Ադրբեջանը Սուրբ Հարություն եկեղեցին մզկիթի է վերածում
Ադրբեջանի` պետական մակարդակով հայկական ժառանգության ոչնչացման քաղաքականության ևս մեկ դրսևորման ապացույցներ են հասանելի դարձել, հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության պետական խորհուրդը։
«Սոցցանցերում հրապարակված տեսագրությունները հաստատել են Բերձորի Սուրբ Հարություն եկեղեցին մզկիթի վերածելու մասին դեռևս 2021 թվականին առաջացած հիմնավոր կասկածները։
Այժմ եկեղեցին շրջափակված է քողարկիչներով, իսկ տարածքում կատարվում են շինարարական աշխատանքներ։ Մինչ այդ հրապարակված նախագծից պարզ է դառնում, որ եկեղեցին կվերածվի մզկիթի` երկու մինարեթներով»,- ասված է հայտարարությունում։

Азербайджан превращает церковь Святого Вознесения в мечеть
Стали известны доказательства очередного проявления политики Азербайджана по уничтожению армянского наследия на государственном уровне, сообщает Госсовет Арцаха по охране культурного наследия.
"Видеозаписи, опубликованные в социальных сетях, подтвердили возникшие в 2021 году обоснованные подозрения по поводу превращения церкви Святого Вознесения Бердзора в мечеть.
Сейчас церковь окружена строительными тентами, а на территории ведутся строительные работы. Из опубликованного ранее проекта видно, что церковь будет превращена в мечеть с двумя минаретами", - говорится в сообщении.