Ինչո՞ւ է Թուրքիան ուկրաինական հարցում «անպոչ գդալի նման» ռուս-ամերիկյան ոտքերի տակ ընկնում
Ուկրաինական պատերազմի դադարեցման սկսված գործընթացի շրջանակներում ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի պատվիրակությունների միջև բանակցությունների երկրորդ ռաունդը փետրվարի 27-ին տեղի ունեցավ Ստամբուլում։ Ի տարբերություն փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած առաջին բանակցությունների, որը գլխավորում էին երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները, ստամբուլյան հանդիպումը փորձագիտական մակարդակի էր, իսկ օրակարգային հիմնական հարցը միմյանց երկրներում ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի դեսպանատների գործունեությունն ամբողջ ծավալով վերսկսելու խոչընդոտների վերացումն էր։
Տվյալ դեպքում, սակայն, ուշագրավը ոչ այնքան այս միջանկյալ արդյունքի արձանագրումն էր, այլ ինքնին բանակցությունների երկրորդ փուլը Թուրքիայում անցկացնելու հանգամանքը։
Թուրքական խանդ և խարդավանքներ
Փետրվարի 18-ին, երբ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի պատվիրակությունները Սաուդյան Արաբիայում անցկացնում էին առաջին խորհրդանշական հանդիպումը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն ընդունում էր Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուն։ Չնայած վերջինս Անկարայում մի քանի ժամ մնաց, սակայն Էր Ռիադի բանակցությունների ֆոնին՝ Էրդողանի և Զելենսկու կողմից արվեցին ուշագրավ հայտարարություններ։ Մասնավորապես, Զելենսկին հայտարարեց, որ չեն ընդունելու առանց Ուկրաինայի մասնակցության բանակցությունների՝ Ուկրաինայի վերաբերյալ ցանկացած արդյունք։ Բացի այդ, նա նշեց, որ ուկրաինական խաղաղության բանակցային գործընթացում ոչ միայն Կիևը, այլ նաև Եվրոպան և․․․ Թուրքիան պետք է մասնակցություն ունենան։ Սա այն դեպքում, երբ խնդրին մինչ այդ անդրադառնալիս Զելենսկին երբեք Թուրքիայի մասնակցության անհրաժեշտության մասին չէր հիշատակել։
Ավելին, միայն Անկարա մեկնելուց հետո պարզ դարձավ, որ Զելենսկին անորոշ ժամանակով հետաձգում է հաջորդ օրը՝ փետրվարի 19-ին, Էր Ռիադ կատարելիք այցը։ Սա այլ կերպ, քան դեմարշ ոչ միայն Էր Ռիադում անցկացվող բանակցության, այլև ինքնին Սաուդյան Արաբիայի՝ որպես բանակցությունների հարթակի կամ միջնորդի դերակատարության դեմ, չէր կարելի գնահատել։
Էրդողանն, իր հերթին, Զելենսկու հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում հայտարարեց, որ Թուրքիան միանշանակ պաշտպանում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը։ Բացի այդ, Էրդողանը նաև նշեց, որ Թուրքիան պատրաստ է լինել հարմար վայր ուկրաինական խաղաղության  ցանկացած բանակցության համար։
Ըստ էության՝ այս կերպ թուրքական իշխանություններն ի ցույց դրեցին թե ինչպիսի խանդով են մոտենում ուկրաինական խնդրի կարգավորման գործընթացի շրջանակում Սաուդյան Արաբիային վերապահվող դերակատարմանը, ինչպես նաև պորզորոշ դարձրին բանակցային միջնորդի «վերմակն իրենց վրա քաշելու» հավակնությունը։ Այս իմաստով, թերևս, պատահական չպետք է համարել, որ փետրվարի 23-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի՝ Թուրքիա կատարած այցից հետո ռուս-ամերիկյան բանակցությունների երկրորդ փուլն անցկացվեց հենց Թուրքիայում։ Եվ պետք է ենթադրել, որ դա Լավրովի հետ պայմանավորվածությունների արդյունքում տեղի ունեցավ՝ այն նկատառումով, որ նախորդիվ՝ Էր Ռիադի հանդիպման վայրի ընտրությունն էլ եղել էր ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ։
Հարց է առաջանում, ո՞րն է այս գործընթացում Անկարայի անհանգստության և դրանից բխող ներկայիս նախաձեռնողականության իմաստը․ ինչո՞ւ է Անկարան, ինչպես ասում են՝ «անպոչ գդալի նման» իրեն գցում ռուս-ամերկյան այս գործընթացի մեջ։
Թուրքական վախեր և հնարավոր գործարքներ
Նախ՝ պետք է ասել, որ Թուրքիան ռուս-ուկրաինական հակամարտության մեջ, թվացյալ «խաղաղարարի» կերպարով ներկա է եղել գրեթե միշտ։ Գործնականում՝ արդեն 2022թ․ սկզբներից, Թուրքիան առաջարկեց լինել երկու կողմերի շփումների հարթակ։ Սկզբում՝ 2022թ․ մարտին, Անթալիայում Ուկրաինայի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների, ապա դրան հաջորդած երկու երկրների պատվիրակությունների հանդիպումների, դրանից հետո շարունակված բանակցությունների արդյունքում գրեթե համաձայնեցվել էր հաշտուցյան համաձայնագիրը։ Հետո «թուրքական հարթակում» հակամարտող կողմերն սկսեցին քննարկել արդեն «հացահատիկային գործարքը», ավելի ուշ՝ նաև գերիների փոխանակման, հետագայում նաև՝ Սև ծովում նավարկության անվտանգության հարցերը։ Այս դերակատարությունը լրջորեն բարձրացնում էր Թուրքիայի տարածաշրջանային կշիռը, որից հրաժարվել Անկարան, բնականաբար, չի ցանկանում։
Երկրորդ՝ Անկարան արագ ըմբռնեց, որ ուկրաինական ճգնաժամի հարցով ռուս-ամերիկյան օրակարգը շատ ավելի ընդգրկուն է, քան կարելի էր սպասել։ Այն շոշափում է նաև մերձավորարևելյան տարածաշրջանի, այդ թվում նաև Սիրիայի հիմնահարցը։ Դրա մասին էր վկայում փաստը, որ Էր Ռիադի բանակցություններին ամերիկյան պատվիրակության կազմում մասնակցում էր նաև Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը։ Բացի այդ, նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էր ակնարկել բանակցություններում մերձավորարևելյան թեմատիկան ընդգրկված լինելու մասին։ Նկատի ունենալով, թե Մերձավոր Արելքում ինչ կենսական շահեր է հետապնդում Սիրիան «սեփականացրած», ծավալապաշտական հովերով տարված Անկարան, ակնհայտ է, որ վերջինս չի ուզում հայտնվել երկրորդային դերակատարի կարգվիճակում և դիրքերը զիջել մանավանդ տարածաշրջանում իր հեղինակությունը շարունակաբար բարձրացնող Սաուդյան Արաբիային։
Երրորդ՝ պետք է նկատի ունենալ նաև, որ որքան էլ Թուրքիան փորձում է իրեն դիրքավորել ուկրաինական պատերազմը կանգնեցնելու շահագրգիռ կողմի կարգավիճակում, հենց Թուրքիան է ամենից ավելի շահագգռված այդ հակամարտության շարունակման մեջ։ Դրա արդյունքում Թուրքիան վերածվել է էներգետիկ առանցքային հաբի, Ուկրաինայում բացել է անօդաչու թռչող սարքերի՝ «Բայրաքթարի» արտադրություն և ազդեցություն ձեռք բերել ուկրաինական ռազմարդյունաբերությունում։
Թուրքիան նաև չի կարող անտարբերության մատնել Ղրիմը։ Ռուս-ուկրաինական հնարավոր բանակցություններում միջնորդի կարգավիճակ ունենալն Անկարան դիտարկում է որպես Ղրիմի վերջնական ռուսականացումը կանխելու թեկուզ թույլ, բայց՝ հնարավորություն։ Վաշինգտոնի նոր վարչակարգի կողմից հնչող թեզիսներն առկա շփման գծով ռազմական գործողությունները կանգնեցնելու և ստատուս քվո հաստատելու վերաբերյալ Անկարայում ընկալում են, թերևս, որպես ուկրաինական գրավված տարածքների ռուսական անեքսիան առնվազն ԱՄՆ-ի կողմից լեգիտիմացնելու «միջանցք», ինչը բացարձակապես չի տեղավորվում թուրքական շահերի ծիրում։ Անկարան չի ոզում կորցնել այդ հարցի վրա անգամ չնչին ազդեցություն վերջին թելերը։
Չորրորդ՝ իր միջնորդական ջանքերը, սեփական շահերի գոտուն, այդ թվում նաև Հարավային Կովկասին առնչվող խնդիրների համատեքստում Անկարան դիտարկում է որպես Մոսկվային «թանկ գնով վաճառելու» հնարավորություն։ Պատահական չպետք է համարել, որ փետրվարի 23-ին ՌԴ արտգործնախարար Լավրովի՝ Թուրքիա կատարած այցի շրջանակներում քննարկված հիմնական հարցերից մեկը եղել է Հարավային Կովկասը։ Թուրքիայի իր գործընկերոջ՝ արտգործանարար Հաքան Ֆիդանի հետ հանդիպումից հետո Լավրովն ընդգծել էր, որ բանակցություններում «հատուկ ուշադրություն են դարձրել կողմերի միջև վստահության ամրապնդմանը, ենթակառուցվածքների և տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնմանը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում «3+3» ձևաչափի շրջանակներում համագործակցությանը»։
Ի դեպ, հատկանշական է, որ Լավրովի այդ այցից հետո Անկարա շտապեց նաև Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը․․․

Why is Turkey falling under the Russian-American feet "like a spoon without a tail" in the Ukrainian issue?
The second round of talks between the US and Russian delegations about ending the Ukrainian war occurred in Istanbul on February 27. Unlike the first talks held in the capital of Saudi Arabia on February 18, which were led by the heads of the foreign ministries of both countries, the Istanbul meeting was at an expert level. The main issue on the agenda was the removal of obstacles to the full resumption of the activities of the US and Russian embassies in each other's countries.
In this case, however, the recording of this intermediate result was not the only remarkable thing; the second round of talks was also held in Turkey.
Turkish jealousy and intrigues
On February 18, when the US and Russian delegations held their first symbolic meeting in Saudi Arabia, Turkish President Recep Tayyip Erdogan received Ukrainian President Volodymyr Zelensky. Although the latter stayed in Ankara for a few hours, Erdogan and Zelensky made notable statements against the backdrop of the Riyadh talks. In particular, Zelensky announced that they would not accept any outcome of the negotiations on Ukraine without Ukraine's participation. In addition, he noted that not only Kyiv but also Europe and… Turkey should participate in the Ukrainian peace process. This is despite Zelensky never mentioning the need for Turkey's participation when addressing the issue before.
Moreover, only after leaving for Ankara did it become clear that Zelensky was indefinitely postponing his visit to Riyadh, which was scheduled for the next day, February 19. This could not be assessed otherwise other than as a demarche not only against the talks in Riyadh but also against Saudi Arabia itself as a platform or mediator for negotiations.
Erdogan, in turn, stated at a joint press conference after the meeting with Zelensky that Turkey unequivocally supports Ukraine's territorial integrity. Erdogan also noted that Turkey is ready to be a suitable venue for any Ukrainian peace talks.
In essence, in this way, the Turkish authorities demonstrated how jealously they approached the role assigned to Saudi Arabia within the framework of the Ukrainian problem's settlement process and made the pretensions of the negotiating mediator to "pull the blanket over themselves" seem obvious. In this sense, it should not be considered a coincidence that on February 23, after the visit of Russian Foreign Minister Sergei Lavrov to Turkey, the second round of Russian-American negotiations was held in Turkey. It must be assumed that this happened due to agreements with Lavrov, considering that the previous choice of the venue for the Riyadh meeting was also at the initiative of the United States.
The question arises: What is the meaning of Ankara's anxiety in this process and the current initiative arising from it? Why is Ankara, as they say, "like a spoon without a tail," throwing itself into this Russian-American process?
Turkish fears and possible deals
First, it should be said that Turkey has been present in the Russian-Ukrainian conflict, almost always in the guise of a "peacemaker." In practice, since the beginning of 2022, Turkey has offered to be a platform for contacts between the two sides. First, in March 2022, as a result of the meetings of the Foreign Ministers of Ukraine and Russia in Antalya, then the subsequent meetings of the two countries' delegations, and the negotiations that continued thereafter, a reconciliation agreement was almost agreed upon. Then, on the "Turkish platform," the conflicting parties began to discuss the "grain deal," later the exchange of prisoners, and later the issues of navigation safety in the Black Sea. This role seriously increased Turkey's regional weight, which Ankara does not want to give up.
Secondly, Ankara quickly realized that the Russian-American agenda on the Ukrainian crisis was much more comprehensive than one might have expected. It also touches on the Middle East region, including the Syrian issue. This was evidenced by the US special envoy for the Middle East, Stephen Witkoff, who also participated in the negotiations in Riyadh as part of the American delegation. In addition, Russian President Vladimir Putin hinted at including the Middle East topic in the talks. Considering the vital interests pursued by Ankara in the Middle East, which has "appropriated" Syria and is carried away by expansionist winds, it is evident that the latter does not want to appear in the status of a secondary actor and give up its positions, especially to Saudi Arabia, which is continuously increasing its authority in the region.
Thirdly, it should also be taken into account that no matter how much Turkey tries to position itself as an interested party in stopping the Ukrainian war, it is Turkey that is most interested in continuing that conflict. As a result, Turkey has turned into a key energy pill in Ukraine
opened the production of uncrewed aerial vehicles, "Bayraktar," and gained influence in the Ukrainian military industry.
Turkey also cannot leave Crimea indifferent. Having the status of a mediator in possible Russian-Ukrainian negotiations, Ankara is seen as weak, but it is still an opportunity to prevent the final Russification of Crimea. The theses voiced by the new Washington administration on stopping military operations on the existing line of contact and establishing the status quo are perceived in Ankara, perhaps, as a "corridor" for legitimizing the Russian annexation of the occupied Ukrainian territories by the US, which does not fit into the circle of Turkish interests. Ankara does not want to lose even the slightest influence on this issue.
Fourth, Ankara views its mediation efforts in the context of issues related to its interests, including the South Caucasus, as an opportunity to "sell Moscow at a high price." It should not be considered a coincidence that the South Caucasus was one of the main issues discussed during Russian Foreign Minister Lavrov's visit to Turkey on February 23. After meeting with his Turkish counterpart, Foreign Minister Hakan Fidan, Lavrov emphasized that during the negotiations, "special attention was paid to strengthening trust between the parties, restoring infrastructure and transport communications, and cooperation within the "3+3" format in the South Caucasus region."
By the way, it is noteworthy that after Lavrov's visit, Hikmet Hajiyev, an advisor to the President of Azerbaijan, also rushed to Ankara...