Իսկ արդյո՞ք ռուս խաղաղապահները պաշտպանության կարիք ունեն, այն էլ՝ նման կերպ
Անցած տարի նոյեմբերին, երբ Ռուբեն Վարդանյանը նշանակվեց Լեռնային Ղարաբաղի պետական նախարար, հանրային դիսկուրսում մարդիկ փորձում էին հասկանալ, թե ինչ է թաքնված դրա ներքո։ Դրվատանքի խոսքերից բացի, կային խոսակցություններ Վարդանյանի՝ ՌԴ կողմից գործուղված լինելու վերաբերյալ։
Այս խոսակցությունների համար հիմք էր այն, որ Վարդանյանը ռուսաստանաբնակ գործարար էր, տիրապետում էր նաև հանրային, քաղաքական ու տեղեկատվական միջավայրերում լուրջ կապերի։ Նման տրամադրությունների հիմնավոր կամ անհիմն լինելը պետք է պատասխան ստանար Ռուբեն Վարդանյանի գործունեությամբ։ Այսօր Ստեփանակերտ-Երևան «Արցախ. շրջափակման ամիս» հեռուստակամուրջի ժամանակ Վարդանյանն անդրադարձավ ռուսաստանյան խաղապահների դերին և նշանակությանը։ Լրագրողի հարցին Վարդանյանի պատասխանը նյարդայնության տպավորություն թողեց. «Ես չեմ ուզենա մեկնաբանել քաղաքական գործչի բառերը»։ Այսպես սկսվեց նրա պատասխանը։ «Քաղաքական գործիչը», անկախ գործարարի անձնական համակրանք-հակակրանքից, ՀՀ վարչապետն է։ ՌԴ խաղաղապահների վերաբերյալ հարցի համատեքստում նման որակումն ի ցույց է դնում իրողությունը, թե ինչքան զգայուն է Վարդանյանը Մոսկվայի քաղաքականության վերաբերյալ հնչող հարցադրումների նկատմամբ։
Իր պատասխանի տողատակերում դժգոհելով՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշում է, որ ՀՀ աջակցությունն արտահայտվում է հիմնականում ֆինանսական և իրավական ասպեկտներով։ Պետնախարարը, հավանաբար, 2020թ. աշնանն իսպառ կտրված է եղել հայկական իրականությունից և տեղյակ չէ պատերազմից և դրա հետևանքներից։ Այլապես դժվար թե դիտավորյալ կերպով անտեսեր այն փաստը, որ ՀՀ-ն պատերազմի ծանր արդյունքներով ներկայումս սահմանափակ հնարավորություններ ունի Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։ Ի վերջո, եթե Ռուսաստանը, որի մի մասը Թաթարստանի «ծաղկունությամբ» լինելուն դեմ չէր Վարդանյանը, չի կարողանում Ադրբեջանին ստիպել բացելու Լաչինի միջանցքը, ինչպե՞ս կարելի է Հայաստանից ունենալ նման ակնկալիք։
Ռուբեն Վարդանյանը միաժամանակ համոզված է, որ ամեն ինչ պետք է անել, որ ռուս խաղաղապահն իրեն լավ զգա, պետք է զգա, որ ինքը մեծ դեր է խաղում։ Ավելի առաջ գնալով՝ նա հորդորում-հրամայում է վերջ տալ ռուսներին թիրախավորելուն։ Նախ, Վարդանյանին պետք է հիշեցնել, որ հակառակը՝ ռուս խաղաղապահը, ըստ իր պարտականությունների, պետք է ամեն ինչ անի, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն իրեն լավ զգա (հիմա՝ ապահովի անվտանգությունը), ռուս խաղաղապահը պետք է իր պարտավորությունները կատարի՝ ըստ պատշաճի, դրանից և՛ տեղի բնակչությունն իրեն լավ կզգա, և՛ ռուս խաղաղապահը կզգա իր մեծ դերը։ Սրանք տարրական բաներ են, որոնք Վարդանյանի պես անձը հաստատապես շատ լավ գիտի։ Պարզապես նա փորձում է ամեն գնով պաշտպանել ռուս խաղաղապահներին հիմնավոր քննադատություններից, ինչն էլ նրան դնում է նման հակասական տեքստեր արտաբերելու անհարմար հրամայականի առաջ։ Իսկ արդյո՞ք ռուս խաղաղապահները պաշտպանության կարիք ունեն, այն էլ՝ նման կերպ։
Այս հարցի պատասխանը Վարդանյանի մյուս մտքերի մեջ է գտնվում։ Ըստ այդ մտքերի՝ պետք է ամեն ինչ անել, որ ռուս խաղաղապահներն ստանան միջազգային մանդատ, երկարաձգվի նրանց ներկայությունն իրենց տեղակայման վայրերում տասնյակ տարիներով, մեծացվի թվանաքանակը, ավելանա զինամթերքը։ Մի խոսքով՝ հավերժացվի ՌԴ ներկայությունը տարածաշրջանում։ Գիտակցաբար, թե անգիտորեն, Ռուբեն Վարդանյանը դառնում է ռուսաստանյան հետաքրքրությունների սպասյակը։ Դա դեռ ոչինչ, նա բացահայտորեն այդ դերը վերագրում է Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչությանը։ Այսինքն՝ ելակետ չի վերցվում այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվի և թշնամություն ու պատերազմը վերանան ու տարածաշրջանում խաղաղություն լինի։ Վարդանյանը, սայլի և ձիու տեղերը կարծես խառնում է, քանզի ԼՂ հակամարտության վերջնանպատակը ոչ թե պիտի լինի ռուս խաղաղապահների մնալը, այլ հենց խաղաղապահների գործոնը պետք է նպաստի հաշտության ու համաձայնությունների կայացմանը։

В ноябре прошлого года, когда госминистром Нагорного Карабаха был назначен Рубен Варданян, общество в публичном дискурсе пыталось понять, что под этим скрывается. Помимо похвалы и одобрений, ходили слухи о том, что Варданяна командирован в Арцах Российской Федерацией.
Основанием для этих разговоров было то, что Варданян был бизнесменом из России, у него также есть серьезные связи в общественных, политических и информационных кругах. Оправданы такие настроения или нет, должна показать деятельность Рубена Варданяна. Сегодня в ходе телепередачи Степанакерт-Ереван «Арцах. Месяц в блокаде» Варданян размышлял о роли и значении российских миротворцев. Ответ Варданяна на вопрос журналиста произвел впечатление нервозности. «Я не хочу комментировать слова политика». Так начался его ответ. Этот «Политик», вне зависимости от личных симпатий и антипатий бизнесмена, является премьер-министром РА. В контексте вопроса о российских миротворцах такая оговорка показывает реальность того, насколько щепетилен Варданян к вопросам, поднимаемым о политике Москвы.
Рубен Варданян, жалуясь вне строк своего ответа, отмечает, что поддержка РА в основном выражается в финансовом и правовом аспектах. Государственный министр, вероятно, осенью 2020 г. был полностью оторван от армянской действительности и не знает о войне и ее последствиях. В противном случае вряд ли он умышленно игнорировал тот факт, что в настоящее время РА имеет ограниченные возможности в вопросе Нагорного Карабаха из-за тяжелых результатов войны. Ведь если Россия, в составе которой Варданян был не против видеть Арцах в роли «процветающего» Татарстана, не может заставить Азербайджан открыть Лачинский коридор, то как можно ожидать такого от Армении?
При этом Рубен Варданян убежден, что нужно сделать все, чтобы российский миротворец чувствовал себя хорошо, чувствовал, что играет большую роль. Идя дальше, он призывает и приказывает прекратить нацеливаться на русских. Во-первых, Варданяну следует напомнить, что наоборот, российский миротворец, согласно своим обязанностям, должен делать все, чтобы население Нагорного Карабаха чувствовало себя хорошо (в текущей ситуации обеспечение безопасности), российский миротворец должен выполнять свои обязанности, как положено, от того и местное население почувствует себя хорошо, и российский миротворец почувствует свою большую роль. Это элементарные вещи, которые хорошо знает такой человек, как Варданян. Он просто пытается любой ценой оградить российских миротворцев от разумной критики. что ставит его перед неудобным императивом создания таких противоречивых текстов. А нуждаются ли российские миротворцы в защите, к тому же такой?
Ответ на этот вопрос кроется в других мыслях Варданяна. Согласно этим мыслям, необходимо сделать все, чтобы российские миротворцы получили международный мандат, продлили свое присутствие в местах дислокации на десятки лет, увеличили свою численность, увеличили боезапас. Одним словом, присутствие России в регионе будет увековечено. Вольно или невольно Рубен Варданян становится слугой интересов России. Это еще ничего, он открыто приписывает эту роль всему населению Нагорного Карабаха. Иными словами, отправной точкой является не то, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован, чтобы вражда и война исчезли и чтобы в регионе наступил мир. Варданян, похоже, путает места телеги и лошади, ведь конечной целью нагорно-карабахского конфликта не должно быть пребывание российских миротворцев.