Հատկացվել է թվով 30 ավտոբուս՝ Արցախից Հայաստան մեկնել ցանկացող քաղաքացիների համար
Նախագահ Սամվել Շահրամանյանը սեպտեմբերի 24-ին հանդիպել է վերջին ռազմական գործողությունների հետևանքով տարհանված, անօթևան մնացած և Իվանյանում ռուս խաղաղապահների մշտական տեղակայման վայրի հարևանությամբ հանգրվանած քաղաքացիների հետ: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Ծանր կացության մեջ հայտնված քաղաքացիները ցանկություն են հայտնել տեղափոխվել ՀՀ-ում գտնվող իրենց հարազատների մոտ: Ձեռք բերված պայմանավորվածության արդյունքում ընդունվել է որոշում, համաձայն որի հատկացվել է թվով 30 ավտոբուս՝ վերոնշյալ քաղաքացիներին անխոչընդոտ ՀՀ տեղափոխելու նպատակով:
Վերոնշյալ՝ անօթևան մնացած և ծանր կացության մեջ հայտնված քաղաքացիների տեղափոխման գործընթացն ավարտելուց հետո մեր բոլոր այն հայրենակիցները, ովքեր ցանկություն ունեն տեղափոխվել ՀՀ, առաջիկա ամիսներին կունենան այդ հնարավորությունը: Կառավարությունը նախատեսում է նաև կազմակերպված եղանակով տրամադրել վառելիք:
Այն քաղաքացիները, ովքեր ռազմական գործողությունների հետևանքով ստիպված չէին լքել իրենց տներն ու բնակավայրերը, խնդրում ենք պահպանել հանգստություն և սպասել գործընթացի վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվության:
Հաշվի առնելով բնակչության կողմից ստեղծվող արհեստական խոչընդոտները՝ կոչ ենք անում խուսափել խուճապային տրամադրություններից, անկարգապահության, բռնության և հանցավոր երևույթներից, ցուցաբերել զսպվածություն և օրինապահպանություն:
Տեղեկացնում ենք, որ գործընթացն իրավապահ մարմինների շուրջօրյա հսկողության տակ է, և վերջիններս կանխարգելման աշխատանքներ տանելու հանձնարարական ունեն»,- ասված է հայտարարությունում:

Для граждан, желающих выехать из Арцаха в Армению, выделено 30 автобусов
24 сентября Президент Самвел Шахраманян встретился с гражданами, эвакуированными в результате недавних военных действий, оставшимися без крова и укрывшимися вблизи постоянного места дислокации российских миротворцев в Иваняне. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
"Граждане, находящиеся в тяжелом положении, выразили желание переехать к родственникам в Армению. В результате достигнутой договоренности было принято решение, согласно которому было выделено 30 автобусов для беспрепятственной перевозки вышеуказанных граждан в РА.
После завершения вышеупомянутого процесса переселения граждан, оставшихся без крова и в тяжелом положении, все наши соотечественники, желающие переехать в РА, в ближайшие месяцы получат такую ​​возможность. Правительство также планирует обеспечить организованную поставку топлива.
Тех граждан, которые не были вынуждены покинуть свои дома и поселения в результате военных действий, просьба сохранять спокойствие и ждать официальной информации о процессе.
Принимая во внимание искусственные препятствия, создаваемые населением, мы призываем избегать паники, беспорядков, насилия и криминальных явлений, проявлять сдержанность и правопорядок.
Сообщаем, что процесс находится на круглосуточном контроле правоохранительных органов, последние имеют поручение провести профилактическую работу", - говорится в сообщении.