Ադրբեջանի ՊՆ–ն հայտարարել է Արցախի 120 հազար բնակչության բռնի տեղահանումն իրականացնելու մտադրության մասին․ ԱՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի ՊՆ–ն  հայտարարել է Արցախի 120 հազար բնակչության բռնի տեղահանումն իրականացնելու մտադրության մասին․ ԱՀ ԱԳՆ
ԱՀ ԱԳՆ–ն Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել․
«Սեպտեմբերի 19-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը սանձազերծել են հերթական ռազմական ագրեսիան Արցախի Հանրապետության դեմ` խախտելով միջազգային իրավունքի սկզբունքները և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին Եռակողմ հայտարարության դրույթները։ Մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և այլ բնակավայրերը ներկայումս ենթարկվում են զանգվածային հրետանային և հրթիռային ռմբակոծության և օդային հարվածների։ Կան զոհեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակիչների շրջանում։
Արցախի Հանրապետության շարունակվող անօրինական շրջափակման ներքո Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիան անթաքույց ցեղասպանություն է և Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների ժխտման ծայրահեղ արտահայտում։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն արդեն բացահայտորեն հայտարարել է Արցախի 120 հազար բնակչության բռնի տեղահանումն իրականացնելու մտադրության մասին, ինչը հավասարազոր է Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին և նրա ընհանրության և ամբողջականության ոչնչացմանը։
Ամբողջ երկիրը ենթարկելով անօրինական պաշարման և որպես պատերազմի մեթոդ օգտագործելով սովը՝ Ադրբեջանը որոշել է դիմել ուժի կիրառման՝ վստահ լինելով, որ չի հանդիպի միջազգային հանրության դիմադրությանը։ Ադրբեջանի իշխանությունները վերջին շաբաթներին հող էին նախապատրաստում այս ռազմական հարձակման համար՝ բացահայտ և կեղծ կերպով մեղադրելով Արցախին և Հայաստանին ռազմական սադրանքների մեջ։
Հարկ է ընդգծել, որ այդ կեղծիքներից ոչ մեկը չի հաստատվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հաղորդագրություններով։
Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան վերջինիս ցեղասպան գործողությունները և Արցախի՝ ավելի քան 9 ամիս շարունակվող ապօրինի շրջափակումը կասեցնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից հավաքական միջոցների բացակայության ուղղակի հետևանքն է։
Անտեսելով Ադրբեջանի հանցավոր մտադրությունների մասին նախազգուշացումները և հրաժարվելով համապատասխան գործողություններից՝ բոլոր պատասխանատու միջազգային դերակատարները չկարողացան կանխել Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ հերթական ագրեսիան։
Արցախի Հանրապետությունը պահանջում է միջազգային հանրությունից ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի շարունակությունը անհապաղ կասեցնելու և բնակչության անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումը յուրաքանչյուր պետության, ներառյալ ներգրավված դերակատարների պարտականությունն է: Անգործությունը նպաստում է հանցագործության կատարմանը»։

The Ministry of Defense of Azerbaijan announced the intention to carry out the forced displacement of 120 thousand people of Artsakh. MFA of RA
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan stated that Azerbaijan's military aggression against Artsakh.
"On September 19, the armed forces of Azerbaijan unleashed another military aggression against the Artsakh Republic, violating the principles of international law and the provisions of the Trilateral Declaration on the Cessation of Hostilities of November 9, 2020. The capital, Stepanakert, and other settlements are currently subjected to massive artillery, rocket bombardment, and airstrikes. There are victims, including civilians.
The military aggression unleashed by Azerbaijan under the ongoing illegal blockade of the Republic of Artsakh is an undisguised genocide and an extreme expression of the denial of the people's fundamental rights.
The Ministry of Defense of Azerbaijan has already openly announced its intention to carry out the forced displacement of 120 thousand people of Artsakh, equivalent to the destruction of the people of Artsakh and its unity and integrity.
Subjecting the entire country to an illegal siege and using starvation as a method of war, Azerbaijan has decided to resort to force, confident that it will not meet the resistance of the international community. The Azerbaijani authorities have been preparing the ground for this military attack in recent weeks, openly and falsely accusing Artsakh and Armenia of military provocations.
It should be emphasized that the reports of the Russian peacekeeping troops confirmed none of these forgeries.
Azerbaijan's military aggression against Artsakh is a direct consequence of the lack of collective measures by the international community to stop its genocidal actions and the illegal blockade of Artsakh that has been going on for more than nine months.
Ignoring the warnings about Azerbaijan's criminal intentions and refusing to take appropriate actions, all responsible international actors failed to prevent another aggression by Azerbaijan against Artsakh.
The Republic of Artsakh demands the international community take all necessary measures to immediately stop the continuation of the Azerbaijani military aggression and ensure the population's safety.
The prevention of genocide is the responsibility of every state, including the actors involved. Inaction contributes to the commission of crime."