Սամվել Բաբայանը հորդորում է չհավատալ ինքնակոչ փրկիչների ստահոդ խոստումներին
Սամվել Բաբայանի մամուլի ծառայությունից հայտնում են. «Վերջին շրջանում մամուլում և սոցիալական մեդիայում շրջանառվում են Սամվել Բաբայանի կողմից իբր թե արցախցիներին հավաքագրելու և նրանց Արցախ վերադարձնելու վերաբերյալ տեղեկություններ։
Հաշվի առնելով խնդրի զգայունությունն ու հասարակական-քաղաքական շրջանակների կողմից այն կապիտալիզացնելու մեծ գայթակղությունը՝ հայտարարում ենք, որ Սամվել Բաբայանն անհատապես կամ համագործակցաբար չի զբաղվում նմանաբնույթ աշխատանքներով։
Փոխարենը նա Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչական մարմնի և կառավարության քննարկմանն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի և հայ բնակչության վերադարձի շուրջ համապարփակ մոտեցումներ։ Այդ մոտեցումներով առաջարկվել է ձևավորել համապատասխան աշխատանքային խումբ, վերջինիս օժտել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի և հայ բնակչության վերադարձի շուրջ ադրբեջանական կողմի հետ ուղիղ բանակցություններ վարելու իրավասությամբ։
Բացի այս, Սամվել Բաբայանն իր հանրային խոսքում մշտապես շեշտում է, որ բնակչության վերադարձի հնարավորության քննարկումն, առանց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցման, արկածախնդրություն է։
Սամվել Բաբայանը ևս տեղեկություններ ունի արցախցիների ցուցակագրմամբ զբաղվող խմբակների բիզնես-գործունեության վերաբերյալ։ Այս կապակցությամբ կոչ է անում իրավապահ մարմիններին համապատասխան աշխատանքներ տանել այդ ուղղությամբ, իսկ արցախցի հայրենակիցներին հորդորում է չհավատալ ինքնակոչ փրկիչների ստահոդ խոստումներին և չնպաստել նրանց բիզնես-գործունեությանը»։

Об этом сообщает пресс-служба Самвела Бабаяна. "В последнее время в прессе и социальных сетях циркулирует информация о предполагаемой вербовке Самвелом Бабаяном граждан Арцаха и их возвращении в Арцах.
Учитывая деликатность проблемы и большой соблазн нажиться на ней со стороны общественно-политических кругов, заявляем, что Самвел Бабаян не занимается подобной деятельностью индивидуально или совместно с кем-либо.
Вместо этого он представил на обсуждение представительного органа Республики Арцах и правительства комплексные подходы относительно статуса Нагорного Карабаха и возвращения армянского населения. С учетом этих подходов предлагалось сформировать соответствующую рабочую группу, наделить ее правом вести прямые переговоры с азербайджанской стороной о статусе Нагорного Карабаха и возвращении армянского населения.
Помимо этого, Самвел Бабаян в своих публичных выступлениях всегда подчеркивает, что обсуждение возможности возвращения населения без уточнения статуса Нагорного Карабаха – это авантюра.
Самвел Бабаян также располагает информацией о бизнес-деятельности групп, занимающихся составлением списков граждан Арцаха. В связи с этим он призывает правоохранительные органы провести соответствующую работу в этом направлении, а соотечественников Арцаха призывает не верить лживым обещаниям самопровозглашенных спасителей и не способствовать их предпринимательской деятельности.