Պուտինը՝ Հաննիբալի անհույս աշակերտ կամ «եվրոպական Իրանի» առասպելը
Մինչև ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկիզբը, երբ կողմերը հիբրիդային տեղեկատվական պատերազմով էին զբաղված՝ Վլադիմիր Պուտինը ՆԱՏՕ-ին իր պահանջներ էր ներկայացում, իսկ Ուկրաինան՝ հրաժարվում Մինսկյան բանակցություններից, մի հետաքրքրական, կարելի է ասել՝ մարգարեական, ելույթ տեղի ունեցավ։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ելույթ ունենալով, հայտարարեց, որ «եթե Ռուսաստանը փորձի մեզ բաժանել, գործնականում կտեսնի հակառակը՝ էլ ավելի միավորված դաշինք: Իսկ եթե ուզում է դաշինքի ավելի փոքր ներկայություն իր սահմանների մոտ, ապա կստանա դրա հակառակը՝ ավելի շատ ՆԱՏՕ»։
Անկախ այն հանգամանքից՝ ռուսական զորքերը իրենց բլից-կրիգի շրջանակներում կհասնեն Կիև կամ, նույնիսկ, Վարշավա, անկախ նրանից՝ պատերազմը 1 օր կտևի, թե 44, անկախ զոհերից, տուժածներից, գերիներից, հրթիռներից ու պատմական արդարությունը վերականգնելուց՝ Վլադիմիր Պուտինը պարտվել է իր հաղթանակած ճակատամարտում։ Եվ ճակատամարտը ոչ ամենևին Ուկրաինայի դեմ։ Պուտինն ու իր գլխավորած էլիտան պարտվում է Արևմուտքի հետ պատերազմում՝ հենց ռազմավարական մտածողության շրջանակներում։ Մտածողություն, որ ժամանակին կործանեց Ռուսաստանի վրա հարձակված Նապոլեոնին, Մեծ Բրիտանիայի վրա հարձակված Հիտլերին և Հռոմի վրա հարձակված Հաննիբալին։
Հին աշխարհի մեծագույն զորավար կարթագենացի Հաննիբալը, որը նաև հայոց Արտաշատ մայրաքաղաքի ռազմավարական գծագիրն էր պատրաստել, լինելով հելլենական կրթության սան ու հունական ռազմական մտքի կրող՝ հավատում էր, որ թշնամուն կարելի է ենթարկեցնել՝ ճակատամարտեր հաղթելով և բերելով բանակցային սեղանի շուրջ։ Կարթագենացին հավատացած էր, որ, անցնելով Իսպանիան և շվեյցարական սառցակալած լեռները, անցնելով Պո գետի հովիտն ու հասնելով հարավային Իտալիա, ինքը կհարկադրի հռոմեացիներին՝ ենթարկվել իրեն, և կհարկադրի իր անվերապահ ճակատամարտային ջախջախումներով։ Սակայն Հաննիբալի մեծագույն թերացումը պատերազմի՝ որպես քաղաքական իրադարձության ու քաղաքական ռազմավարության, չընկալումն էր։ Հաննիբալը չէր հասկանում հռոմեացիներին, հռոմեական պետության էությունն ու հռոմեացիների բնավորությունը։ Հաննիբալը չէր հասկանում, որ Հռոմին կարելի է ծնկի բերել ոչ թե ճակատամարտերով, այլ իրենց համակարգը, պետությունը ջախջախելով, և միայն դրանից հետո նրանք կնստեն բանակցային սեղանին։
Այս պարագայում Պուտինը, Ուկրաինայի դեմ պատերազմելով, իր փոքր ճակատամարտերով փորձում է ՆԱՏՕ-ին և Արևմուտքին հարկադրել՝ գալ բանակցությունների, սակայն արդյունքում կորցնում է թե՛ Ուկրաինան, որպես բուֆերային զոնա, թե՛ ի ցույց դնում իր ռազմավարական պլանավորման կարճատեսությունը։ Ինչպես Ստոլտենբերգն է ասում՝ թեկուզ և Պուտինը հասնի Ուկրաինայի արևմտյան սահման կամ լեհական մատույցներին, նա կստանա ավելի շատ ՆԱՏՕ։ Պատերազմի արդյունքում ՆԱՏՕ-ի անդամ ու ՌԴ հարևան երկրները միայն կտասնապատկեն իրենց ռազմական բյուջեները, ավելի շուտ կընկնեն ՆԱՏՕ-ի գիրկը։ Ֆինլանդիայի հայտարարությունները դրա լավագույն վկայությունն են։ Հաղթելով ուկրաինական ճակատամարտում՝ Պուտինը կմեկուսացվի Արևմտյան աշխարհի համակարգից և կշարունակի իր գոյությունը՝ «եվրոպական Իրան» մոդելով։ Հաղթելով ուկրաինական ճակատամարտի կարճատև հեռանկարում՝ նա պարտվում է Արևմուտք-Ռուսաստան պատերազմի երկարատև պարտիայում։ Ռուսաստանը ժամանակի հետ կմեկուսացվի եվրոպական ու ամերիկյան բարձր տեխնոլոգիաներից, ֆինանսական աղբյուրներից, կստիպի եվրոպացիներին՝ էներգիայի այլընտրանքներ հայթայթել (բարև՝ Իրան-Արևմուտք գործարք, արաբական գազ ու նավթ, բարև՝ 2 մլրդ դոլարի ներդրում Ադրբեջան)։
Պուտինն իր աշխարհընկալմամբ թաղում է Ռուսաստանը հավերժական հետընթացի, չհասկացված օտարի ու թշնամու կաղապարում։ Հաննիբալը կարծում էր, որ հաղթանակներով կվախեցնի ու կհնազանդեցնի հռոմեացիներին, այնինչ հռոմեական պետությունը պարզապես ոչնչացրեց ոչ թե Հաննիբալին, այլ նրա պետությունը՝ Կարթագենը, զրկեց նրան մատակարումներից, պարենից, ռեսուրսներից և վերջում ուղղակի քաշեց ձգանը։
Պուտինյան Ռուսաստանը, ուրեմն, դատապարտված է Հաննիբալի ճակատագրին, դատապարտված է հաղթել մանր ճակատամարտերը՝ պարտվելով պատերազմը, և այդպես էլ չհասկանալով, թե որն էր իր սխալը։ Իսկ սխալը ռազմավարական մտածողությունը մարտավարականով փոխարինելու մեջ էր, այսրոպեական շահով երկարատև քաղցկեղ ձեռքբերելու մեջ։

Путин проиграл независимо от исхода войны
Перед началом российско-украинской войны, когда стороны вели гибридную информационную войну, Владимир Путин предъявлял свои требования НАТО и отказывался от минских переговоров, прозвучала интересная, так сказать, пророческая речь.
Выступая на Мюнхенской конференции по безопасности, генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что «если Россия попытается нас разделить, на практике она увидит обратное — еще более сплоченный союз». А если захочет меньшего присутствия альянса у своих границ, то получит наоборот — больше НАТО».
Дойдут ли русские войска своим блицкригом до Киева или даже до Варшавы, продлится ли война сутки или 44, невзирая на потери, пленных, ракеты и восстановление исторической справедливости, Владимир Путин проиграл свою победоносную битву. И битва вовсе не против Украины. Путин и его элита проигрывают войну с Западом в рамках стратегического мышления. Мысль, которая когда-то уничтожила Наполеона, напавшего на Россию, Гитлера, напавшего на Великобританию, и Ганнибала, напавшего на Рим.
Величайший полководец древнего мира Ганнибал Карфагенский, кстати подготовивший также стратегический план армянской столицы Арташат, будучи учеником греческой системы образования и носителем греческой военной мысли, считал, что врага можно покорить, выиграв сражения и вынудив его сесть за стол переговоров. Карфагенянин считал, что, перейдя Испанию, ледяные швейцарские горы, долину реки По и достигнув юга Италии, он заставит римлян подчиниться ему, своими безоговорочными победами в битвах. Однако самым большим недостатком Ганнибала было отсутствие у него понимания войны как политического события и политической стратегии. Ганнибал не понимал римлян, сущности римского государства и характера римлян. Ганнибал не понимал, что Рим можно поставить на колени не битвами, а их системой, сокрушающей государство, и только после этого садятся за стол переговоров.
В данном случае Путин, ведя войну против Украины, своими мелкими баталиями пытается заставить НАТО и Запад вступить в переговоры, но в результате теряет как Украину как буферную зону, так и показывает недальновидность своего стратегического планирования. По словам Столтенберга, даже если Путин дойдет до западной границы Украины или границы Польши, он получит больше НАТО. В результате войны государства-члены НАТО и соседние с Россией страны лишь десятикратно увеличат свои военные бюджеты, и скорее попадут в объятия НАТО. Заявления Финляндии лучшее тому подтверждение. Выиграв битву на Украине, Путин будет изолирован от западной мировой системы и продолжит свое существование по модели «европейского Ирана». Выиграв украинскую битву в краткосрочной перспективе, он проиграл долгую игру войны между Западом и Россией. Со временем Россия будет изолирована от европейских и американских высоких технологий, финансовых источников, заставит европейцев искать энергетические альтернативы (Да здравствует! - сделка Иран-Запад, арабский газ и нефть, Да здравствует! - 2 млрд долларов инвестиций в Азербайджан).
Своим мировоззрением Путин хоронит Россию в плесени вечного регресса, ролью непонятого иностранца и врага. Ганнибал думал, что напугает и покорит римлян победами, тогда как римское государство просто уничтожило не Ганнибала, а его государство, Карфаген, лишило его припасов, еды и ресурсов, а в конце просто нажало на курок.
Путинская Россия, таким образом, обречена на судьбу Ганнибала, обречена побеждать в мелких битвах, проигрывать войну, даже не понимая, что с ней не так. И ошибкой было подменить стратегическое мышление тактическим.