«Ռուսական կողմը պատերազմի ժամանակ գտնվում էր դիտորդի կարգավիճակում»․ Արցախի նախագահ
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանն Արցախի հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում խոսել է մի շարք հարցերի շուրջ։ Նա պատմել է այն մասին, թե ինչպես սկսվեց պատերազմը։
«Սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան ադրբեջանական հենակետից մոտեցել են ռուսական հենակետի ավագին և զգուշացրել, որ թաքցնեն աշխատակազմը, քանի որ շուտով կաշխատի հրետանին։ Մենք այդ մասին ասել ենք խաղաղապահներին, իրենք էլ էին տեղյակ։
Ռազմական գործողություններն սկսվելուց հետո հասկացել եմ, որ մենակ ենք։ Ռուսական կողմը գտնվում էր դիտորդի կարգավիճակում։  ՊԲ-ի, այլ ուժային կառույցների և մեր բնակչության հետ միասին սկսել ենք պատասխան գործողություններ, որոնց շնորհիվ էլ հնարավոր եղավ ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ սկսել, որը տևել է 12 ժամ»,- նշել է Շահրամանյանը։
Նրա խոսքով՝ հենց սկսզբից էլ պարզ էր, որ անհրաժեշտ է կանգնեցնել ռազմական գործողությունը, ուժերն անհավասար էին, և ինչքան երկար շարունակվեր ռազմական գործողությունը, այնքան շատ զոհեր և կորուստներ կունենայինք։
«Ստիպված էի ուղիղ կապ հաստատել ադրբեջանական կողմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ, որոնք ինձ ծանոթ էին և նախկինում էլ Արայիկ Հարությունյանի հետ ունեցել էին կապ։ Առաջինն ինձ փոխանցեցին, որ մինչև չհասնեն վերջնական նպատակին, չեն դադարեցնի գործողությունները»,- պատմել է Արցախի նախագահը։
Շահրամանյանը նշել է, որ ընդունել են մի փաստաթուղթ, որը նախատեսում էր սեպտեմբերի 20-ին դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ «Մեզ համար անընդունելի էր ՀՀ զինված ուժերի մնացորդների դուրսբերման ձևակերպումը, բայց դա ադրբեջանական կողմի պնդումն էր»,- ասել է նա։
Թե ինչո՞ւ զենքը դուրս չի բերվել ԼՂ-ից, Շահրամանյանը պատասխանել է․ «Ծանր տեխնիկայով չէինք կարող դուրս գալ Արցախից։ Այդ մասին խոսելն անիմաստ է, քանի որ ադրբեջանական կողմը տեղադրել էր հսկիչ անցակետ։ Սպառազինությունը հանձնել ենք ռուսական կողմին, դա պիտի ոչնչացվեր՝ ըստ պայմանավորվածության»։

«Российская сторона во время войны находилась в статусе наблюдателя». Президент Арцаха
Президент Арцаха Самвел Шахраманян в интервью Общественному телевидению Арцаха рассказал о ряде вопросов. Он рассказал о том, как началась война.
"Утром 19 сентября с азербайджанской базы подошли к капитану российской базы и предупредили, чтобы они укрыли личный состав, потому что скоро сработает артиллерия. Мы сказали об этом миротворцам, они тоже об этом знали.
После начала военных действий я понял, что мы одни. Российская сторона находилась в статусе наблюдателя. Совместно с Силами обороны, другими силовыми структурами и нашим населением мы начали ответные действия, благодаря чему удалось начать переговоры с азербайджанской стороной, которые продолжались 12 часов", - отметил Шахраманян.
По его словам, с самого начала было ясно, что необходимо остановить военную операцию, силы были неравны, и чем дольше продолжалась бы военная операция, тем больше жертв и потерь мы бы имели.
"Мне пришлось установить прямой контакт с высокопоставленными представителями азербайджанской стороны, которые были мне знакомы и ранее контактировали с Араиком Арутюняном. Сначала они сказали мне, что не прекратят своих действий, пока не достигнут конечной цели", - сказал президент Арцаха.
Шахраманян отметил, что они приняли документ, согласно которому 20 сентября планировалось прекратить военные действия. "Для нас формулировка о выводе остатков вооруженных сил РА была неприемлема, но это было требование азербайджанской стороны", - сказал он.
Шахраманян ответил, почему оружие не было вывезено из Нагорного Карабаха. «Мы не могли покинуть Арцах с тяжелой техникой. Говорить об этом бессмысленно, поскольку азербайджанская сторона установила КПП. Мы передали вооружение российской стороне, оно должно было быть уничтожено по договору».