Ո՞վ ասաց մյաու, կամ հեքիաթ դատական իշխանությանը «երբեք» չճնշելու մասին
Նախ՝ ցուցադրական արհամարհական վերաբերմունք դրսևորեց դատարանի դահլիճում, երբ մարտի 1-ի գործով մեղադրանք առաջադրելու միջնորդության ժամանակ ականջակալներով նստած, հեռախոսով ինչ-որ բան էր նայում։ Ավելի ուշ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հաստատեց, որ միտումնավոր է արել. «Դուք էդ հեքիաթը լսե՞լ եք։ Ես ականջակալները միացրել էի, որ էդ անհեթեթությունը չլսեմ։ Չեմ լսել, չեմ ուզում իրավական հարցերի մեջ խորանալ»։
Բնականաբար, ոչ մի զղջում մարտի 1-ի իրադարձությունների համար, ոչ մի ափսոսանք։ Միայն լրագրողներին ասաց, թե իր համար «տհաճ էր», որ պաշտոնավարման ավարտին նման դեպքեր եղան։ Բայց ոճրագործության ողջ մեղքը փորձեց բարդել այն ժամանակվա ընդդիմության վրա, թե «այդ հարցը պետք է տալ մարդկանց, որ այդ բախումները հրահրել են»։
Ու Քոչարյանի շուրթերից կրկին հնչեց նույն հեքիաթը, ինչ պատմել էր 16 տարի առաջ՝ ցուցարարների կողմից ոստիկանների ուղղությամբ իբր կրակոցներ արձակելու մասին։ Ճիշտ է՝ այս անգամ չպատմեց «մեքենայի հետևից դուրս գալու, կրակելու և թաքնվելու» մասին, բայց ընդհանրական ասաց, թե՝ «Բազմաթիվ տեսահոլովակներ են պտտվում, թե ոնց են ցուցարարների միջից նաև ավտոմատով կրակում դեպի ոստիկանական շարքերը»։
Իհարկե, այսքանից հետո մի հարց. այդ ինչպե՞ս եղավ, որ և՛ իր, և՛ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ընթացքում այդպես էլ չհայտնաբերվեց ոստիկանների ուղղությամբ ինքնաձիգից կրակոցներ արձակած որևէ ցուցարար, որևէ մեկին մեղադրանք չներկայացվեց, որևէ մեկի նկատմամբ մեղադրական դատավճիռ չկայացվեց։
Պատասխանը, թերևս, պարզ է։ Չեղավ, որովհետև նման բան տեղի չէր էլ ունեցել, որովհետև շատ դժվար է մութ սենյակում սև կատու փնտրել, հատկապես, եթե այն չկա։ Այլապես, որևէ մեկը կասկածո՞ւմ է՝ եթե նման դեպք լիներ, մեղավորին ոչ միայն կբացահայտեին, այլև՝ իշխանությունները չէին վարանի այն դարձնել դրոշակ, թմբկահարել առավոտից երեկո և ցուցարարներին ներկայացնել որպես «զինված ավազակախումբ»։
Փոխարենը, եթե հիշում եք, մարտի 1-ին զոհվել էր 10 ցուցարար, որոնց մեջ նաև՝ դիմահար կրակոցից զոհվածներ կային։ Նաև բացահայտվել էր, որ այդ օրը Պարոնյան և Լեո փողոցների շենքերի վրա դիպուկահարներ են եղել։
Երեկվա ճեպազրույցից մեկ այլ ուշագրավ դրվագ. հարցին՝ իր պաշտոնավարման շրջանում «դատավորներին SMS» չի՞ գրել կամ «զանգովի արդարադատություն» արդյո՞ք չի եղել, Ռոբերտ Քոչարյանը մի քանի անգամ կրկնել է «երբեք» բառը․ «Երբեք։ Այս ամենն ինչ դուք տեսնում եք, սա արդեն հանրային դարձած հանցագործությունների մասին հայտարարություններ են»։
Միգուցե Քոչարյանն անձամբ SMS-ներ չի գրել, ոչ էլ անձամբ է զանգահարել։ Բայց հիմնավոր կասկածներ կան, որ այդ ամենն արվել է միջնորդավորված։ Մի դեպքով նույնիսկ կոնկրետ անուն կա. Քոչարյանի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյան։
Հիշո՞ւմ եք Վիկիլիքսի բացահայտումները. ՍԴ դատավոր Վալերի Պողոսյանը 2008թ. մարտի 1-ից հետո հանդիպել էր ԱՄՆ դեսպանի հետ և պատմել, որ ինքն անձամբ, ինչպես նաև իր կոլեգաներից ոմանք ճնշումների են ենթարկվել նախագահականի կողմից: Պողոսյանը պատմել էր որ մարտի 4-ին՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի բողոքի լսման նախօրյակին, իրեն զանգահարել և պահանջել է ներկայանալ նախագահական նստավայր մեկը, որը հանդես էր գալիս նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանի անունից։ Նա նաև պատմել էր, որ ՍԴ այլ անդամներ գնացել են նախագահական, բացի այդ, նախագահականից սպառնացել են աշխատանքից ազատել իր եղբորը, որը նույնպես այնտեղ է աշխատում, եթե նա չկարողանա համոզել Պողոսյանին ներկայանալ։ Այսինքն՝ Քոչարյանի աշխատակազմից ճնշել էին ոչ ավել, ոչ պակաս՝ Բարձր դատարանի ներկայացուցչին։
Մեկ ուրիշ դեպք էլ. 2007թ. դատավոր Պարգև Օհանյանի լիազորությունները Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով դադարեցվեցին։ Սա այն բանցից հետո, երբ հակառակ իշխանությունների ցանկության, Օհանյանն արդարացնող դատավճիռ էր կայացրել «Ռոյալ Արմենիա» ընկերության ղեկավարների նկատմամբ, որոնք պնդում էին, թե Մաքսային ծառայությունը կոռումպացված է:
Ու ընդհանրապես, Քոչարյանի օրոք այնպիսի մթնոլորտ էր ստեղծված, որ զանգի, SMS-ի, հորդորի, խնդրանքի կարիք չկար. բոլորը գիտեին իրենց անելիքները, նաև գիտեին՝ ինչ կլիներ իրենց հետ, եթե հանկարծ շեղվեն խաղի կանոններից։ Ճիշտ է՝ դրա հետևանքով հետո Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում տասնյակ, հարյուրավոր գործերով տանուլ է տվել, վճիռներ ու դատավճիռներ են բեկանվել, բյուջեից ահռելի գումարներ են տրվել որպես փոխհատուցում, բայց սա նրանց չէր հետաքրքրում։

Who said meow or fairy tale about "never" suppressing the judiciary?
First, he showed a demonstrative contemptuous attitude when he sat with headphones on and looked at something on the phone during the motion to bring charges in the March 1 case. Later, in a briefing with journalists, he confirmed that he did it intentionally. "Have you heard that fairy tale?" I had my headphones on, so I wouldn't hear that nonsense. I didn't listen to it; I don't want to delve into legal issues."
Naturally, I have no remorse for the events of March 1 and no regrets. He only told journalists that it was "unpleasant" for him that such incidents occurred at the end of his tenure. But he tried to blame the crime on the opposition of that time, saying that "that question should be asked to the people who provoked those clashes."
And again, the same story that was told 16 years ago about the protesters allegedly shooting at the police was heard.
True, this time, he did not talk about "getting out from behind the car, shooting and hiding," but he said in general that: "Many videos are circulating about how they also shoot from among the protesters with automatic weapons at the police lines."
Of course, after all this, one question. It is surprising that during his and Serzh Sargsyan's tenures, no protester was found who fired a rifle at the police, no one was charged, and no one was convicted. It didn't happen because nothing like that had happened, because it's tough to look for a black cat in a dark room, especially if it's not there. Otherwise, does anyone doubt that if such an incident had occurred, the culprit would not only have been identified, but the authorities would not have hesitated to turn the incident into a banner, beat the drums from morning to night, and present the protesters as armed gangs?
Instead, if you remember, on March 1, 10 protesters were killed; among them, there were also those who died from face-to-face shooting. It was also revealed that there were snipers on the buildings on Paronyan and Leo streets that day.
Another remarkable episode from yesterday's briefing: When asked whether he did not send "SMS to judges" or whether there was "call justice" during his term of office, Robert Kocharyan repeated the word "never" several times. "Never. All these things you see are statements about crimes that have already become public."
Maybe Kocharyan didn't write an SMS or call personally, but all that was done was mediated. In one case, there is even a specific name: Kocharyan's chief of staff, Armen Gevorgyan.
Do you remember the revelations of WikiLeaks, when in 2008, the Judge of the Supreme Court Valeri Poghosyan, After March 1, met with the US ambassador and told that he personally and some of his colleagues were under pressure from the presidency? Poghosyan said that on March 4, the day before the hearing of Levon Ter-Petrosyan's complaint, he called him and demanded to appear at the presidential residence, who acted on behalf of the head of the presidential staff, Armen Gevorgyan. He also said that other members of the CC went to the presidency; besides, the presidency threatened to fire his brother, who also works there, if he could not convince Poghosyan to appear.
Another case. Robert Kocharyan's decree terminated 2007 judge Pargev Ohanyan's powers. This is after the prison, when, against the authorities' wishes, Ohanyan made an acquittal verdict against the managers of the "Royal Armenia" company, who claimed that the Customs Service was corrupt.
During Kocharyan's reign, such an atmosphere was created that there was no need to call, text, urge, or request. Everyone knew what they had to do and what would happen to them if they suddenly deviated from the game's rules. It is true that, as a result of this, Armenia lost dozens and hundreds of cases in the ECHR, verdicts and judgments were annulled, and enormous sums were given from the budget as compensation, but they were not interested in this.