Այց՝ Թրամփի «մութ անտառում լույս որոնելու» համար
Այս շաբաթ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Միացյալ Նահանգներ առաջինն էր ԱՄՆ նոր վարչակարգի ընտրությունից հետո։ Ի սկզբանե հայտարարվել էր, որ այցն աշխատանքային է, իսկ հիմնական առիթը մասնակցությունն է Վաշինգտոնում անցկացվող Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովին ու  Կապիտոլիումում անցկացվող ԱՄՆ ազգային աղոթքի նախաճաշին։ Այլ կերպ ասած՝ այցն ի սկզբանե բարձր մակարդակի պլանավորված չի եղել, սակայն ներկա շրջափուլում, տակտիկական նկատառումներով, այն ունի ոչ երկրորդային նշանակություն։
«Որոնումներ» Վաշինգտոնում
Հարցը միայն այն չէ, որ վերոնշյալ միջոցառումներին վարչապետի մակարդակով մասնակցությունը կրոնական ազատությունների հարգման և քրիստոնեական համաշխարհային համայնքի ու ավանդույթների մասը կազմելու նշանակալի ուղերձ էր քրիստոնեական-պահպանողական արժեքների պահապանի դափնիներին հավակնող Թրամփի նոր վարչակազմին։
Հայաստանյան պատվիրակության այցն իրականում հետապնդում էր կարևոր «հետախուզական» նպատակ՝ ներսից շոշափելու Հայաստանի, ավելի լայն իմաստով՝ հարավկովկասյան տարածաշրջանի մասով ԱՄՆ կառավարության քաղաքական կուրսը։ Սա էական է՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ նախորդ վարչակազմի հետ սերտ հարաբերությունների և դեմոկրատների հաղթանակի չարդարացած սպասելիքների ֆոնին Թրամփի թիմի հետ ունեցած նկատելի սառը հարաբերությունները և այն փաստը, որ ո՛չ նախընտրական, ո՛չ էլ հետընտրական շրջանում նախագահ Թրամփը կամ նրա թիմի՝ ԱՄՆ-ի քաղաքական որոշումների ընդունման վրա ազդող որևէ նշանակալի ներկայացուցիչ այս տարածաշրջանի վերաբերյալ իրենց դոկտրինալ մոտեցումների մասին չեն խոսել։
Հարավկովկասյան տարածաշրջանի և դրա շուրջ անվտանգային մարտահրավերների առնչությամբ ԱՄՆ նոր վարչակազմի քաղաքականությունը «մութ անտառ» է Հայաստանի համար։ Եվ որքան շուտ Երևանը կարողանա հասնել այնտեղ լույս սփռելուն, այնքան ավելի կանխատեսելի կարելի է դարձնել ԱՄՆ-ից սպասելիքները և դրանց վրա կառուցել ավելի հավասարակշռված տարածաշրջանային և միջազգային դիվանագիտություն։
Առաջին․ այցի ընթացքի վերաբերյալ պաշտոնական լրահոսում առաջին պլանում էին ԱՄՆ երկու ուղեղային կենտրոնի՝ Ատլանտյան խորհրդի (Atlantic Council)՝ միջազգային հարաբերություններում մասնագիտացված ամերիկյան խոշոր վերլուծական կենտրոնի և ամերիկյան ռազմավարական հետազոտությունների Heritage հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները։ Որքան էլ Թրամփի ներկայիս ներքին ու արտաքին քաղաքական որոշումները էքսցենտրիկ լինեն, Միացյալ Նահանգները մնում է պետական կառավարման առումով ամենաինստիտուցիոնալիզացված երկրներից մեկը։ Այդ երկրում կայացվող որոշումների հիմքում նման կենտրոնների խորհրդատվությունը, դրանցում գեներացվող փորձագիտական կարծիքներն առանցքային նշանակություն ունեն։ Եվ չափազանց կարևոր է, որպեսզի այդ կենտրոններում ընկալելի լինեն ինչպես Հայաստանի շահերը, հետաքրքրություններն ու մարտահրավերները, այնպես էլ տարածաշրջանի զարգացման, միջազգային քաղաքական օրակարգերի վերաբերյալ Երևանի տեսլականները։ Սա ոչ թե միջոց է ԱՄՆ կողմից կայացվող որոշումների վրա ուղիղ ազդեցություն ունենալու, այլ՝ այդ որոշումներում Երևանի հետաքրքրությունները հաշվառելի դարձնելու առումով։
Այս շարքին կարելի է դասել նաև 4 կոնգրեսականների հետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը։ Առաջին հայացքից կարող է տպավորություն ստեղծվել, թե դա շարքային, հերթապահ հանդիպում էր հայկական լոբբիի հետ սերտ գործակցող կոնգրեսականների համար, և այն գործնական որևէ նշանակություն չունի՝ նաև հաշվի առնելով ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության վրա այդ երկրի օրենսդիր պալատների կողմից էական ազդեցություն չունենալու հանգամանքը։ Սակայն փաստը, որ հանդիպմանը մասնակցող 4 կոնգրեսականից 3-ը ներկայացնում էին իշխանությունն ստանձնած Հանրապետական կուսակցությունը, նման երկխոսությունը դարձնում է լրացուցիչ հնարավորություն, «խողովակ»՝ ԱՄՆ հանրապետական իսթեբլիշմենթին և նրանց միջոցով վարչակազմին հասու դարձնելու Հայաստանի ակնկալիքները և այն ռացիոնալ սպասելիքները, որոնք ԱՄՆ-ն կարող է ունենալ Երևանից։
Երկրորդ․ հատկապես Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրման ֆոնին Երևանին օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ է հասկանալ, թե ինչ արժեք ունի այդ փաստաթուղթը և, առհասարակ, Հայաստանի հետ նման մակարդակի հարաբերությունների հռչակումը Թրամփի և նրա վարչակազմի համար։ Ներկայում սա ավելի կարևոր է, քան արարողակարգային դետալները, քանի որ տարածաշրջանային բոլոր խաղացողների համար այլևս ակնհայտ է, որ Երևանը ամերիկյան ներգրավվածությունը փորձում է կիրառել հավասարապես թե՛ իբրև հավասարակշռող, թե՛ հակակշռող գործոն։
Փոխնախագահի հետ հանդիպման թաքնված երկակի ուղերձները
Այս իմաստով Սպիտակ տանը տեղի ունեցած Նիկոլ Փաշինյան-ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենս ճանաչողական հանդիպումը խորհրդանշական և խորհրդապահական նշանակություն ունի՝ առանց դրա նշանակությունը գերագնահատելու կամ թերագնահատելու։ Ակնհայտ է, որ հանդիպումը գերազանցապես կրել է արարողակարգային բնույթ։ Այդ հանդիպմամբ կողմերը լուրջ, խորքային օրակարգեր չեն հետապնդել։ Սակայն նման հանդիպումն ինքնին ենթատեքստային երկու ուղերձ է պարունակում իր մեջ։
Առաջին․ փաստը, որ վարչապետին ընդունում է փոխնախագահը, զուտ արարողակարգային մակարդակով փաստում է, Հայաստանի դերը Թրամփի վարչակազմում դեռ այնպիսի ստրատեգիական մակարդակի չի ընկալվում, որը թույլ կտար վստահ լինել Վաշինգտոնի անվերապահ աջակցության մեջ և դրա հիման վրա երկարաժամկետ և համարձակ քաղաքական հաշվարկներ կատարել։ Երկրորդ․ միաժամանակ, հանդիպումն ինքնին ցուցադրական էֆեկտ ունի՝ փաստելու, որ ամերիկյան նոր վարչակազմը պատասխանատվությամբ է մոտենում նախկինից թողնված ժառանգությանը, այդ համատեքստում՝ ստորագրված Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունից բխող երկկողմ հանձնառություններին։ Այլ կերպ ասած՝ այդ փաստաթուղթը զուտ թղթի կտոր չէ, ինչպես փորձ է արվում ներկայացնել։ Այս իմաստով ՀՀ վարչապետի և ԱՄՆ փոխնախագահի կարճ հանդիպումը նաև Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Ռուսաստանի համար ունի թեև սիմվոլիկ, բայց զսպողական պոտենցիալ։
Կթոթափի՞ այցը Թրամփի որոշումներից Հայաստանի համար ածանցվող ռիսկերը
Այդուհանդերձ, նման հանդիպումները չեն կարող չափազանցված սպասելիքներ առաջացնել՝ նկատի ունենալով Հայաստանի համար այն հնարավոր սպառնալիքները, որոնք կարող են առաջանալ Թրամփի կողմից իրար ետևից կայացվող և միջազգային հանրությանը շոկի ենթարկող որոշումների արդյունքում։
Մասնավորապես, Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել երկիրը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդից և ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության ու աշխատանքի կազմակերպման գործակալությունից դուրս բերելու վերաբերյալ։ Միաժամանակ, Սպիտակ տունը զգուշացրել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալու հնարավորության մասին։ Դրան զուգահեռ, արտերկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ուժեղացմանը միտված ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) լուրջ վերափոխումների ենթարկելու նախաձեռնությունը փաստում են «ժողովրդավարության արտահանման» ամերիկյան քաղաքականությունից Թրամփի վարչակազմի հրաժարվելու միտումների մասին։ Այս հանգամանքն էականորեն թուլացնում է Հայաստանի «ժողովրդավարացման բրենդի» կամ նման իմիջի քաղաքական արժեքը։ Պատճառն այն է, որ կամա, թե ակամա ԱՄՆ-ն ձևավորում է միջազգային ընկալում աշխարհում ժողովրդավարության պաշտպանության կարիք չունենալու և «ոչ մի անձնական բան, միայն բիզնես» տրամաբանության դոմինանտության ֆոնին ժողովրդավարությունը որպես քաղաքականության գործոն կամ գործիք, այլևս էական արժեք չունենալու վերաբերյալ։ Բնական ռեսուրսներ չունեցող և ժողովրդավարացումը որպես արտաքին հարաբերությունների քաղաքական կապիտալ կամ ելակետ կիրառող Հայաստանի համար սա լուրջ մարտահրավեր է։
Բացի այդ, Դոնալդ Թրամփն օրերս ստորագրեց նաև Իրանի կառավարության վրա «առավելագույն ճնշում» կիրառելու՝ Ազգային անվտանգության նախագահական հուշագիրը։ Այն ուղղված է ավելի հուժկու սանկցիաների կիրառմամբ Իրանում միջուկային զենքի ստեղծման նպատակով ուրանի հարստացման գործընթացը կանխելուն։ Թեև իր միկրոբլոգի գրառմամբ ավելի ուշ ԱՄՆ նախագահը պարզաբանել է, թե «առավելագույն ճնշում»՝ չի նշանակում ռազմական հարձակում Իրանի դեմ, սակայն ակնհայտ է, որ վերջինիս «կառուցողականության դաշտ» բերելու համար ԱՄՆ-ն ահռելի ճնշումներ է գործադրելու Թեհրանի նկատմամբ, ինչը կարող է ազդել Հայաստան-Իրան տնտեսական և լոգիստիկ կապերի վրա և գրգռել Թուրքիայի և Ադրբեջանի ախորժակը Հայաստանի հարավային սահմանների նկատմամբ։
Այս տեսակետից մնում է հուսալ, որ հայ-ամերիկյան երկխոսությունը շարունակական դարձնելու և դրանք ավելի շոշափելի արդյունքների վերածելու ուղղությամբ Երևանն առավելագույն ջանքեր կգործադրի։ Առավել ևս, որ, ի դեմս Հայաստանում Իրանի դեսպան  Մեհդի Սոբհանիի, Թեհրանն արդեն ուղերձ է հղել առ այն, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացումն այս պահին չի դիտարկում իբրև իր շահերի դեմ ուղղված գործընթաց և դրանում լուրջ ռիսկեր դեռևս չի տեսնում։

A visit to "seek light in the dark forest" of Trump
This week, the visit of the delegation led by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to the United States was the first since the election of the new US administration. It was initially announced that the visit was a working one, and the main reason was participation in the International Religious Freedom Summit in Washington and the US National Prayer Breakfast held at the Capitol. In other words, the visit was not initially planned at a high level, but at the current stage, it is of non-secondary importance for tactical reasons.
"Searches" in Washington
The point is that the Prime Minister's participation in the above-mentioned events sent a significant message to the new Trump administration, which claims to be the guardian of Christian conservative values.
The Armenian delegation's visit pursued an important "exploratory" goal: to get a feel for the US government's policy towards Armenia and, more broadly, the South Caucasus region from the inside. This is significant, given the close relations with the previous US administration and the noticeably cold relations with the Trump team against the backdrop of the unfulfilled expectations of the Democrats' victory and the fact that neither during the pre-election period nor during the post-election period did President Trump or any significant representative of his team influencing US policy decisions speak about their doctrinal approaches to this region.
The new US administration's policy toward the South Caucasus region and its security challenges is a "dark forest" for Armenia. The sooner Yerevan can shed light on it, the more predictable US expectations will be, and a more balanced regional and international diplomacy will be built on them.
First, in the official news about the visit, meetings with representatives of two US think tanks were at the forefront: the Atlantic Council, a prominent American think tank specializing in international relations, and the Heritage Foundation for American Strategic Studies. No matter how eccentric Trump's current domestic and foreign policy decisions may be, the United States remains one of the most institutionalized countries in state governance. The advice of such centers and the expert opinions generated in them are of key importance in the decisions made in that country. These centers must understand Armenia's interests, challenges, and Yerevan's visions for regional development and international political agendas. This is not a way to directly influence decisions made by the US, but rather to make Yerevan's interests count in those decisions.
Nikol Pashinyan's meeting with four members of Congress can also be included in this series. At first glance, one might get the impression that it was an ordinary, routine meeting for members of Congress closely cooperating with the Armenian lobby, and it has no practical significance, also taking into account the fact that the legislative chambers of that country do not have a significant influence on US foreign policy. However, the fact that 3 out of 4 congressmen participating in the meeting represented the Republican Party that took power makes such a dialogue an additional opportunity, a "conduit" for conveying to the US Republican establishment and through them to the administration Armenia's expectations and the rational expectations that the US may have from Yerevan.
Second, especially against the backdrop of the signing of the Armenia-US Strategic Partnership Charter, Yerevan urgently needs to understand the value of this document and, in general, the declaration of such a level of relations with Armenia for Trump and his administration. Currently, this is more important than the protocol details since it is already apparent to all regional players that Yerevan is trying to use American involvement equally as a balancing and counterbalancing factor.
The hidden dual messages of the meeting with the Vice President
In this sense, the introductory meeting between Nikol Pashinyan and US Vice President James David Vance at the White House has symbolic and confidential significance without overestimating or underestimating it. It is obvious that the meeting was predominantly protocol. The parties did not pursue serious, deep-rooted agendas at that meeting. However, such a meeting itself contains two subtextual messages.
First, the fact that the Vice President receives the Prime Minister proves, on a purely protocol level, that Armenia's role in the Trump administration is not yet perceived at such a strategic level that would allow one to be confident in Washington's unconditional support and make long-term and bold political calculations based on it. Second, the meeting had a demonstrative effect, proving that the new American administration was responsibly approaching the legacy left by the previous one, in this context, the bilateral commitments arising from the signed Armenia-US Strategic Partnership Charter. In other words, this document is not just a piece of paper as it is being tried to present it. In this sense, the short meeting between the Armenian Prime Minister and the US Vice President also has a symbolic but deterrent potential for Azerbaijan, Turkey, and Russia.
Will the visit eliminate the risks arising from Trump's decisions for Armenia?
However, such meetings cannot raise exaggerated expectations, considering the possible threats to Armenia that may arise from Trump's successive decisions that shocked the international community.
In particular, Donald Trump signed a decree to withdraw the country from the UN Human Rights Council and the UN Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East. At the same time, the White House has warned about the possibility of the US withdrawal from UNESCO. In parallel, the initiative to seriously reform the US Agency for International Development (USAID), aimed at strengthening democratic institutions abroad, is evidence of the Trump administration's tendency to abandon the American policy of "exporting democracy." This circumstance significantly weakens the political value of Armenia's "democratization brand" or similar image. The reason is that, willy-nilly, the US is forming an international perception that democracy does not need to be defended in the world and that democracy as a factor or tool of policy no longer has significant value against the background of the dominance of the "nothing personal, just business" logic. This is a serious challenge for Armenia, which has no natural resources and uses democratization as a political capital or starting point in foreign relations.
In addition, Donald Trump recently signed a presidential memorandum on national security to apply "maximum pressure" on the Iranian government. It is aimed at preventing Iran from enriching uranium to create nuclear weapons by imposing stronger sanctions. Although the US president later clarified in his microblog post that "maximum pressure" does not mean a military attack on Iran, it is evident that to bring the latter to a "field of constructiveness," the US will exert enormous pressure on Tehran, which may affect Armenia-Iran economic and logistical ties and whet the appetite of Turkey and Azerbaijan for Armenia's southern borders.
From this point of view, it is hoped that Yerevan will make maximum efforts to make the Armenian-American dialogue continuous and turn them into more tangible results. Moreover, in the person of the Iranian Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani, Tehran has already sent a message that it does not currently view the deepening of Armenian-American relations as a process directed against its interests and does not yet see serious risks.