Հայաստա՞ն, Թաթարստա՞ն, թե՞ Արցախի աջակցության «համահայկական ճակատ»
Վերջին շրջանում նկատելի ակտիվություն է ցուցաբերում ռուսաստանահայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանը։ Հատկապես 2020թ. աշնանային պատերազմից հետո Վարդանյանը հանդես է գալիս հոդվածներով, հարցազրույցներով, գրառումներով, շարադրում ապագա հայկական պետության մասին իր պատկերացումները։ Նրա տեքստերը և խոսքը բացասաբար են ընկալում ներկա իրականությունը և, որպես ելք, առաջարկում են «միասնությունը», «համախմբումը» և «ազգայինը». այսինքն, անառարկայական են։
Իհարկե, այդ հանգամանքներն անդրադարձի կարիք չէին ունենա, եթե նկատի չառնվեր Ռուբեն Վարդանյանի կերպարը և վերջին շրջանում արտահայտած որոշ մտքեր։ Ռուբեն Վարդանյան անձը ձևավորվել է ռուսաստանյան իրականությունում, կրում է վերջինիս գաղափարական և քաղաքական միջավայրի ազդեցությունը։
Եվ այդ միջավայրի արդյունքում է, որ Վարդանյանը հանրային խոսքում իրեն թույլ է տվել կասկածի տակ առնել հայկական պետության գոյության անհրաժեշտությունը։ Ավելին, նա զարգացնում է միտքը՝ նշելով,թե ինչպես պետք է անել, որ Միութենական պետության մեջ մտնելուց հետո ՀՀ-ն դառնա Թաթարստանի պես հաջողակ ռեգիոն։ Այս առումով՝ Հայաստանը գուցե պետք է մտածի՝ պատասխանատվության ենթարկել նրանց, որոնք կխոսեն ինքնիշխանության դեմ, առավել ևս՝ հանրայնորեն։ Ի վերջո, սա մասնավոր դեպք չէ։ Ռուբեն Վարդանյանն իր այս տեսակետով կարող է բացել օվերտոնի պատուհանը։ Եվ սա արվում է պետության համար ծանր ռազմաքաղաքական իրավիճակում։ Ըստ տրամաբանության՝ պետության ճակատագրով մտահոգ անհատները պետք է ջանք ու եռանդ, միտք չխնայեն՝ պետությունը նման իրավիճակից հանելու համար։ Իսկ Վարդանյանի մոտեցումը հակառակն է՝ անուղղակիորեն տրամաբանական շղթա կառուցել, թե պետությունը պարտվել է պատերազմը, ուրեմն պետք է մտնի մեկ այլ պետության կազմի մեջ։ Հանրային ընկալումների և հավաքական հոգեբանության տեսանկյունից՝ սա չափազանց վտանգավոր է։ Ընդ որում, ինքնիշխանության դեմ խոսողները պատահական անձինք չեն։ Նույնանման միտք էր հայտնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Մի քանի օր առաջ էլ Վարդանյանը ապոկալիպտիկ հաջորդ տեքստը հրապարակեց, որով մտահոգություն էր հայտնում Հայաստանի և Արցախի գլխին կախված «դամոկլյան սրի» վտանգների մասին։ Որպես վտանգների չեզոքացմանն ուղղված քայլ՝ անհրաժեշտ էր համարում ստեղծել Արցախի անվտանգության ու զարգացման աջակցության համահայկական ճակատ։ Իհարկե, գործարարը չի դետալիզացնում այդ նախաձեռնությունը։ Փոխարենը, հաջորդիվ տեքստում ի հայտ է գալիս կարևորը. Վարդանյանն անվտանգության առանցքային տարր է դիտարկում Արցախում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ժամկետի երկարաձգման և բազմակի մեծացման հարցը։ Թերևս, մեխը հենց սա է։ Վարդանյանն այդպիսով շարունակում է նախընթաց երկուհարյուրամյակից ձգվող ռուսահայ բուրժուազիայի գիծը՝ Հայաստանի գոյության հարցը կապելով բացառապես Ռուսաստանի հետ։ Համահայկական ճակատ է ստեղծվում՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի անվտանգային երաշխիքներով։ Իսկ Վարդանյանը հարցրե՞լ է ռուսներին՝ նրանք պատրաստ են կամ ցանկանո՞ւմ են այստեղ ավելացնել իրենց ներկայությունը։
Այստեղ մեկ այլ հարց է առաջանում։ Երբ Ռուբեն Վարդանյանը շարունակաբար գուժում է պարտությունից հետո ծառացած մարտահրավերների մասին, արդյո՞ք տեսնում է իր պատասխանատվությունը դրանցում։ Նախընթաց քսան տարիների ընթացքում, երբ երկրորդ և երրորդ նախագահների կառավարման ժամանակ ԼՂ հարցում ստատուս քվոն պահպանելուն էին ուղղվել պետության ներքին քաղաքականությունը և ողջ ռեսուրսները, Վարդանյանը նպաստե՞լ է դրան, թե՞ կանխատեսել սպառնալիքները և բարձրաձայնել դրա մասին։ Բարձրաձայնման դեպք, կարծես, չենք հիշում։ Ինչ խոսք, Հայաստանի համար բարդ իրավիճակում հեշտ է փրկչի և խելացի բարերարի պատմուճանով «միասնության» քարոզչի դերն ստանձնել։ Նման փրկիչներ դեռևս շատ են ի հայտ գալու։ Հարկ է, որ հանրությունը առողջ բնազդով կարողանա տարբերել անհատներին, որոնք ստատուս քվոյի պահպանման և պետության դիմադրողականության մաշեցման հաշվին չեն զբաղվել ինքնափիառով և կապիտալի կուտակմամբ։

Армения, Татарстан или «Всеармянский фронт» поддержки Арцаха?
Заметную активность в последнее время проявляет российско-армянский бизнесмен Рубен Варданян. Особенно после осенней войны 2020 года Варданян выступал в статьях, интервью, заметках, высказывал свои представления о будущем армянском государстве. Его тексты и речи негативно относятся к современной действительности и в качестве выхода предлагают «единство», «объединение» и «национальность». то есть ничего предметного.
Конечно, в этих обстоятельствах не было бы необходимости разбираться, если бы не учитывался характер Рубена Варданяна и некоторые его недавние мысли. Личность Рубена Варданяна формировалась в условиях российской действительности, на него повлияла идеологическая и политическая среда последней.
И именно в этой среде Варданян позволил себе поставить под сомнение необходимость существования армянского государства в своем публичном выступлении. Более того, он развивает идею, указывая, как это сделать, чтобы после вхождения в Союзное государство РА стала таким же успешным регионом, как Татарстан. В связи с этим, возможно, Армении стоит задуматься о привлечении к ответственности тех, кто будет выступать против суверенитета, особенно публично. Ведь это не частный случай. С этой точки зрения Рубен Варданян может открыть окно овертона. И делается это в сложной для государства военно-политической обстановке. По логике, обеспокоенные судьбой государства люди, должны не жалеть сил, энергии и мысли, чтобы вывести государство из такой ситуации. А подход Варданяна противоположный: косвенно выстраивая логическую цепочку, что государство войну проиграло, поэтому оно должно быть частью другого государства. С точки зрения общественного восприятия и коллективной психологии это крайне опасно. Тем более, что те, кто выступает против суверенитета, не случайные лица. Аналогичную мысль высказал и второй президент РА Роберт Кочарян.
Несколько дней назад Варданян опубликовал очередной апокалиптический текст, в котором выразил обеспокоенность опасностями «дамоклова меча», нависшего над головами Армении и Арцаха. В качестве шага к нейтрализации угроз было сочтено необходимым создание общеармянского фронта поддержки безопасности и развития Арцаха. Разумеется, бизнесмен не детализирует эту инициативу. Вместо этого важную деталь можно заметить в тексте его заявления. Ключевым элементом безопасности Варданян считает вопрос продления и увеличения срока пребывания российского миротворческого контингента в Арцахе. Таким образом, Варданян продолжает линию русско-армянской буржуазии, тянущуюся от предыдущего двухсотлетия, связывая вопрос существования Армении исключительно с Россией. Создается общеармянский фронт при гарантиях безопасности российских миротворческих сил. Варданян спрашивал у россиян, готовы ли они или хотят увеличить свое присутствие здесь?
Здесь возникает другой вопрос. Когда Рубен Варданян постоянно жалуется на трудности, с которыми он столкнулся после поражения, видит ли он в них свою ответственность? В течение предыдущих двадцати лет, когда во время правления второго и третьего президентов внутренняя политика государства и все ресурсы были направлены на сохранение статус-кво в вопросе Нагорного Карабаха, способствовал ли этому Варданян или предвидел угрозы и высказывался об этом? Кажется, мы не помним подобного случая. Конечно, в сложной для Армении ситуации легко взять на себя роль проповедника «единства» в мантии спасителя и умного мецената. Много таких спасителей еще впереди. Необходимо, чтобы общественность могла различать людей со здоровым инстинктом, которые не занимались корыстью и накоплением капитала за счет поддержания статус-кво и подавления сопротивления государства.