ՌԴ ՊՆ-ն Ասկերանի շրջանում արձանագրել է հրադադարի ռեժիմի խախտման 2 դեպք
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է առաջադրանքներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում. Բաքվի և Ստեփանակերտի հետ շարունակական փոխգործակցություն է պահպանվում՝ ուղղված արյունահեղության կանխմանը, անվտանգության ապահովմանը և խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի պահպանմանը։
Ինչպես գրված է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում, ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնագրի կնքումից ի վեր Ասկերանի շրջանում արձանագրվել է հրադադարի երկու խախտում։ Զոհեր և վիրավորներ չեն եղել։ Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունն ադրբեջանական կողմի և Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ համագործակցությամբ այս փաստերի վերաբերյալ հետաքննություն է անցկացնում։
Ի կատարումն ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ Ղարաբաղի զինված կազմավորումներն սկսել են ռուսական խաղաղապահների հսկողության տակ գտնվող զենքի և ռազմական տեխնիկայի հանձնումը։ Սեպտեմբերի 22-ի դրությամբ հանձնվել է վեց միավոր զրահատեխնիկա, ավելի քան 800 միավոր հրետանային և հակատանկային զինատեսակներ, մոտ 5000 զինամթերք։
Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են մարդասիրական պաշարների մատակարարումը Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը Լաչինի միջանցքով և Աղդամի ճանապարհով։ Ընդհանուր առմամբ՝ առաքվել է ավելի քան 50 տոննա սննդամթերք։
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբի հսկողության տակ շարունակում է մնալ 826 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 440 երեխա, ովքեր այս պահին չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ։ Կազմակերպվում է նրանց բնակեցումը, սնունդը և բուժօգնությունը։

Минобороны РФ зафиксировало 2 случая нарушения режима прекращения огня в Аскеранском районе
Российский миротворческий контингент продолжает выполнять задачи на территории Нагорного Карабаха. С Баку и Степанакертом поддерживается постоянное сотрудничество, направленное на предотвращение кровопролития, обеспечение безопасности и соблюдение гуманитарных прав по отношению к гражданскому населению.
Как написано в бюллетене Минобороны РФ, с момента заключения соглашения о прекращении боевых действий в районе Аскерана зафиксировано два нарушения режима прекращения огня. Жертв и пострадавших не было. Командование российских миротворческих войск проводит расследование по этим фактам совместно с представителями азербайджанской стороны и Карабаха.
Во исполнение достигнутых договоренностей о прекращении боевых действий вооруженные силы Карабаха приступили к передаче оружия и военной техники, находящихся под контролем российских миротворцев. По состоянию на 22 сентября передано шесть единиц бронетехники, более 800 единиц артиллерийских и противотанковых средств, около 5 тысяч боеприпасов.
Российские миротворцы обеспечили доставку гуманитарных грузов гражданскому населению Карабаха через Лачинский коридор и Агдамскую дорогу. Всего было доставлено более 50 тонн продуктов питания.
Под контролем российских миротворцев по-прежнему находятся 826 мирных жителей, в том числе 440 детей, которые на данный момент не могут вернуться в свои дома. Организуется их проживание, питание и медицинское обслуживание.