Մեծախոսությունն ու հոխորտանքները լուծելո՞ւ են Արցախի անվտանգության հարցը
44-օրյա պատերազմը փոխել է ոչ միայն տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական իրավիճակը, այլև ներհայաստանյան։ Այն վերափոխման է ենթարկել ոչ միայն քաղաքական, սոցիալական, մշակութային համապատկերը, այլ նաև՝ խոսույթն այդ մասին։  Պատերազմը ցույց տվեց իրականության և պաթոսային հայրենասիրական կեղծ քարոզչության վտանգավորությունը։ ԼՂ հակամարտության դիսկուրսի խզվածքը բանակցային գործընթացում և ներհայկական միջավայրում տրամաբանորեն հանգեցնելու էր հանրային շոկի այն վիճակին, որը ապրեց հայաստանյան հանրությունը պատերազմից հետո։
Հետևաբար, հետպատերազմյան իրողությունները հաշվի առնելով՝ ԼՂ հակամարտության խոսույթը պետք է զերծ լինի մանիպուլյացիոն տարրերից և պաթոսից ու դրանից պիտի խույս տան հատկապես արտաքին քաղաքականության պատասխանատուները։ Այդուհանդերձ, հանդիպում են պաշտոնյաներ, որոնք համառորեն հրաժարվում են 44-օրյա պատերազմից դասեր քաղել։ Եվ բավական տարօրինակ է այն, որ դրանց շարքում են արցախյան պաշտոնատար անձինք՝ պատերազմի առաջին գծում գտնվողները, ռումբերի առաջին հարվածները ստացողները։ Այս առումով աչքի է ընկնում Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը։ Բացի այն, որ նրա տեքստերը ներծծված են հայդատական կեղծհայրենասիրական պաթետիզմով, դրանք տառապում են նաև հակասականությամբ։ Վերջին գրառումներից մեկով նա ահազանգում էր, որ Արցախը կանգնած է գոյաբանական սպառնալիքի առաջ։ Բաբայանի ահազանգի անկեղծությանը միգուցե հնարավոր լիներ հավատալ, եթե իր նախընթաց տեքստերում և ելույթներում վերջինս չհայտներ այնպիսի կարծիքներ, որոնք ոչ միայն որևէ կերպ չէին նպաստում այդ գոյաբանական սպառնալիքների չեզոքացմանը, դեռ մի բան էլ յուղ էին լցնում կրակին։
Պարզից էլ պարզ է, որ գոյաբանական սպառնալիքի առաջ կանգնած Արցախի պաշտոնատար անձինք պետք է իրենց խոսույթը ձևավորեն առկա իրողություններից ելնելով, վտանգներն ու սպառնալիքները հաշվի առնելով։ Սակայն ի հակասումն իր վերջին ահազանգի՝ Բաբայանը ավելի վաղ հարցազրույցներից մեկում, խոսելով Արցախի ԱԺ կողմից ընդունված ադրբեջանական օկուպացիայի մասին օրինագծի մասին, կրքոտ աջակցություն է հայտնել դրան։ Դեռ ավելին՝ ընդգծել է, որ նման օրինագծի ընդունմանը փորձելու են խանգարել Ադրբեջանը և Թուրքիան, սակայն չեն կարողանալու։ Ընդհանրապես, սա դիվանագիտական խոսույթի տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում։ Ի՞նչ էր տալու այդ դեօկուպացիայի օրենքը կամ ի՞նչ է տվել։ Իսկ փաստացիորեն տվել է ադրբեջանական կողմին սադրվելու առիթ ու դա էլ տաք է պահվում Արցախի ԱԳ նախարարի կողմից։  Ի դեպ, ամեն կերպ պաշտպանելով ՌԴ դիրքորոշումը՝ Բաբայանը չի մոռանում նաև հետևողականորեն քննադատության ենթարկել հավաքական Արևմուտքի դերակատարությունը մեր տարածաշրջանում։ Ի հաստատումն սրա՝ Արցախի ԱԳ նախարարը քննադատել է Էստոնիայի խորհրդարանի այցը Շուշի՝ դա համարելով Եվրոպայի կողմից սխալ և անընդունելի քայլ։ Իսկ ահա Ադրբեջանում ՌԴ դեսպան Բոչարնիկովի այցը Շուշի՝ Բաբայանը նորմալ է համարել, նշել, որ նա, Շուշի այցելելով, տեղում ավելի լավ կպատկերացնի՝ ինչ է կատարվում այնտեղ։
Արցախի էքզիստենցիալ սպառնալիքների մասին խոսող Բաբայանը կարո՞ղ է պատասխանել, թե ինչո՞վ է իր հայդատական հռետորաբանությունը նպաստում այդ սպառնալիքների չեզոքացմանը։ Արդյո՞ք նրա հայտարարությունները, դրանցով պայմանավորված վարվող քաղաքականությունը համարժեք են այդ սպառնալիքներին դիմակայելու տրամաբանությանը։ Վերջապես, Արցախում հասկանո՞ւմ են, թե ուր է գնում այս ամենը, թե՞ 30 նույնպիսի մսխված տարիներ էլ պիտի վատնեն ու, Սերժ Սարգսյանի բառերով ասած, Ստեփանակերտ-Ստեփանակերտ երգեն կարոտից։

Хвастовство и высокомерие решат вопрос безопасности Арцаха?
44-дневная война изменила не только региональную военно-политическую ситуацию, но и внутриармянскую. Она изменила не только политический, социальный и культурный ландшафт, но и дискурс о нем. Война показала опасность реальности и пафосно-патриотической лживой пропаганды. Раскол в дискурсе нагорно-карабахского конфликта в переговорном процессе и во внутриармянской среде логически привел бы к состоянию общественного шока, которое переживало армянское общество после войны.
Поэтому, принимая во внимание послевоенные реалии, разговоры о нагорно-карабахском конфликте должны быть свободны от манипулятивных элементов и пафоса, и особенно их должны избегать лица, ответственные за внешнюю политику. Тем не менее есть чиновники, которые упорно отказываются извлекать уроки из 44-дневной войны. И довольно странно, что среди них есть официальные лица Арцаха, те, кто находится на передовой войны, кто получил первые удары бомб. В этом плане выделяется министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян. Помимо того, что его тексты проникнуты псевдопатриотическим пафосом, они еще и страдают противоречиями. В одном из своих последних постов он предупредил, что Арцаху грозит онтологическая угроза. Можно было бы поверить в искренность тревоги Бабаяна, если бы в своих заявлениях и текстах последний не высказывал таких противоречивых мнений , что это не только никак не способствовало нейтрализации тех онтологических угроз, но и подливало масла в огонь.
Еще более очевидно, что перед лицом онтологической угрозы официальные лица Арцаха должны формировать свою речь исходя из существующих реалий, с учетом опасностей и угроз. Однако, вопреки своим тревогам, Бабаян в одном из предыдущих интервью, говоря о принятом Национальным собранием Арцаха законопроекте об оккупации Азербайджана, выразил ему горячую поддержку. При этом он подчеркнул, что Азербайджан и Турция попытаются воспрепятствовать принятию такого законопроекта, но не смогут. В общем, это не укладывается в логику дипломатической речи. Что должен был дать этот закон о деоккупации или что он дал? А на самом деле он дал азербайджанской стороне повод для провокаций, и это также подогревается министром иностранных дел Арцаха. Кстати, всячески отстаивая позицию России, Бабаян не забывает последовательно критиковать роль коллективного Запада в нашем регионе. В подтверждение этого министр иностранных дел Арцаха раскритиковал визит эстонского парламента в Шуши, посчитав его неправильным и неприемлемым шагом со стороны Европы. А вот визит посла России в Азербайджане Бочарникова в Шуши Бабаян посчитал нормальным, он отметил, что, посетив Шуши, он будет иметь лучшее представление о том, что там происходит.
Говоря об экзистенциальных угрозах Арцаха, может ли Бабаян ответить, как его айдатская риторика способствует нейтрализации этих угроз? Эквивалентны ли его заявления и основанная на них политика логике противостояния этим угрозам? Наконец, в Арцахе понимают ли, куда все это ведет, или они хотят потерять еще 30 лет и под конец, цитируя Сержа Саргсяна, от ностальгии петь Степанакерт-Степанакерт?