Սեպտեմբերը անցավ, թեժ աշունը չեկավ
Հիշո՞ւմ եք հայտնի ֆիլմի դրվագը. ամեն անգամ հարցին՝ ե՞րբ կվերադառնա Նատալյա Սեմյոնովնան, ամուսինը թոթովում էր ուսերն ու պատասխանում. «Միգուցե վաղը, միգուցե՝ մյուս օրը»։
Հիմա խորհրդարանական ընդդիմությունն է։ Ընդդիմադիրները խուսափում են հստակեցնել, թե երբ կվերսկսեն խոստացած թեժ պայքարը։
ԱԺ նախկին փոխնախագահ, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանն օրերս հարցազրույցում չի բացառել փողոցային պայքարի տարբերակը, սակայն այդպես էլ չի հստակեցրել իրենց գործողությունները. «Մենք առաջիկայում մեր քայլերի մասին կխոսենք: Ամեն ինչ անելու ենք երկրի նոր կապիտուլյացիան կանխելու համար... Ընդդիմությունը չի կարող ձեռքերը ծալած նստի, տեսնի՝ ոնց են մի խումբ մարդիկ երկիրը տանում կործանման: Պետք է քայլեր ձեռնարկենք և կանենք»,- վստահեցրել է նա:
Իշխան Սաղաթելյանի հայտարարությանը չէինք անդրադառնա, եթե չլինեին ավելի վաղ արած իր հայտարարությունները՝ սեպտեմբերից մեծ թափով պայքարը սկսելու մասին։ Սաղաթելյանը նույնիսկ ասել էր, թե իրենց նախորդ սխալներից դասեր են քաղել։
Սեպտեմբերը վաղուց արդեն սարերի ետևում է, մի քանի օրից հրաժեշտ ենք տալիս հոկտեմբերին, բայց ընդդիմադիրները իրենց գործողությունների մասին սպառնալիքներից այն կողմ չեն անցնում։ Ո՛չ «հուժկու» հանրահավաք են արել, ո՛չ նույնքան «հուժկու» երթ ու ցույց։ Լավագույն դեպքում փորձում են կրակից շագանակներ հանել ուրիշների ձեռքով, օրինակ՝ միջադեպ հրահրել Եռաբլուրում։
Չնայած ընդդիմադիրներն արդեն դժվար էլ որևէ գործողության դիմեն՝ հաշվի առնելով եղանակային անբարենպաստ պայմաններն ու հորդառատ անձրևը (իսկ Շիրակում ու Գեղարքունիքում նույնիսկ ձյուն է տեղում)։ Հակառակի նման, հիդրոօդերևութաբաններն էլ որևէ հույս չեն տալիս. խորը աշունը մտնում է իր իրավունքների մեջ։ Այնպես որ, ընդդիմությանը ոչինչ չի մնում, քան տաքուկ անկյուններից հարցազրույցներով պայքարի սպառնալիքներ հնչեցնելը։
Իսկ հիմա ավելի լուրջ. խորհրդարանական ընդդիմությունը փողոցային պայքար չվերսկսելով, նաև չի շտապում վերադառնալ խորհրդարան՝ պատճառաբանելով, թե չեն ցանկանում մասնակցել իշխանությունների թելադրած կեղծ օրակարգին։ Դրան զուգահեռ, սակայն, ընդդիմադիրներն իրենց «իրական օրակարգն» էլ չեն փորձում առաջ տանել և թեկուզ հարցեր բարձրացնել։ Իսկ սա, համաձայնվեք, իսկական փարիսեցիություն է։ Ի վերջո, ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանը հրաշալի հնարավորություն է այս հարցում։ Նաև՝ ԱԺ կանոնակարգը խմբակցություններին հարցապնդումներ ներկայացնելու հնարավորություն է ընձեռում, ընդ որում՝ իշխանությանը պարտադրելով ԱԺ-ում քննարկել այդ հարցապնդումները։
Սակայն ընդդիմադիր խմբակցությունները հրաշալի հաշտվել են իրավիճակին. այդպես առավել քան հարմարավետ է։ Մի կողմից ոչինչ չանել, բայց նաև աշխատավարձ ստանալ, դրան գումարած՝ պարգևավճարներ, իսկ գործուղումների անվան տակ միջազգային ճամփորդությունների մասին էլ չենք խոսում։ Հատկապես վերջին ամիսներին ընդդիմադիրներն ընդգրկված են միջազգային բոլոր պատվիրակություններում։

September passed, and intense autumn did not come
Do you remember the episode of the famous movie? Whenever asked when Natalya Semyonovna would return, her husband would shrug his shoulders and answer. "Maybe tomorrow, maybe the next day."
Now it is the parliamentary opposition. The opposition parties avoid specifying when they will resume the promised fierce struggle.
In an interview, the former vice-chairman of the National Assembly, and representative of the ARF General Assembly, Ishkhan Saghatelyan, did not rule out the possibility of a street struggle but did not clarify their actions. "We will do everything to prevent the new capitulation of the country... The opposition cannot sit back and watch how a group of people lead the country to destruction. We have to take steps, and we will do it," he assured.
We would not have addressed Ishkhan Saghatelyan's statement if it were not for his earlier statements about starting the struggle with significant momentum from September. Saghatelyan even said that they learned from their previous mistakes.
September has been behind the mountains for a long time; we say goodbye to October in a few days, but the oppositionists do not go beyond threats about their actions. They did not hold a "strong" rally nor an equally "strong" march and demonstration. At best, they try to pull chestnuts out of the fire with the hands of others, for example, to provoke an incident in Yerablur.
Although it is difficult for the opposition to take action, considering the unfavorable weather conditions and the heavy rain (and even snowing in Shirak and Gegharkunik), on the contrary, hydrometeorological does not give any hope. Deep autumn comes into its own. So, the opposition has nothing left but to issue threats of struggle through interviews from hot corners.
And now, more seriously. The parliamentary opposition, not resuming the street struggle, is also in no hurry to return to the parliament, citing that they do not want to participate in the false schedule dictated by the authorities. At the same time, however, the oppositionists do not try to advance their "real agenda" and even raise issues. And this, I agree, is true Phariseeism. After all, the NA-government question-and-answer session is an excellent opportunity in this matter. Also, the NA regulations allow the factions to submit questions while forcing the government to discuss these questions in the NA.
However, the opposition factions have come to terms with the situation. It is more than comfortable that way. On the one hand, to do nothing, but also to receive a salary, plus bonuses, and we are not talking about international trips under business trips. Especially in recent months, oppositionists have been included in all international delegations.