Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը տարհանել է 469 մարդու․ ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է առաջադրանքներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում. Երեսուն դիտակետերում ռուս խաղաղապահները շուրջօրյա վերահսկում են իրավիճակը և հետևում հրադադարի պահպանմանը։
Նշվում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի ժամը 12:00-ից ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շփման գծի ողջ երկայնքով ադրբեջանական կողմից արձանագրել է հրադադարի խախտման բազմաթիվ փաստեր։ Ռուս խաղաղապահները կազմակերպել են Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության տարհանումը ամենավտանգավոր շրջաններից և բուժօգնություն ցուցաբերել տուժած քաղաքացիներին։
Օրվա ընթացքում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը տարհանել է 469 մարդ, այդ թվում՝ 185 երեխայի։ Հատուկ նշանակության բուժկետի բուժաշխատողները օգնություն են ցուցաբերել 9 վիրավոր քաղաքացու, այդ թվում՝ 4 երեխայի։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը հակամարտող կողմերին կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել կրակը, միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը դեէսկալացնելու և բանակցային գործընթացը շարունակելու համար։

Российские миротворческие войска эвакуировали 469 человек. Министерство обороны Российской Федерации
Отмечается, что 19 сентября 2023 года с 12:00 российские миротворческие войска зафиксировали многочисленные факты нарушения режима прекращения огня азербайджанской стороной вдоль линии соприкосновения. Российские миротворцы организовали эвакуацию мирного населения Нагорного Карабаха из наиболее опасных регионов и оказали медицинскую помощь пострадавшим гражданам.
За сутки российские миротворцы эвакуировали 469 человек, в том числе 185 детей. Медицинские работники спецпункта оказали помощь 9 пострадавшим гражданам, в том числе 4 детям.
Командование российских миротворческих сил призывает конфликтующие стороны немедленно прекратить огонь, принять меры по деэскалации ситуации и продолжить переговорный процесс.