Ռուսաստանն ու Իրանը «խաղում են» անվտանգության կրակի հետ՝ չայրվելու մտքով. Հայաստանի պատուհանը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հունվարի 17-ին Մոսկվայում ստորագրեցին երկու երկրների միջև համապարփակ ռազմավարական համաձայնագիր։ Մոսկվայում և Թեհրանում 20 տարվա գործողության ժամկետով այս փաստաթղթի ստորագրումը կարևոր պատմաքաղաքական ձեռքբերում են համարում։
Խորհրդանշական առանձնահատկություն
Հատկանշական է, որ համաձայնագիրը Մոսկվայում կնքվեց ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնամուտի նախօրյակին։ Այդ կերպ Մոսկվան ու Թեհրանը փաստացի ընդգծում են ԱՄՆ նոր նախագահի նախնական ուղերձներից երկու երկրների համար ենթադրվող մարտահրավերներին միասին դիմակայելու պատրաստակամությունը և ցուցադրում, որ չեն երկնչում Արևմուտքի հետ առճակատման հնարավոր խորացման հեռանկարից։
Այսինքն, տվյալ դեպքում էականը ինքնին համաձայնագրի ստորագրման փաստն է, որպես հրապարակային քաղաքական դեմնոստրացիա, այլ ոչ թե դրա բովանդակությունը, որը, չնայած հնչեղ վերնագրին, ոչ այնքան համաձայնագրային է՝ կոնկրետ գործողությունների հստակ նկարագրով, այլ հռչակագրային, որն ընդամենը մատնանշում է համագործակցության հիմնական թիրախները։
Մինչ այս երկու երկրների միջև գործում էր  դեռևս 2001թ․ Մոսկվայում ստորագրված՝  ՌԴ-ի և ԻԻՀ-ի միջև  հիմնարար հարաբերությունների և համագործակցության սկզբունքների մասին պայմանագիրը, որի գործողության ժամկետը երկարացվել է ամեն 5 տարին լրանալուց հետո։ Հերթականը պետք է լրանար 2026 թվականին։ Այսինքն, հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական նոր իրողությունները, Թեհրանը և Մոսկվան, փոքր-ինչ առաջ ընկնելով, վերաթարմացրել են արդեն գոյություն ունեցող երկկողմ հարաբերությունների հիմնական իրավական պլատֆորմը՝ համապատասխանեցնելով իրենց ներկայիս համընկնող շահերին և մարտահրավերներին և դրան տվել ռազմավարական քողածածկույթ։ Արդյունքում, եթե նախկին պայմանագիրը բաղկացած էր 18 հոդվածից, ապա նոր համաձայնագիրը՝ 47 հոդվածից։
Անվտանգության բանալին
Չնայած հոդվածների ավելի քան եռապատկմանը՝ դրանց բացարձակ մեծամասնությունը վերաբերում են հումանիտար, գիտատեխնիկական, ուսումնական, մշակութային ոլորտներում համագործակցությանը՝ առանց որևէ կոնկրետացումների։
Հիմնական, քիչ թե շատ որոշակիություն պարունակող հոդվածները կամ դրույթները, որոնք ցուցադրում են այս փաստաթղթի ստորագրման իրական նպատակները, վերաբերում են տնտեսական և անվտանգային ոլորտներին։
Բուն պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը ենթադրում է ռազմական և փորձագիտական ​​պատվիրակությունների փոխանակում, փոխայցեր, զինվորական անձնակազմի վերապատրաստում, կուրսանտների և հրահանգիչների փոխանակում, իրենց կողմից կազմակերպվող միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսներին, համատեղ մարզական մրցումներին, մշակութային և այլ միջոցառումներին, ծովային համատեղ օգնության և փրկարարական գործողություններին, ծովահենության և ծովում զինված կողոպուտի դեմ պայքարում, կողմերի տարածքում և դրանից դուրս համատեղ զորավարժություններին մասնակցությանը: Փաստացի, որևէ կետ, որը կարող է վերաբերել փոխադարձ սպառազինության մատակարարմանը, Ռուսաստանում և Իրանում կամ դրանցից դուրս տարածքներում ռազմական օպերացիաների համատեղ իրականացմանը, առհասարակ ռազմատեխնիկական համագործակցությանը, այս փաստաթղթում չկա։
Չի կարելի բացառել, որ կողմերը պարզապես թաքցրել են այս ոլորտում իրական ստրատեգիական պայմանավորվածությունները, որոնց իրավապայմանագրային հիմքերը թողնվել են ստվերում։ Դրա մասին են վկայում համաձայնագրում առկա դրույթներն այն մասին, որ «պայմանավորվող կողմերը ռազմական համագործակցության աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացնում են համապատասխան համաձայնագրերի նախապատրաստումն ու իրականացումը», և երկրորդ, կողմերը հաստատում են իրենց հանձնառությունը՝ «զարգացնելու ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, հիմնվելով իրենց միջև համապատասխան համաձայնագրերի վրա․․․»:
Համաձայնագրի իրական քաղաքական արժեքը կամ հիմնական մեխերից մեկը անվտանգային սպառնալիքների դեմ պայքարում միմյանց դեմ չգործելու, և տնտեսական սանկցիաները շրջանցելու՝ Մոսկվայի և Թեհրանի պայմանավորվածությունների բացահայտումն ու հռչակումն է։ Կողմերը պայմանավորվում են, որ «այն դեպքում, երբ պայմանավորվող կողմերից որևէ մեկը ենթարկվում է ագրեսիայի, մյուս կողմը ագրեսորին չի տրամադրի որևէ ռազմական կամ այլ օգնություն, որը կնպաստի ագրեսիայի շարունակմանը․․․», ինչպես նաև՝ «չպետք է թույլատրեն իրենց տարածքների օգտագործումը ի պաշտպանություն անջատողական շարժումների և այլ գործողությունների, որոնք սպառնում են մյուս կողմի կայունությանը և տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև միմյանց դեմ թշնամական գործողություններին աջակցելու համար»։ Պետք է ենթադրել, որ այս հանձնառությունները վերաբերում են Ռուսաստանի շահերի համատեքստում՝ Կուրսկի տարածքների գրավմանը, իսկ Իրանի շահերի համատեքստում՝ հնարավոր համարվող ամերիկա-իսրայելական ռազմական ագրեսիային, երկրի ներսում կոմպակտ ադրբեջանական էթնիկ միավորների կողմից անջատողական տրամադրությունների արհեստականորեն գեներացման դրսի փորձերին։
Տնտեսական պատժամիջոցների շրջանցման, դրանց ազդեցության թուլացման հարցում գործակցությունը կողմերը շեշտադրել են համաձայնագրի 9-րդ հոդվածի չորս կետերում, որոնք վերաբերում են  իրենց նկատմամբ դրսի կողմից «միակողմանի հարկադրանքի միջոցների կիրառմանը» համատեղ հակազդելուն, նման միջոցների կիրառմանը միանալուց ձեռնպահ մնալուն, երրորդ կողմի կողմից միակողմանի հարկադիր միջոցներ կիրառելու դեպքում  դրանցից բխող «ռիսկերը նվազեցնելուն, վերացնելուն կամ դրանց ուղղակի և անուղղակի ազդեցությունը մեղմելուն» ուղղված գործնական ջանքերի գործադրմանը։ Եթե սրան հավելենք պայմանավորվածությունը՝ «երրորդ պետություններից անկախ վճարային ժամանակակից ենթակառուցվածքի ստեղծման, ազգային արժույթներով երկկողմանի հաշվարկների անցման, միջբանկային ուղղակի համագործակցության ամրապնդման ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու» վերաբերյալ, պատկերը, թերևս, ավելի ամբողջական կդառնա։
Հաշվի առնելով, թե ինչպիսի բծախնդրությամբ ու դետալայնությամբ են համաձայնագրում կողմերը մոտեցել այս երկու մարտահրավերներին դիմակայելուն, կարելի է ասել, որ համաձայնագրի հիմնական ստրատեգիական նշանակությունը խտացված է հենց դրանում։
Հայաստանի «ստվերը»
Մոսկվայում ստորագրված այս համաձայնագիրը, որքան էլ հռչակագրային, բովանդակային առումով, հատկապես երեք կետում, ուղղակիորեն շոշափում է Հայաստանի շահերը։
Նախ, համաձայնագրի ստորագրումը հաջորդեց այս ամիս Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրմանը։ Արտաքուստ, այս երկու իրադարձությունները միմյանց հետ ուղիղ կապ չունեն։ Սակայն չի կարելի բացառել, որ Հայաստանի հետ նման փաստաթուղթ ստորագրելու՝ Վաշինգտոնի դրդապատճառներից մեկը, գուցե, եղել է ՌԴ-ԻԻՀ նման փաստաթղթի ստորագրման, ամենայն հավանականությամբ՝ դրանում նաև էներգատնտեսական, առևտրատնեսական կապերը խորացնելու, միջազգային սանկցիաները շրջանցելու պայմանավորվածությունների ամրագրման մասին Վաշինգտոնի նախնական տեղեկացվածությունը։ Եթե այդպես է, ապա ԱՄՆ-ն, փաստացի, այսպիսով փորձում է Հայաստանի տարածաշրջանային գործոնը դարձնել Ռուսաստան-Իրան այս առանցքի հակակշռման միջոց։
Այս առումով ուշագրավ է, որ մոսկովյան համաձայնագրում Իրանն ու Ռուսաստանը հստակ ընդգծել են իրենց հետաքրքրությունների գոտում գտնվող տարածաշրջաններում «երրորդ կողմի» ներգրավվածությունը թույլ չտալու հանձնառությունը։ Մասնավորապես, փաստաթղթի 12-րդ հոդվածը սահմանում է․ «Պայմանավորվող կողմերը կնպաստեն խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանը Կասպից տարածաշրջանում, Կենտրոնական Ասիայում, Անդրկովկասում և Մերձավոր Արևելքում, կհամագործակցեն՝ կանխելու միջամտությունը նշված տարածաշրջաններին, երրորդ պետությունների ապակայունացնող ներկայությունը այնտեղ և կարծիքներ կփոխանակեն այլ երկրներում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ»:
Նախ, Անդրկովկասի հիշատակումն այդ շարքում ինքնին արդեն խոսուն է։ Պետք է ենթադրել, որ «այլ երկրում տիրող իրավիճակի» մասին ակնարկը վերաբերում է հենց Հայաստանին կամ՝ նաև Հայաստանին։ Մոսկվայում համաձայնագրի ստորագրմանը հաջորդած ասուլիսի ընթացքում Իրանի նախագահ Փեզեշքիանը հատուկ կանգ է առել այս խնդրի վրա։ Նա շեշտել է, թե տարածաշրջանը պետք է կառավարվի տարածաշրջանային երկրների կողմից, կարիք չկա, որ դրսից գան և խախտեն տարածաշրջանը և պարտադրեն իրենց քաղաքականությունը։ Նա վստահություն է հայտնել, որ Իրանի և Ռուսաստանի հարաբերություններն ու համագործակցությունը կխափանեն դրսի ծրագրերը։ Այս իմաստով, համաձայնագիրը, փաստացի, ամբողջացնում է Հայաստանի միջոցով ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի տարածաշրջանային ներգրավվածության դեմ շղթայի բոլոր օղակները, ինչը, բնականաբար, Մոսկվայի և, հատկապես, Թեհրանի հետ հարաբերություններում բարդացնում է Երևանի խնդիրները։
Երկրորդ, համաձայնագրում Մոսկվան ու Թեհրանը պայմանավորվում են ակտիվորեն համագործակցել ՌԴ և ԻԻՀ տարածքով անցնող միջազգային տրանսպորտային միջանցքների, մասնավորապես, Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի զարգացման գործում»։ Այն դիտարկվում է որպես  «տրանսպորտային միջանցքներով անխափան փոխադրումների միջոց»։
Թե՛ Մոսկվան, թե՛ Թեհրանը «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքը, մասնավորապես, դրա արևմտյան «վտակը» կառուցում են Ադրբեջանի միջոցով։ Դրա վերաբերյալ հռչակագիրը երեք երկրներն ստորագրել են 2022թ․ սեպտեմբերին և տարեցտարի ավելացնում են այս միջանցքով ավտոտրանսպորտային բեռնափոխադրումների ծավալները։ Թեև ՌԴ-Իրան համաձայնագիրը նոր բան, այս առումով, չի ավելացնում, սակայն քաղաքականապես ընդգծում է դրա ստրատեգիական նշանակությունը երկուսի համար էլ։ Այս իրողությունը ուղիղ հակադրության մեջ է մտնում Հայաստանի կառավարության կողմից առաջարկված «Խաղաղության խաչմերուկ» տարածաշրջանային տրանսպորտային նախագծի հետ և խնդրահարույց դարձնում դրանում ներգրավվելու հարցում Իրանի, Ռուսաստանի, իհարկե, նաև Ադրբեջանի շահագրգռությունը։ Մանավանդ, այն պայմաններում, երբ Հայաստանի հետ ստորագրված ստրատեգիական գործընկերության կանոնադրության մեջ ԱՄՆ-ն «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ուղիղ քաղաքական աջակցություն հայտնեց, այդ հեռանկարը դառնում է ավելի մշուշոտ․ ամենայն հավանականությամբ, թե՛ Թեհրանը, թե՛ Մոսկվան դրանում ևս տեսնելու են ԱՄՆ-ի և գլոբալ Արևմուտքի կողմից տարածաշրջան «քիթը խոթելու» հավակնություն։
Երրորդ, փաստաթղթում շեշտվում է նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև տնտեսական կապերը խորացնելու ցանկությունը։  2018 թվականի մայիսի 17-ին Աստանայի տնտեսական համաժողովի ընթացքում, հայկական կողմի ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքների արդյունքում, ԵԱՏՄ երկրների և Իրանի միջև ստորագրվեց ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին ժամանակավոր համաձայնագիր, իսկ 2024թ․ դեկտեմբերին կայացած Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում ընդունվեց որոշում Իրանին ԵԱՏՄ դիտորդ երկրի կարգավիճակ տրամադրելու մասին: Եթե առաջիկայում ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև սկսի գործել լիարժեք ազատ առևտրի համաձայնագիրը, Հայաստանը կարող է չափազանց կարևոր առևտրային և ցամաքային տրանսպորտային կոմունիկացիոն օղակի դեր ստանձնել ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև։ Այս իմաստով, ՌԴ-Իրան ստրատեգիական համաձայնագրում արտացոլված այս դրույթը բխում է ՀՀ տնտեսաքաղաքական շահերից այնքան ժամանակ, քանի դեռ Երևանը ԵԱՏՄ-ին անդամակցության շարունակման նպատակահարմարության խնդիր առարկայորեն չի դրել։

Russia and Iran "play" with security fire, hoping not to get burned: Armenia's Window
Russian President Vladimir Putin and Iranian President Masoud Pezeshkian signed a comprehensive strategic agreement in Moscow on January 17. Moscow and Tehran consider the signing of this document, which will be valid for 20 years, a significant historical and political achievement.
Symbolic feature
Notably, the agreement was signed in Moscow on the eve of the inauguration of the newly elected US President Donald Trump. In this way, Moscow and Tehran emphasize their readiness to jointly confront the challenges that the new US President has suggested for both countries in his initial messages and demonstrate that they are not afraid of the prospect of a possible deepening of the confrontation with the West.
In other words, in this case, the essential thing is signing the agreement itself as a public political demonstration, not its content. Despite the sonorous title, it is not so much an agreement with a clear description of specific actions as a declaration, which only indicates the main targets of cooperation.
Before this, the two countries agreed on fundamental relations and principles of cooperation between the Russian Federation and the Islamic Republic of Iran, signed in Moscow in 2001, which was extended every 5 years after its expiration. The next one was to expire in 2026. Taking into account the new geopolitical realities, Tehran and Moscow, having moved forward a little, have updated the central legal platform of the already existing bilateral relations, bringing them into line with their current common interests and challenges and giving them a strategic cover. As a result, if the previous agreement consisted of 18 articles, then the new deal consisted of 47 articles.
Security key
Despite the more than threefold increase in articles, most concern cooperation in the humanitarian, scientific, technical, educational, and cultural spheres, without any specifics.
The principal, more or less definite articles or provisions demonstrating the fundamental goals of signing this document relate to the economic and security spheres.
Cooperation in the defense sector itself implies the exchange of military and expert delegations, mutual visits, training of military personnel, exchange of cadets and instructors, participation in international defense exhibitions organized by them, joint sports competitions, cultural and other events, joint maritime assistance and rescue operations, the fight against piracy and armed robbery at sea, participation in joint military exercises on the territory of the parties and beyond. No point in this document could relate to the mutual supply of weapons, the joint conduct of military operations in Russia and Iran or the territories beyond them, or military-technical cooperation in general.
It cannot be ruled out that the parties have hidden the actual strategic agreements in this area, the legal and contractual foundations of which have been left in the shadows. This is evidenced by the provisions in the agreement that "the contracting parties shall carry out the preparation and implementation of relevant agreements within the framework of the working group on military cooperation. " Secondly, the parties confirm their commitment to "develop military-technical cooperation, based on the relevant agreements between them ..."
The real political value or one of the primary keys of the agreement is the disclosure and proclamation of the accords of Moscow and Tehran not to act against each other in the fight against security threats and to circumvent economic sanctions. The parties agree that "if one of the contracting parties is subjected to aggression, the other party will not provide the aggressor with any military or other assistance that will contribute to the continuation of aggression ..." and also "shall not allow the use of their territories in support of separatist movements and other actions that threaten the stability and territorial integrity of the other party, as well as to support hostile actions against each other." It should be assumed that these commitments relate to the occupation of the Kursk territories in the context of Russian interests, to the possible American-Israeli military aggression in the context of Iranian interests, and to external attempts to artificially generate separatist sentiments by compact Azerbaijani ethnic units within the country.
The parties emphasized cooperation in circumventing economic sanctions and weakening their impact in four points of Article 9 of the agreement, which concern jointly counteracting the "application of unilateral coercive measures" against them by outside parties, refraining from joining in the application of such measures, and "reducing, eliminating or mitigating the risks or their direct and indirect impact" in the event of the application of unilateral coercive measures by a third party. "to implement practical efforts aimed at mitigating" the risks. Suppose we add to this the agreement on "creating a modern payment infrastructure independent of third countries, transitioning to bilateral settlements in national currencies, and developing cooperation in strengthening direct interbank cooperation." In that case, the picture may become more complete.
Considering the meticulousness and detail with which the parties to the agreement confronted these two challenges, the main strategic significance is concentrated precisely on this.
Armenia's "shadow"
No matter how declarative, this agreement signed in Moscow in terms of content, especially in three points, directly affects Armenia's interests.
First, the signing of the agreement followed the signing of the Charter of Strategic Partnership between the United States and Armenia in Washington this month. Outwardly, these two events have no direct connection with each other. However, it cannot be ruled out that one of Washington's motivations for signing such a document with Armenia may have been Washington's prior knowledge of the signing of a similar document between Russia and Iran, most likely including agreements to deepen energy, trade, and economic ties, and circumvent international sanctions. If so, the US is trying to turn Armenia's regional factor into a counterweight to this Russia-Iran axis.
In this regard, it is noteworthy that in the Moscow agreement, Iran and Russia clearly emphasized their commitment not to allow "third party" involvement in the regions in their zone of interest. In particular, Article 12 of the document stipulates: "The contracting parties will contribute to the strengthening of peace and security in the Caspian region, Central Asia, Transcaucasia, and the Middle East, will cooperate to prevent interference in the mentioned regions, the destabilizing presence of third states there and will exchange views on the situation in other countries."
First, the mention of Transcaucasia in that series is already telling. It must be assumed that the reference to "the situation in another country" refers to Armenia itself or also to Armenia. During the press conference following the signing of the agreement in Moscow, Iranian President Pezeshkian specifically focused on this issue. He emphasized that regional countries should govern the region; outsiders do not need to come and disrupt the region and impose their policies. He expressed confidence that relations and cooperation between Iran and Russia will thwart foreign plans. In this sense, the agreement completes all the links in the chain against the regional involvement of the EU and the US through Armenia, which, naturally, complicates Yerevan's problems in relations with Moscow and, especially, Tehran.
Secondly, the agreement requires Moscow and Tehran to actively cooperate in developing international transport corridors passing through the territory of the Russian Federation and the Islamic Republic of Iran, particularly the North-South International Transport Corridor. This corridor is considered a "means of uninterrupted transportation along transport corridors."
Moscow and Tehran are building the "North-South" international transport corridor, particularly its western "tributary" through Azerbaijan. The three countries signed a declaration on this in September 2022 and are increasing the volume of road freight transportation through this corridor year after year. Although the Russian-Iranian agreement does not add anything new in this regard, it politically emphasizes its strategic importance for both. This reality is in direct contrast to the "Crossroads of Peace" regional transport project proposed by the Armenian government. It makes the interests of Iran, Russia, and Azerbaijan problematic to get involved in it. This perspective becomes even more vague, especially when the US expressed direct political support for the "Crossroads of Peace" project in the strategic partnership charter signed with Armenia. Most likely, Tehran and Moscow will see another attempt by the US and the global West to "pry their noses" into the region.
Third, the document also emphasizes the desire to deepen economic ties between the Eurasian Economic Union and Iran. On May 17, 2018, during the Astana Economic Forum, as a result of the active preparatory work of the Armenian side, a temporary agreement on the establishment of a free trade zone was signed between the EAEU countries and Iran, and at the session of the Supreme Eurasian Economic Council held in December 2024, a decision was made to grant Iran the status of an EAEU observer country. Suppose a full-fledged free trade agreement between the EAEU and Iran comes into effect shortly. In that case, Armenia can assume the role of a significant trade and land transport communication link between the EAEU and Iran. In this sense, this provision reflected in the RF-Iran strategic agreement stems from the economic and political interests of the Republic of Armenia as long as Yerevan does not objectively raise the issue of the expediency of continuing membership in the EAEU.