Դաշնակցական սպեկուլյացիա՝ իշխանությունների լռության ֆոնին
ՀՅԴ-ականները մեծ աղմուկ են բարձրացրել, որ օրերս կուսակցության բյուրոյի անդամ, ֆրանսահայ Մուրադ Փափազյանին թույլ չեն տվել մտնել Հայաստան։ Եվ բնականաբար, ինչպես ժանրի կանոններն են պահանջում, ՀՅԴ-ականները նաև այս հարցում են անցել մանիպուլյացիաների. նրանք փորձում են հավասարության նշան դնել Հայաստանի և հարևան երկու պետությունների՝ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի իշխանությունների միջև, նշելով, թե Փափազյանն անցանկալի անձ է հայտարարված միայն այդ երկրներում ու Հայաստանում։
Սա, իհարկե, միանգամայն տեղավորվում է դաշնակցական քարոզչության տրամաբանության շրջանակներում, երբ քաղաքական հակառակորդներին «թուրք» են անվանում, թուրքերի հետ համեմատում և այդպես շարունակ։
Հիշում եք՝ այս տարվա գարնանը Հայաստանն ու Արցախը հերթական անգամ փրկելու անվան տակ Երևանի կենտրոնը մոտ մեկ ու կես ամիս օկուպացնելու ընթացքում դաշնակները փորձում էին հասարակությանը սևի ու սպիտակի բաժանել՝ իրենց չմիացողներին, նաև՝ իշխանություններին, որոնց դեմ պայքարում են, «թուրք» անվանելով։ ՀՅԴ-ականներն այդպես էլ չհասկացան, որ հասարակության՝ փողոց դուրս չգալու հիմնական պատճառներից մեկն էլ հենց իրենց սխալ հռետորաբանությունն է, երբ մարդկանց իրենց կողքը գրավելու փոխարեն վանում են։
Հիմա Փափազյանի վերաբերյալ ՀՅԴ-ից աղմկում են բոլորը՝ մեծ ու փոքր, մանր ու միջին, անգամ՝ լատենտ դաշնակները։
Ու քանի որ իշխանությունները հապաղում են կատարվածի վերաբերյալ մեկնաբանություններ ներկայացնել, թեման շարունակում է բաց մնալ, և հայտնի չէ՝ իրականում ինչու է արգելվել նրա մուտքը։ Մինչդեռ, պաշտոնական պարզաբանումը պետք է վաղուց արդեն հրապարակված լիներ՝ կանխելու համար քաղաքական շահարկումները։ Ի վերջո, Հայաստան, այն էլ՝ ազգությամբ հայ օտարերկրացիների, մուտքն արգելելը եզակի փաստ է։
Այս հարցն ունի նաև իր բարոյական կողմը. դժվար չէ կռահել, որ ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչը Հայաստան ժամանել էր՝ ոչ Սևանի սառնորակ ջրերում հանգստանալու, ոչ էլ՝ Դիլիջանի անտառներում մաքուր օդ շնչելու համար, այլ՝ քաղաքական հերթական հյուրախաղերի։ Ու տրամաբանական հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ պետք է սփյուռքահայերը Հայաստանի ներքաղաքական կայքին խառնվեն և իրենց «ճաշակը» թելադրեն։ Եթե նրանք լինեին բացառապես ՀՀ քաղաքացիներ, որևէ մեկը հազիվ թե առարկեր երկրի ներքաղաքական կյանքին նրանց մասնակցությանը։ Սակայն օտարերկրյա քաղաքացին, որը չունի նույն պարտականությունները, ինչ ՀՀ քաղաքացիները, չպետք է ունենա նույն հավասար իրավունքները։ Սա ընդունված նորմ է բոլոր երկրներում։ Ինչպես ժամանակին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ձևակերպում էր տվել՝ «Փարիզում և Նյու-Յորքում նարինջ ուտող հայը իրավունք չունի մեզ քաղաքականություն թելադրել, որովհետև Ղարաբաղում և Հայաստանում ոչ թե փարիզցին է զոհվում, այլ հայաստանցին, հայաստանցի երեխան է այստեղ սովից մեռնում»։
Նույնը հիմա է. ՀՀ սահմանին հայաստանցի զինվորականն է կանգնած, և հակառակորդի կրակոցը նրան է ուղղված, ոչ թե Փարիզում, Լոս Անջելեսում, Բեռլինում կամ Մոսկվայում հարմարավետ կյանք վայելող սփյուռքահային, որը բիզնեսով է զբաղվում տարբեր ազգությամբ գործարարների հետ, բայց Հայաստանում ապրող, կրակի տակ կանգնած քաղաքացուց պահանջում լինել հակաթուրք։ Ու հարևան երկրի հետ փակ սահմանների պատճառով Հայաստանի տնտեսությունն է տուժում, գնաճն իր մաշկի վրա Հայաստանում բնակվողն է զգում, ոչ թե արտերկրում ծվարած, տարին մեկ անգամ Մասիսով զմայլվելու եկածը։
Չնայած դաշնակների համար այս ամենը դժվար ընկալելի է. գարնանային փրկչական ակցիաների ժամանակ հանրահավաքներին կարծես չէին խորշում՝ մարդկանց սփյուռքից բերելու և գործիք՝ «հանրահավաքի միս» դարձնելու հարցում։

Члены АРФД подняли большой шум из-за того, что не пустили в Армению члена бюро партии французско-армянского происхождения Мурада Папазяна. И естественно, как того требуют правила жанра, члены АРФД прибегая к манипуляциям в этом вопросе. пытаются поставить знак равенства между властями Армении и двух соседних государств, Турции и Азербайджана, отмечая, что Папазян объявлен нежелательной персоной только в этих странах и в Армении.
Это, конечно, прекрасно укладывается в рамки пропаганды организации, когда политических оппонентов называют «турками», сравнивают с турками и так далее.
Помните ли вы, что весной этого года, во имя спасения Армении и Арцаха в очередной раз, во время оккупации центра Еревана в течение примерно полутора месяцев, союзники пытались разделить общество на черных и белых, называя тех, кто к ним не примкнул, а также власти, против которых они борются, «турками». Члены АРФД не понимали, что одной из главных причин не выхода общественности на улицы является их неправильная риторика, когда вместо того, чтобы расположить к себе людей, они отталкивают их.
Теперь о Папазяне о котором шумят все из АРФД, большие и малые, малые и средние, даже латентные союзники.
А так как власти стесняются комментировать произошедшее, то тема остается открытой, и неизвестно, за что на самом деле его въезд запретили. Между тем, официальное разъяснение должно было быть опубликовано давно во избежание политических спекуляций. Ведь запрет на въезд армян из диаспоры в Армению – факт уникальный.
У этого вопроса есть и моральная сторона. Нетрудно догадаться, что представитель Бюро АРФД приехал в Армению не для того, чтобы отдохнуть в холодных водах Севана или подышать свежим воздухом в лесах Дилижана, а для очередного политического турне. И возникает закономерный вопрос: зачем армянам диаспоры вмешиваться во внутриполитическую жизнь Армении и диктовать свои «вкусы»? Если бы они были исключительно гражданами РА, вряд ли кто-то возражал бы против их участия во внутриполитической жизни страны. Однако иностранный гражданин, не имеющий таких же обязанностей, как граждане РА, не должен иметь таких же равных прав. Это общепринятая норма во всех странах. Как когда-то сформулировал Левон Тер-Петросян: "Армянин, который ест апельсины в Париже и Нью-Йорке, не имеет права диктовать нам политику, потому что в Карабахе и Армении умирает не парижанин, а армянин, здесь от голода умирает армянский ребенок.
Сейчас то же самое. Армянский солдат стоит на границе Армении, и в него нацелен выстрел врага, а не диаспоры, которая наслаждается безбедной жизнью в Париже, Лос-Анджелесе, Берлине или Москве, которая ведет дела с бизнесменами разных национальностей, а требует, чтобы гражданин, проживающий в Армении, стоящий под огнем, был антитурецким. А из-за закрытых границ с соседней страной страдает экономика Армении, инфляцию ощущают люди, живущие в Армении, а не люди, живущие за границей, которые раз в год приезжают посмотреть на Масис.
Хотя все это трудно понять дашнакам, во время весенних "спасательных" акций они не чурались, завозить людей из диаспоры и делать из них инструментом в своих руках для обеспечения «протестного мяса».