Ալիևի օրակարգը Հայաստան բերող և անթաքույց միջանցք պահանջող Զատուլինի ընկերները
Այս շաբաթ Հայաստանի տարտամ հանրային կյանքը ալեկոծվեց Կոնստանտին Զատուլինի հետ կապված միջադեպով։ ՀՀ ԱԺ-ն հայտնել էր, որ նա անցանկալի անձ է Հայաստանում։
Զատուլինը պատահական մարդ չէ հայ-ռուսական հարաբերությունների շրջանակներում։ Նա «Լազարյան ակումբի» հիմնադիրն է, ՌԴ պետական դումայի պատգամավոր, պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալը։ Ով չգիտի՝ «Լազարյան ակումբը» ռուսական փափուկ ուժի սիմվոլն է Հայաստանում՝ ռուսական ազդեցության կենտրոնակայաններից մեկը, այլ կերպ ասած՝ «Ռոբերտ Քոչարյան և Ռուսաստանի ընկերներ ՓԲԸ»-ն է, որոնք անթաքույց և հատուկ հրճվանքով հայտարարում են, որ Հայաստանն է 2020-ի պատերազմի մեղավորը, Հայաստանն է լքել ու ծախել Արցախը, որ ՀՀ իշխանությունները «սորոսի գործակալներ» են և այլն։ Եվ հիմա, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանի վերջին սրացման ֆոնին դաշնակից Ռուսաստանը հրաժարվում է ֆիքսել ՀՀ սահմանները և փաստացի մեղադրում Հայաստանին դելիմիտացիա և դեմարկացիա չանելու և Մեղրիով կոմունիկացիները չբացելու մեջ, Զատուլինը շարունակում է այդ երգը երգել։ Բայց դա էլ ոչինչ, ընդունենք՝ դա էլ իր գործն է — մի կողմից՝ խոսել սուրբ Արցախից՝ պոպուլիզմով շոյելով միամիտ հայաստանցիների ականջները, մյուս կողմից՝ սպասարկել ռուս-ադրբեջանական օրակարգը՝ ՀՀ-ին մեղադրելով 44-օրյա պատերազմի հրահրման ու Արցախի կորստի մեջ՝ ակամայից անտեսելով ՌԴ դաշնակցային դերը, պարտավորությունները առնվազն ՀՀ անվտանգության հարցում և ներդաշնակությունը տարածաշրջանում թուրք-ադրբեջանական քաղաքականությանը։
Առավել աղետալին ներհայաստանյան զատուլինյան զեղումներն էին՝ Ռուսաստանի դերը գովերգող, ՀՀ «դավաճանությունը» երգող ու աղետ գուժող մարտիկների շարանի տեսքով։ Նախ, Ռուսաստանի տարատեսակ սիմոնյաններն ու այստեղի նրանց «քույր ու եղբայր գործիչները» սկսեցին Հայաստանին մեղադրել հակառուսականության տարածման ու դավաճանության մեջ։ Եվ, միջոցների մեջ խտրություն չդնելով, կամա կամ ակամա դարձան նաև Ալիևի շահերի պաշտպանները Հայաստանում։
Այդպես, Ռուսաստանում բիզնես գործունեություն ծավալած, Հայաստանում սեզոնային կուսակցության հիմնած և, ապա, անհասկանալի հանգամանքներում քաղաքականությունից դուրս եկած, տարբեր շրջափուլերում Վազգեն Մանուկյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի թիմում ներգրավված Ավետիք Չալաբյանը հիշեց ոչ միայն Զատուլինի «հայամետ ու հայոց հողի սիրահար» կերպարը։ Չալաբյանն, ուրեմն, պաշտպանելով Զատուլինին ու մեղադրելով ՀՀ իշխանություններին ապազգային ու հակառուս քաղաքականության մեջ, հայտարարել է. «Այս իշխանությունները հիմա փորձելու են հիմնավորել, որ Զատուլինը խոսել է Հայաստանի տարածքով միջանցք տրամադրելու մասին, և որ Ռուսաստանը ընդհանրապես ճնշում է գործադրում Հայաստանի վրա միջանցքի հարցում: Ցավալի իրականությունն այն է, որ այդ միջանցքը Ադրբեջանին խոստացված է նոյեմբերի 9-ի խայտառակ համաձայնագրով (թեև այն այդպես չի կոչվում, բայց նկարագրությունը համապատասխանում է դրան), և դրա տակ հենց Փաշինյանի ստորագրությունն է»։
Ուշադրություն դարձրեք ձևակերպման չարագուշակության վրա՝ «այդ միջանցքը Ադրբեջանին խոստացված է նոյեմբերի 9-ի խայտառակ համաձայնագրով»։ Հատուկ անտեղյակների համար նշենք, որ ըստ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի՝ «Հայաստանը երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտի և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով»։
Թե որտեղ է բիզնեսմեն, բարերար, «Արար» հիմնադրամի համահիմնադիր, «ազգ-բանակ» ու «ազգ-սինգապուր» հայեցակարգերի ջատագով, խորագիտակ Ավետիք Չալաբյանն այդ չարաբաստիկ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ միջանցք տեսել՝ բացի Լաչինի միջանցքից, միայն Աստված գիտի ու գուցե Չալաբյանը։ Թերևս նաև Զատուլինը։ Եվ հերիք չի՝ գիտի, մի բան էլ, Ալիևի շահերի պաշտպանի պատմուճանը հագած, հատուկ պնդում է, որ դրա տակ հենց Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրությունն է։ Եվ որ իրականում ոչ թե Ռուսաստանն է Ադրբեջանի միջոցով ռազմական ուժով ճնշում Հայաստանին՝ «միջանցք» տալու համար, այլ, արի ու տես, դա Փաշինյանն է ստորագրել։
Ստացվում է, ուրեմն, որ իրենք, Երևանի կենտրոնը ուտուշ-խմուշի և երգ ու պարի, նաև սպանությունների բեմադրության թատերահարթակ դարձնելով, և միաժամանակ հայտարարելով, որ հնարավոր չէ չեղարկել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, պայքարում էին, որպեսզի միջանցք տան Ալիևին։ Պայքարում էին, որ հենց իրենք լինեն «միջանցք» տվողը, հենց իրենք կատարեն Ալիևի և Ռուսաստանի պահանջը։ Փաստորեն, Ռոբերտ Քոչարյանը, Դաշնակցությունը, Չալաբյանն ու իր կուսակիցները, որոնք հայտարարում էին, որ հնարավոր չէ չեղարկել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, հենց միջանցքի համար էին պայքարում։ Այսինքն՝ միջանցք տալու, որ Ալիևի սուրբ պահանջը կատարվի, որ Ռուսաստանը ստանա իր համար այնքան բաղձալի այդ ճանապարհի վերահսկողությունն ու հավելյալ լծակներով էլ ավելի կուլ տա Հայաստանը։ Սա նորմա՞լ է։

Zatulin's friends who bring Aliyev's agenda to Armenia and demand an unconcealed corridor
This week, the busy public life of Armenia was rocked by the incident related to Konstantin Zatulin. The RA National Assembly announced that he is an unwanted person in Armenia.
Zatulin is not a random person in the framework of Armenian-Russian relations. He is the founder of the "Lazarian Club," a deputy of the Russian State Duma, and the first deputy chairman of the State Duma's Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots. Who does not know the "Lazarian Club" is a symbol of Russian soft power in Armenia, one of the headquarters of Russian influence; in other words, it is "Robert Kocharyan and Friends of Russia CJSC," which openly and with particular pleasure announce that Armenia is the war of 2020? Armenia is to blame for leaving and selling Artsakh, that the RA authorities are "Soros agents," and so on. And now, in the background of the recent escalation of the Armenian-Azerbaijani border, the ally Russia refuses to fix the boundaries of Armenia. It accuses Armenia of not delimiting and demarcating and not opening the communicants with Meghri; Zatulin continues to sing that song. But that's nothing, let's face it, that's his job too - on the one hand, to talk about holy Artsakh, caressing the ears of naive Armenians with populism; on the other hand, to serve the Russian-Azerbaijani agenda, accusing Armenia of inciting the 44-day war and the loss of Artsakh, unintentionally ignoring the ally role of Russia, obligations at least in the matter of RA security and harmony with the Turkish-Azerbaijani policy in the region.
The most disastrous were the Zatulin retreats within Armenia, in the form of a line of fighters praising the role of Russia, singing the "betrayal" of Armenia, and wreaking havoc. First, various Russian Simonians and their "brother and sister figures" here began to accuse Armenia of spreading anti-Russian sentiment and treason. And, not discriminating in the means, willingly or unwillingly, they also became the defenders of Aliyev's interests in Armenia.
Thus, Avetik Chalabyan, who was engaged in business activities in Russia, founded a seasonal party in Armenia and then left politics under unclear circumstances, was involved in the team of Vazgen Manukyan and Robert Kocharian in different periods remembered not only Zatulin's "pro-Armenian and lover of Armenian land" character. Therefore, Chalayan defended Zatulin and accused the RA authorities of anti-national and anti-Russian policy. "These authorities will now try to justify that Zatulin talked about providing a corridor through the territory of Armenia and that Russia is putting pressure on Armenia in general regarding the corridor. The sad reality is that this corridor was promised to Azerbaijan by the shameful agreement of November 9 (although it is not called that, but the description corresponds to it), and under it is Pashinyan's signature."
Pay attention to the ominous wording: "that corridor was promised to Azerbaijan by the shameful agreement of November 9". For the uninformed, let's note that according to point 9 of the statement of November 9, "Armenia guarantees the safety of transport communication between the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan, to organize the unhindered movement of citizens, transport and goods in both directions."
Only God knows where businessman, philanthropist, co-founder of "Arar" Foundation, supporter of "nation-army" and "nation-Singapore" concepts, deep thinker Avetik Chalabyan saw a corridor in that ill-fated November 9 statement, except for Lachin's hall. Chalayan. Perhaps also Zatulin. And it's not enough, he knows; one more thing, wearing the cloak of Aliyev's interests defender, he specifically insists that Nikol Pashinyan's signature is under it. And that, in reality, it is not Russia that is pressuring Armenia with military force through Azerbaijan to give a "corridor," but, comes on, Pashinyan signed it.
It turns out, then, that they, turning the center of Yerevan into a stage for eating and drink and song and dance, as well as staging murders, and at the same time declaring that it is impossible to cancel the November 9 announcement, were fighting to give Aliyev a corridor. They were fighting that they should be the ones to provide a "corridor" and fulfill Aliyev's and Russia's demands. Robert Kocharyan, Dashnaktsutyun, Chalabyan, and his party members, who declared that it was impossible to cancel the November 9 announcement, were fighting for the corridor. In other words, to give a passage for Aliyev's holy demand to be fulfilled, for Russia to get control of that road it longs for, and to swallow Armenia even more with additional levers. Is this normal?