՝ «առողջություն, երջանկություն և բարեկեցություն»։
Եվ ուրեմն, ի՞նչ է նշանակում Թուրքիայի նախագահի ուղերձում «խաղաղություն» տերմինի բազմակի գործածումը, և որքանո՞վ կապ ունի հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի հետ։
Միանշանակ պնդումներ դժվար է անել, առավել ևս, երբ այդ տերմինն Էրդողանը կիրառել է ընդհանուր համատեքստում՝ որևէ հիշատակում չանելով հայ-ադրբեջանական համաձայնագրին։ Սակայն կարելի է որոշ ենթադրություններ անել՝ մինչ այդ արձանագրելով մի քանի փաստ։
Նախ, դիվանագիտության մեջ պատահական ոչինչ չի լինում, և ուղերձներում պատահական արտահայտություններ չեն գրվում։ Սա, հատկապես, վերաբերում է Թուրքիայի նման երկրին, որտեղ մեծ կարևորություն է տրվում սիմվոլիզմին և օգտագործվող յուրաքանչյուր բառին։
Բացի այդ, «խաղաղություն» տերմինը նա գործածել է այս տարի, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարեցին հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի շուրջ համաձայնության գալու և բանակցություններն ավարտելու մասին։
Հիմա մնացել է փաստաթղթի ստորագրումը, որին Ադրբեջանը հակված չէ՝ առաջադրելով իր նախապայմանները, որոնցից առաջին հերթին շեշտում է Հայաստանում սահմանադրության փոփոխության հարցը։
Այս իրավիճակում խաղաղության մասին հիշատակելով՝ արդյո՞ք Էրդողանը ցանկանում է Ալիևին ակնարկել, որ անհրաժեշտ է մի կողմ դնել նախապայմանները և ստորագրել փաստաթուղթը, թե՞ ուղերձը այլ ենթատեքստ ունի։
Ինչ եզրակացություն էլ անենք, դրանք կլինեն անուղղակի փաստերի համադրման արդյունք և ընդամենը կարծիք։ Իսկ կարծիքը ճիշտ կամ սխալ չի լինում. այն պարզապես տեսակետ է և ուրիշ՝ ոչինչ։

What is Erdogan hinting at when he mentions "peace" in his message to Aliyev?
Turkish President Recep Tayyip Erdogan's message to Ilham Aliyev on the occasion of Nowruz was remarkable in that it mentioned the term "peace" several times.
"Nowruz, our centuries-old tradition, is once again this year an occasion to remember the importance of peace, brotherhood, and solidarity. I hope that Nowruz will become the harbinger of a new era when the whole world hopes for peace when international dialogue and cooperation rise to a new level," the Turkish President said. In the conclusion of the message, he also mentioned peace, wishing the Azerbaijani people "peace, well-being, and prosperity."
The term "peace" is remarkable in that Erdogan's previous messages on Nowruz did not contain this word or include any wishes for peace.
For example, last year, he wrote, "I hope that 2024 will be a year of new opportunities and successes for us." He mentioned "health, happiness, and prosperity among the best wishes."
So, what does the repeated use of the term "peace" in the Turkish President's address mean?
It isn't easy to make definite statements, especially when Erdogan used this term in a general context without mentioning the Armenian-Azerbaijani agreement. However, having previously recorded a few facts, some assumptions can be made.
First, nothing happens by chance in diplomacy, and no random expressions are written in addresses. This especially applies to Turkey, where great importance is attached to symbolism and every word used.
In addition, he used the term "peace" this year when Armenia and Azerbaijan officially announced the completion of negotiations and the agreement on the Armenian-Azerbaijani peace agreement.
Now, all that remains is the document signing, which Azerbaijan is not inclined to do, putting forward its preconditions and emphasizing the issue of amending the constitution in Armenia.
In this situation, by mentioning peace, does Erdogan want to hint to Aliyev that it is necessary to put aside the preconditions and sign the document, or does the message have a different context?
Whatever conclusions we draw will be the result of a combination of indirect facts and are just opinions. And opinions are not right or wrong; they are simply a point of view and nothing more.