Ռուս-ամերիկյան տանգո՝ Ուկրաինայի բզկտված քարտեզի վրա
Սաուդյան Արաբիայում փետրվարի 18-ին ԱՄՆ և Ռուսաստանի պատվիրակությունների միջև տեղի ունեցած առաջին բանակցություններից հետո երկու կողմերն էլ լավատեսական նոտաներ հղեցին։ Սակայն այն, ինչ տեղի է ունենում սկսված այդ գործընթացի խորապատկերին, ավելի շատ հարցեր է առաջացրել և հարուցել անկանխատեսելի հետևանքներով հղի գլոբալ խառնաշփոթ թե՛ պատերազմի, թե՛ Ուկրաինայի և թե,՛ առհասարակ, համաշխարհային անվտանգության ապագայի առումով։
Նախ, հիմնական շահառուն՝ Ուկրաինան, այդ հանդիպմանը հրավիրված չէր։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, ով ավելի վաղ հայտարարել էր, թե Կիևը չի ընդունի առանց իր մասնակցության որևէ բանակցության արդյունք, հետաձգեց պլանավորված այցը Սաուդյան Արաբիա։ Սա բնական դեմարշ էր առանց իրենց Ուկրաինայի ճակատագիրը որոշելու՝ սկսված «խաղի» դեմ։
Բանակցություններից Կիևի բացակայությունը Ռուսաստանի տակտիկական հաջողությունն էր․ ի սկզբանե Մոսկվան էր պնդում Վաշինգտոնի հետ երկկողմ ձևաչափի կիրառել, ինչով Ուկրաինային կոնֆլիկտի սուբյեկտից վերածում էր օբյեկտի։ Այդկերպ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ի թեթև ձեռքով, «խաղից դուրս» դրեց նաև երկրորդ հիմնական շահառուին՝ միացյալ Եվրոպային, որը ուկրաինական պատերազմն ընկալում է որպես իր անվտանգությանը ռուսական  սպառնալիքի կանխման միջոց։
Երբ «բիզնեսը» դարձվում է քաղաքականություն
Բացի այդ, Մոսկվան ուկրաինական խնդիրը փաստացի դարձրեց ռուս-ամերիկյան օրակարգի հերթապահ հարցերից մեկը՝ առաջարկելով այն լուծել «փաթեթային» սկզբունքով։ Հենց բանակցությունների օրը ՌԴ նախագահի մամլո խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարեց, որ «Համապարփակ երկարաժամկետ կարգավորումը հնարավոր չէ առանց մայրցամաքի անվտանգության հարցերի համակողմանի քննարկման»։ Այդկերպ Կրեմլն ստեղծեց «գործարքների» միջոցով ուկրաինական ճգնաժամում ավելի շատ զիջումներ կորզելու, այդ թվում՝ Եվրոպային աշխարհաքաղաքական «կղզյակի» վերածելու ճանապարհային քարտեզ։ Դրա համար Մոսկվան որոշել է խաղալ «մեծ խաղաղարարի» դափնիներին հավակնելու Թրամփի ամբիցիաների և նրա քաղաքական թիմի կողմից առհասարակ քաղաքականությանը որպես բիզնեսի վերաբերելու աշխարհըմբռնման վրա։
Պատահական չէ, որ Սաուդյան Արաբիա գործուղված ռուսական պատվիրակությունում, բացի արտգործնախարար Ս․ Լավրովից և ՌԴ նախագահի օգնական Յ․ Ուշակովից, ընդգրկված են եղել նաև ՌԴ պետական ներդրումային հիմնադրամի ղեկավար Կիրիլ Դմիտրիևը և, ինչպես նշել է The Telegraph-ը, Մոնակոյում բնակվող և Դոնալդ Թրամփի հետ գործարքների փորձառություն ունեցող ռուս միլիարդատեր Դմիտրի Ռիբոլովլևը․ մարդիկ, որոնք լավ գիտեն՝ ինչպես է գործում ամերիկյան բիզնես մտածողությունը։ Ընդ որում, նախքան բուն բանակցությունների մեկնարկը, Դմիտրիևն առանձին հանդիպում  է ունեցել ԱՄՆ պատվիրակության անդամների հետ։ Ընդհանուր բանակցություններից հետո նա հայտարարեց, թե ռուսական և ամերիկյան պատվիրակությունները քննարկել են ոչ միայն Ուկրաինան, այլև համագործակցային նախագծեր Հյուսիսային բևեռում։ Փորձագետների դիտարկմամբ՝ Հյուսիսային բևեռի հարցը կարող էր քննարկման առարկա դառնալ արկտիկական սառույցների հալման հետևանքով այս տարածաշրջանում բացվող՝ օգտակար հանածոների հսկայական պաշարների ռեալիզացման և, որպես ամենակարճ լոգիստիկ միջանցք, Արկտիկան օգտագործելու հնարավորության համատեքստում։ Ավելի ուշ ՌԴ նախագահն ավելացրեց, որ Էր-Ռիադում քննարկման թեմաներ են եղել նաև տնտեսությունը, էներգետիկան և տիեզերքը։ Եթե նկատի ենք ունենում, թե ինչ համառությամբ էր Թրամփը Ուկրաինային ստիպում ցուցաբերած ռազմական օգնության դիմաց վճարել իր արժեքավոր հանածոներով, հասկանալի է դառնում, թե ինչ խորամանկ քայլի է դիմում Մոսկվան՝ նման առաջարկներ ներկայացնելով։
Թրամփի կոշտ ռևերանսները՝ ռուսական «չաստուշկայի» ներքո
Ռուսական այս «գամբիտը» ևս, ըստ էության, աշխատել է։ Նախ, Դոնալդ Թրամփը դրանից հետո սկսեց ահաբեկել Ուկրաինային, թե Զելենսկին Ռուսաստանի հետ համաձայնության հարցում պետք է շտապի, եթե ուզում է առհասարակ երկիր ունենալ, և որ բանակցություններում Ռուսաստանը կարևոր հաղթաթուղթ ունի։ Իհարկե, նա չասաց, թե խոսքն ինչ հաղթաթղթի մասին է։ Ապա Թրամփն առհասարակ թիրախավորեց Զելենսկուն՝ նրան անվանելով «համեստ հաջողությունների հասած կատակերգու», «ցածր վարկանիշով և ընտրություններ անցկացնելուց հրաժարվող ղեկավար», մեղադրելով վերջինիս որպես օգնություն տրամադրված շուրջ 350 մլրդ դոլարի մի մասը անհետացնելու, այսինքն, կոռուպցիայի մեջ, անուղղակի կերպով մեղադրելով նաև պատերազմը սկսելու և չկանգնեցնելու մեջ։
Այսինքն, ամբողջությամբ կրկնելով ռուսական նարատիվները՝ Թրամփը գլխիվայր շրջել և խեղաթյուրել է ուկրաինական պատերազմի պատճառահետևանքային համակարգը և անուղղակիորեն լեգիտիմացրել Ուկրաինայի նկատմամբ Ռուսաստանի ագրեսիան և ուկրաինական տարածքների անեքսիան։ Ավելին, Էր-Ռիադում կայացած բանակցություններից հետո ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլցը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի համար ետպատերազմական խաղաղության երաշխիքները պետք է լինեն «Եվրոպայի ղեկավարությամբ»՝ փաստացի ակնարկելով, որ Վաշինգտոնը հրաժարվելու է Ուկրաինայի եվրոպական անվտանգության հովանոցի իր դերից, ու Հին աշխարհամասն ինքը պետք է իր «գլխի ճարը» տեսնի։
Նոր անվտանգային համակարգի ուրվականը
Հատկանշական է, որ Վաշինգտոնից նման շրջադարձային հայտարարությունները հնչում են այն պայմաններում, երբ Մոսկվան, անգամ Էր-Ռիադի հանդիպումից հետո, շարունակում է պնդել Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը, Ուկրաինայում ցանկացած օտարերկրյա ռազմական կոնտինգենտի ներկայությունը բացառելու, իր գրաված տարածքներից չհրաժարվելու և Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները հանելու մասին։
Իրերի այս դասավորությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ԱՄՆ-ն փոխել է ուկրաինական պատերազմը հանգուցալուծելու հռչակած կոնցեպցիան և գործի է դրել «100 օրվա» ընթացքում Ռուսաստանի փոխարեն տուժողին՝ Ուկրաինային զիջումներ պարտադրելու «մեքենան»։ Եվ անկախ նրանից, թե հետագա բանակցություններն ինչ հունով կընթանան, Ռուսաստանն արդեն իսկ կարևոր հանգրվանային հաղթանակ է արձանագրել։  Նախ, ըստ էության, Վաշինգտոնի թեթև ձեռքով լեգիտիմացրել է իր շարունակվող ագրեսիան։ Երկրորդ, հասել է առնվազն ուկրաինական թիկունքի պառակտման։ Երրորդ, բացել է ԱՄՆ-ի հետ առնվազն Եվրասիա մայրցամաքում ազդեցության գոտիների վերահասցեագրման նոր օրակարգ։ Չորրորդ, ցույց է տվել ԱՄՆ-ի, որպես գերտերության, խոցելիությունը, դրանով իսկ՝ նրա վրա, որպես վստահելի պարտնյորի, հույս չդնելու ընկալում ձևավորել աշխարհում։ Հինգերորդ, ստեղծել է հնարավորություն՝ ցույց տալու, որ ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքներն անգամ դրա ջատագով ԱՄՆ-ի համար չեն արժեքային կատեգորիաներ։
ԱՄՆ նոր վարչակազմի այս կտրուկ շրջադարձը Եվրոպայում սկսել են գնահատել որպես ընդհանուր անվտանգային դոկտրինայի փոփոխման ազդակ։ Հավաքական Եվրոպան, ի դեմս Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Փարիզում հրավիրված՝ եվրոպական առաջատար երկրների ղեկավարների հրատապ հավաքից հետո արդեն հայտարարել է, որ ստանձնում են Ուկրաինայի անվտանգության հիմնական երաշխավորի դերը, շարունակելու են աջակցել Կիևին և կտրուկ մեծացնելու են իրենց անվտանգության և ռազմական ծախսերը։ Այսինքն, Եվրոպան գնում է ԱՄՆ-ի կապանքներից լիովին անկախ անվտանգային համակարգ ստեղծելու ճանապարհով։ Եվրոպայի կտրուկ ռազմականացումը և ԱՄՆ-ի նոր քաղաքականությունը կարող է խթանել համընդհանուր սպառազինության մրցավազք։

Russian-American tango on a torn map of Ukraine
Both sides sounded optimistic after the first talks between the US and Russian delegations in Saudi Arabia on February 18. However, what is happening in the background of this process has raised more questions and provoked global turmoil, with unpredictable consequences for the future of the war, Ukraine, and international security in general.
First, the primary beneficiary, Ukraine, was not invited to the meeting. Ukrainian President Volodymyr Zelensky, who had earlier stated that Kyiv would not accept the outcome of any negotiations without its participation, postponed his planned visit to Saudi Arabia. This was a natural protest against the "game" that had begun without their participation in deciding Ukraine's fate.
Kyiv's absence from the talks was a tactical success for Russia. From the beginning, Moscow insisted on using a bilateral format with Washington, thereby turning Ukraine from a subject of the conflict into an object. Thus, with the light hand of the United States, Russia also "put out of the game" the second primary beneficiary, a united Europe, which perceives the Ukrainian war as a means of preventing a Russian threat to its security.
When "business" becomes politics
In addition, Moscow made the Ukrainian problem one of the urgent issues on the Russian-American agenda, proposing to solve it on a "package" basis. On the very day of the negotiations, the press secretary of Russian President Dmitry Peskov announced that "a comprehensive long-term settlement is impossible without a comprehensive discussion of the security issues of the continent." Thus, the Kremlin created a roadmap for extracting more concessions in the Ukrainian crisis through "deals," including turning Europe into a geopolitical "island." That is why Moscow has decided to play on Trump's ambitions to claim the laurels of the "great peacemaker" and on his political team's general understanding of politics as a business.
It is no coincidence that the Russian delegation to Saudi Arabia, in addition to Foreign Minister S. Lavrov and Assistant to the President of the Russian Federation Y. Ushakov, also included Kirill Dmitriev, head of the Russian State Investment Fund, and, as The Telegraph noted, Dmitry Rybolovlev, a Russian billionaire living in Monaco and having experience in dealings with Donald Trump—people who know well how American business thinking works. Moreover, before the start of the negotiations themselves, Dmitriev had a separate meeting with members of the US delegation. After the general talks, he announced that the Russian and American delegations discussed Ukraine and cooperation projects in the Arctic. According to experts, the North Pole issue could have become a subject of discussion in the context of realizing the vast reserves of minerals opening up in this region due to the melting of the Arctic ice and the possibility of using the Arctic as the shortest logistical corridor. Later, the Russian president added that the economy, energy, and space were also discussed in Riyadh. Let's consider how persistently Trump forced Ukraine to pay for the military assistance provided with its valuable minerals. It becomes clear what a cunning step Moscow is taking by presenting such proposals.
Trump's harsh curtseys under the Russian "chastushka."
This Russian "gambit" also, in fact, worked. First, Donald Trump then began to intimidate Ukraine, saying that Zelensky should hurry up in reaching an agreement with Russia if he wants to have a country at all and that Russia has a necessary trump card in the negotiations. Of course, he did not say what trump card he was talking about. Then Trump targeted Zelensky in general, calling him a "modestly successful comedian," a "leader with low ratings and refusing to hold elections," accusing the latter of disappearing part of the approximately $350 billion provided as aid, that is, of corruption, and indirectly accusing him of starting the war and not stopping it.
In other words, by completely repeating Russian narratives, Trump has turned the cause-and-effect system of the Ukrainian war upside down, distorted it, and indirectly legitimized Russia's aggression against Ukraine and the annexation of Ukrainian territories. Moreover, after the talks in Riyadh, US National Security Advisor Michael Walz stated that post-war peace guarantees for Ukraine should be "European-led," effectively implying that Washington would abandon its role as Ukraine's European security umbrella and that the Old Continent would have to "take care of itself."
The Ghost of a New Security System
It is noteworthy that such groundbreaking statements from Washington come at a time when Moscow, even after the Riyadh meeting, continues to insist on Ukraine's membership in NATO, the exclusion of any foreign military contingent in Ukraine, and the withdrawal of its occupied territories not to give up and to lift the sanctions against Russia.
This arrangement of things allows us to conclude that the US has changed its declared concept of resolving the Ukrainian war and has put into operation the "machine" of forcing concessions on the victim, Ukraine, instead of Russia, within "100 days.". Regardless of how further negotiations will go, Russia has already recorded a vital victory milestone. First, it legitimized its ongoing aggression with the light hand of Washington. Second, it has achieved at least a split in the Ukrainian rear. Third, it has opened a new agenda for redirecting spheres of influence with the US, at least on the Eurasian continent. Fourth, it has shown the vulnerability of the US as a superpower, thereby forming a perception in the world that it should not rely on it as a reliable partner. Fifth, it has created an opportunity to show that democracy and human rights are not value categories for the United States, even with its advocates.
This abrupt turn of events by the new US administration has begun to be assessed in Europe as a signal for a change in the standard security doctrine. Collective Europe, represented by French President Emmanuel Macron, has already announced after an urgent meeting of the leaders of leading European countries convened in Paris that they are assuming the role of the main guarantor of Ukraine's security, will continue to support Kyiv and will sharply increase their security and military spending. In other words, Europe is moving towards creating a security system completely independent of the shackles of the United States. The sharp militarization of Europe and the new US policy may stimulate a global arms race.