Կան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ կանայք, տարեցներ և երեխաներ. ԱՀ նախագահը ԱԽ նիստ է հրավիրել
Արցախի նախագահի աշխատակազմից հայտնում են. «Հերթական անգամ խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ է սկսել ԼՂ նկատմամբ՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական օբյեկտներն ու խաղաղ բնակչությանը, ինչի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ կանայք, տարեցներ և երեխաներ:
Ադրբեջանի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականություն, և այն իրականացնելով՝ Բաքուն շահարկում է հումանիտար միջանցքի և մարդասիրության այլ կեղծ օրակարգեր:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը շտապ հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ և քննարկել ստեղծված իրավիճակն ու հետագա անելիքները:
Հաշվի առնելով հազարավոր մարդկանց կյանքին ու առողջությանը սպառնացող վտանգը՝ պաշտոնական Ստեփանակերտը կոչ է անում միջազգային դերակատարներին և շահագրգիռ բոլոր կողմերին՝ անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ Արցախի նկատմամբ ագրեսիան դադարեցնելու ուղղությամբ:
Արցախի Հանրապետությունը մշտապես եղել է խաղաղ կարգավորման կողմնակից և վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ բոլոր հարցերի լուծումը տալ բանակցությունների միջոցով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха. «В очередной раз нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября, 19 сентября 2020 года Азербайджан начал широкомасштабную военную операцию против Нагорного Карабаха, нанеся удары по гражданским объектам и гражданскому населению, что привело к жертвам и раненым, в том числе женщин, стариков и детей.
Действия Азербайджана являются не чем иным, как политикой этнической чистки и геноцида, и тем самым Баку манипулирует гуманитарным коридором и другими ложными гуманитарными программами.
Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян срочно созвал заседание Совета безопасности, на котором обсудил создавшуюся ситуацию и дальнейшие действия.
Принимая во внимание угрозу жизни и здоровью тысяч людей, официальный Степанакерт призывает международных акторов и все заинтересованные стороны немедленно принять все необходимые меры для прекращения агрессии против Арцаха.
Республика Арцах всегда была сторонником мирного урегулирования и подтверждает готовность решать все вопросы путем переговоров", - говорится в сообщении.