Նախագահի թեկնածու առաջադրելիս ընդդիմության մոտ  կար հոգեբանական խնդիր
Քաղաքական վերլուծաբան Ռոբերտ Ղևոնդյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում անդրադարձավ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցությունների՝ նախագահի թեկնածու չառաջադրելու որոշմանը` նշելով, որ այն ճիշտ է համարում։
Ղևոնդյանն այսպես մեկնաբանեց իր տեսակետը. «Ճիշտ եմ համարում այնքանով, որ ընդդիմությունը որևէ հնարավորություն չունի իր նախագահի թեկնածուի համար բավարար ձայներ ապահովելու՝ հաշվի առնելով քաղաքական դաշտի կառուցվածքը և Ազգային ժողովի տեղերը»։
Նրա խոսքով ընդդիմության որոշումը արդարացված է քաղաքական և հոգեբանական տեսանկյունից. «Ընդդիմության մոտ կա նաև հոգեբանական խնդիր. չեն կարող առաջադրել իրենց առաջնորդներ Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին, իսկ այլ թեկնածու առաջադրելը բավական խնդրահարույց է իրենց ներքին փոխհարաբերությունների իմաստով, որովհետև այս երկու թեկնածուներին ակնհայտորեն դուր չի գա, եթե մեկ ուրիշը հայտնվի առաջնային պլանում»:
Ըստ նրա՝ ընդդիմության նախագահի թեկնածուն ոչ միայն չէր անցնելու, այլև ներքին պառակտումների պատճառ էր դառնալու. «Մեծ հավանականությամբ որոշել են այդ ներքին պառակտումների զոհողությանը չգնալ,  որովհետև, միևնույն է, զոհողությունների գնով էլ նրանք հնարավորություն չունեին անցկացնելու իրենց թեկնածուին»։
Այն հարցին, թե արդյոք անհրաժեշտ է համարում իշխանական թեկնածուի հանդիպումը ընդդիմադիր ֆրակցիաների հետ, նշեց, որ իշխանության թեկնածուն քաղաքական գործընթացների առումով պարտավոր է այդպիսի առաջարկով հանդես գալ. «Կհանդիպեն, թե ոչ, դա այլ հարց է։ Այն, որ ընդդիմությունը փորձում է պարալիզացնել պետության աշխատանքը, նորություն չէ։ Նրանք հենց այդ օրակարգով էլ գնացել են ընտրություններին և այդ օրակարգով էլ եկել են Ազգային ժողով»։

У оппозиции был психологический барьер при выдвижении кандидата в президенты
В беседе с Radar Armenia политолог Роберт Гевондян коснулся решения оппозиционных фракций Национального собрания не выдвигать кандидата в президенты, отметив, что считает его правильным.
Гевондян так прокомментировал свою точку зрения. «Я считаю это правильным решением, так как у оппозиции нет никакой возможности набрать достаточно голосов для выдвижения  своего кандидата в президенты, учитывая структуру политического поля, количество мандатов в Национальном собрании».
По его словам, решение оппозиции оправдано с политической и психологической точек зрения. «У оппозиции есть и психологическая проблема. «Они не могут выдвинуть своих лидеров Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна, а выдвижение другого кандидата довольно проблематично с точки зрения их внутренних отношений, потому что эти два кандидата явно не любят, когда на первый план выходит кто-то другой».
По его словам, кандидат в президенты от оппозиции не только не будет баллотироваться, но и вызовет внутренние разногласия. «Скорее всего, они решили не жертвовать собой ради этих внутренних разногласий, потому что все равно не имели бы возможности выдвинуть своего кандидата».
На вопрос, считает ли он необходимым, чтобы провластный кандидат встречался с оппозиционными фракциями, он упомянул, что провластный кандидат обязан сделать такое предложение с точки зрения политических процессов. «Встретятся они или нет — другой вопрос. То, что оппозиция пытается парализовать работу государства, не ново. «Они шли на выборы с этой самой повесткой дня, да и в принципе они пришли в Национальное собрание с этой повесткой».