Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է միջազգային դատարանում Հայաստանի պահանջներին
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այհան Հաջիզադեն պատասխանել է միջազգային դատարանում Հայաստանի պահանջների մասին հարցին:
«Հայաստանը միայն այս տարվա ընթացքում 3-րդ անգամ է դիմում ՄԱԿ-ի դատարան: Ադրբեջանական կողմը կներկայացնի իր դիրքորոշումը, որում կարտացոլվեն Հայաստանի այս պահանջների հետևողական պատասխանները»,- ասել է Հաջիզադեն:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի կողմից առաջադրված հերթական մեղադրանքները միանգամայն անհիմն են և անհեթեթ: Հայաստանը չի հրաժարվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հավակնություններից:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ԼՂ իրավիճակով պայմանավորված Ադրբեջանի դեմ ռասայական խտրականության գործով հայց է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան` պահանջելով միջանկյալ միջոցներ կիրառել։

Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде ответил на вопрос о претензиях Армении в международный суд.
"Только в этом году Армения обращается в суд ООН уже в третий раз. Азербайджанская сторона представит свою позицию, которая будет отражать последовательные ответы Армении на эти требования", - сказал Гаджизаде.
По его словам, неоднократные обвинения со стороны Армении совершенно беспочвенны и абсурдны. Армения не отказывается от претензий на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана.
Напомним, Армения подала иск против Азербайджана по делу о расовой дискриминации, вызванной ситуацией в Нагорном Карабахе, в Международный Суд, требуя применить временные меры.