Արցախի նախագահի խորհրդական, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը հայտարարել է, թե վերջին սրացումներից հետո բազմիցս դիմել են միջազգային տարբեր կազմակերպությունների, սակայն՝ ապարդյուն: Ըստ նրա՝ արձագանքելու փոխարեն ժողովրդավարության մասին անընդհատ խոսող երկրները Նովրոզի կապակցությամբ շնորհավորում են Ալիևին․
«Տեսել ենք, էլի, որտեղ է դրանց ազդեցությունը: Տեսեք՝ քանի երկիր է շնորհավորել Ալիևին Նովրուզի կապակցությամբ։ Ադրբեջանցի էկոակտիվիստներից մեկն ասում է՝ պետք է կտրենք հայերի կոկորդն ու արյան մեջ թաթախենք, որ Նովրուզ տոնենք, իսկ տարբեր երկրներ, որոնք ամեն պատեհ ու ոչ պատեհ առիթներով գոռում, ճվում են ժողովրդավարության մասին, Ալիևի Նովրուզն են շնորհավորում, մի մարդու, ով այս բոլոր գործողությունների և նման մարդկանց մեջքին է կանգնած»,- ասել է Բաբայանն իր վերջին հարցազրույցում։
Միջազգային հանրությունից, արևմտյան երկրներից դժգոհություններ հայտնելու իրավունքն, իհարկե, Դավիթ Բաբայանինն է. ի վերջո, բոլորն ունեն խոսքի ազատության, իրենց կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք։
Սակայն երբ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաները կամ պատգամավորները փորձում են օգտվել իրենց այդ իրավունքից, ճիշտ կլիներ, որ նաև իրենց խոսքի արժեքը գնահատեին։
Տևական ժամանակ Դավիթ Բաբայանը զբաղեցրել է ԼՂՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնը, մասնագիտությամբ քաղաքագետ է, քաղաքագիտության դոկտոր։ Եվ նրան մենք չէ, որ պետք է ներկայացնենք միջազգային հարաբերությունների, այդ հարաբերություններում սեփական երկրի շահերն առաջ տանելու հրամայականը։ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողներին դեռ առաջին կուրսում են սովորեցնում պետական շահի մասին։ Նաև առաջին կուրսից մարդիկ իմանում են, որ մեր բարեկամ երկիր Ֆրանսիայում 17-րդ դարում եղել է մի հզոր կերպար՝ Արման-Ժան դյու Պլեսսին, նույն ինքը՝ կարդինալ Ռիշելյեն։ Նրա անունը, իհարկե, հայտնի է գեղարվեստական գրականությունից՝ Դյումայի «Երեք հրացանակիրները» վեպից։ Բայց այդ վեպում կարդինալի կերպարը միանգամայն այլ կերպ է ներկայացված և որևէ առնչություն չունի իրական Ռիշելյեյի հետ։ Իսկ իրական Ռիշելյեն դեռ 17-րդ դարում հետևողականորեն այն միտքն է քարոզել, որ պետական շահերն առաջնային են, անխախտ, վեր ամեն ինչից, այդ շահերը երբեք չի կարելի զոհել զգացմունքներին, գաղափարախոսությանը, հայեցակարգային ավանդույթներին ու սովորույթներին:
Կարդինալն իրենից հետո թողեց մի աշխարհ, որը տարբերվում է այն աշխարհից, որտեղ նա հայտնվել էր: Ռիշելյեն ստեղծել և գործի է դրել քաղաքական մի մեխանիզմ, որով Ֆրանսիան ու, ընդհանրապես, աշխարհը շարժվում է մինչ օրս։ Եվ ուրեմն, այսքանից հետո պետք է մարդիկ իմանային, որ ամեն պետություն իր շահով է առաջնորդվում, և եթե այդ շահը թելադրում է այսօր «լավ լինել» Ադրբեջանի հետ, աչք փակել նրա արածների վրա, ապա այդպես էլ անում են։ Արդար չէ, իհարկե, կասենք ավելին՝ շատ անմարդկային է։ Բայց միջազգային քաղաքականությունը սենտիմենտներ չի սիրում, զգացմունքները մերժում է։ Չոր հաշվարկներ։ Եվ ուրեմն, այս առումով միանգամայն բնական պետք է թվա նույն արևմտյան աշխարհի՝ ժողովրդավարության ընկալումներն ու ժողովրդավարության դրսևորումների նկատմամբ քայլերը։ Իսկ կարիք կա՞ հիշեցնելու, որ Արևմուտք-Ռուսաստան այսօրվա դիմակայության պայմաններում Եվրոպա գազ առաքվում է նաև Ադրբեջանից. դեռ նախորդ տարվա ամռանից Ադրբեջանը հայտարարեց, որ Բաքուն ծրագրում է Եվրոպա գազ արտահանել։ Այնպես որ, նման դեպքերում միանգամայն բնական է (բայց ոչ բարոյական), որ հայերի խնդիրները պետք է ստորադասվեն։
Սա, իհարկե, բարդ է ընդունելը, հատկապես մարդկանց համար, ովքեր սեփական երկրի շահը ավելի ցածր են դասում, քան, ասենք, Ռուսաստանի շահը կամ Ամերիկայի, կամ գուցե Նոր Զելանդիայի ու Կամբոջայի։ Իսկ միգուցե պոռոտախոսության, մուննաթի, աշխարհին պահանջներ ներկայացնելու փոխարեն մի փոքր իրենց նեղություն տային և շարժվեին աշխարհի օրենքներո՞վ՝ փորձելով իրենց շահերը ներդաշնակեցնել այլոց շահերին։ Միգուցե աշխարհի և աշխարհի օրենքների վրա խաչ քաշելու և սեփական «ճիշտը» առաջ տանելու փոխարեն մի փոքր իրատե՞ս գտնվեին։ Թե չէ, հեշտ է նստել ու «հայի բախտից» դժգոհել։ Վանոն կասեր՝ սա հայի բախտ չէ, պարզապես հայի խելք է։
Մանավանդ, որ յուրաքանչյուր ինքնիշխան պետության որոշելիքն է՝ շնորհավորի՞ Ադրբեջանին Նովրուզի առթիվ, թե՞ ոչ։
Ճիշտ նույնկերպ լավ կլիներ, եթե իրենց խոսքերի հանդեպ ուշադիր գտնվեին նաև Հայաստանում, որովհետև, օրինակ, պատգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանը Հռոմի ստատուտի մասին խոսելիս ասում է, թե ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ում կալանավորելու սանկցիա է տվել Հաագայի դատարանը, ՀՀ գալու դեպքում կկալանավորվի։ Եվ սա ասում է այն դեպքում, երբ Հռոմի ստատուտը դեռ չի վավերացվել և պարզ չէ՝ կվավերացվի արդյո՞ք, թե՞ ոչ, ու վավերացման դեպքում ինչպես կգործի։ Հայի բա՞խտ, թե՞ հայի խելք՝ միևնույնն է, պետական շահը մոռացած, ու մեկին համակրելու, մյուսին չսիրելու արանքում դեգրադանում է քաղաքական միտքը։

The Degradation of Political Thought from David Babayan to Cardinal Richelieu
Davit Babayan, the adviser to the Artsakh president and former foreign minister of Artsakh, stated that after the recent escalation, they have repeatedly appealed to various international organizations, but in vain. According to him, instead of reacting, the countries that constantly talk about democracy congratulate Aliyev on the occasion of Nowruz.
"We have seen where their influence is. See how many countries congratulated Aliyev on Novruz. One of the Azerbaijani eco-activists says that we should cut the throats of Armenians and dip them in their blood to celebrate Nowruz, and different countries, which shout and shout about democracy on every opportune and inopportune occasion, congratulate Aliyev on Novruz, a man who is responsible for all these actions. And stands behind such people," said Babayan in his last interview.
Of course, Davit Babayan has the right to express complaints from the international community and Western countries. After all, everyone has the right to freedom of speech, to freely express their opinion.
However, when high-ranking government officials or deputies try to exercise their rights, it would be fitting to evaluate the value of their words.
For a long time, Davit Babayan held the position of the Minister of Foreign Affairs of the NKR; he is a political scientist by profession and a doctor of political science. And it is not we who should present to him the imperative of international relations, of advancing the interests of our own country in those relations. Students of the Faculty of International Relations are taught about state interests even in their first year. Also, from the first year, people learn that in our friendly country France in the 17th century, there was an influential figure, Armand-Jean du Plessis, aka Cardinal Richelieu. His name, of course, is known from fiction, from Dumas' novel The Three Musketeers. But in that novel, the character of the cardinal is presented in a completely different way and has nothing to do with the real Richelieu. And even in the 17th century, the real Richelieu consistently preached that state interests are primary and inviolable, above all else. These interests can never be sacrificed to feelings, ideology, conceptual traditions, and customs.
The Cardinal left behind a world different from the one he entered. Richelieu created and implemented a political mechanism by which France and, generally, the world moves to this day. And so, after all this, people should have known that every state is guided by its interest, and if that interest dictates today to be "good" with Azerbaijan, to turn a blind eye to what it has done, then they do so. It is unfair; of course, we will say more; it is inhumane. But international politics does not like sentiments; it rejects feelings—dry calculations. And so, in this sense, it should seem quite natural perceptions of democracy in the same Western world and steps towards the manifestations of democracy. And is there a need to remind that in today's confrontation between the West and Russia, gas is also delivered to Europe from Azerbaijan? since the summer of last year, Azerbaijan announced that Baku plans to export gas to Europe. So, in such cases, it is natural (but not moral) that the problems of Armenians should be subordinated.
This, of course, is difficult to accept, especially for people who place the interest of their own country lower than, say, the interest of Russia or America, or perhaps New Zealand and Cambodia. Instead of gossiping, reminding the world of the good done unnecessarily, and making demands on the planet, they would give themselves a little trouble and move according to the world's laws, trying to harmonize their interests with the interests of others. Maybe instead of crossing the world and the laws of the world and advancing their own "rights," they would be a little more realistic. Otherwise, sitting back and complaining about "Armenian luck" is easy. Vano would say this is not Armenian luck; it's just Armenian intelligence.
Especially since it is up to each sovereign state whether to congratulate Azerbaijan on Novruz.
In the same way, it would be good if they were careful about their words in Armenia as well because, for example, MP Gurgen Melkonyan, while talking about the Rome Statute, says that Russian President Vladimir Putin, whose arrest has been sanctioned by the Hague Court, will be arrested if he comes to Armenia. And he says this if the Rome Statute has yet to be ratified, it needs to be clarified whether it will be approved and how it will operate in case of ratification. Armenian luck or Armenian intelligence, it doesn't matter, forgetting the state interest, and between sympathizing with one and disliking the other, the political thought degrades.