Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 28 անձ
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են, որ այսօր, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի աջակցությամբ ու ուղեկցությամբ, 28 անձինք տեղափոխվել են Արցախից Հայաստան, իսկ 27-ը՝ Հայաստանից Արցախ:
«Բոլորը հրատապ մարդասիրական կարիքներ ունեցող անձինք են, ներառյալ՝ առողջական, հարազատի խնամքի, ընտանիքի հետ վերամիավորման կարիքները: Տեղափոխման հրատապ կարիքներ ունեցող հարյուրավոր այլ անձինք Արցախում և Հայաստանում սպասում են իրենց հնարավորությանը՝ չհաշված ոչ այնքան հրատապ նպատակներով երկու ուղղություններով երթևեկելու կարիք ունեցող հազարավոր անձանց:
Նշում. Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի 173-օրյա շրջափակման շարունակականությունը, ապրիլի 23-ից Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը և Արցախի քաղաքացիների հանդեպ ապօրինի հսկողական միջոցների կիրառումը, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի շարունակական անկարողությունը ապահովելու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված միջանցքի ռեժիմը, միջազգային հանրության շարունակական անկարողությունը ապահովելու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժի երաշխավորման պահանջով, ինչպես նաև Արցախի բնակչության շրջանում օրեցօր խորացող մարդասիրական կարիքները՝ Արցախի Հանրապետության կառավարությունը՝
• Ապօրինի է համարում 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից մեկնարկած շրջափակումը և ապրիլի 23-ից ադրբեջանական անցակետի գոյությունը, ինչպես նաև՝ Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների տեղաշարժի հանդեպ հսկողական միջամտություններն ու այլ խոչընդոտները.
• Ընդգծում է այդպիսի պայմաններում Արցախի ժողովրդի հավաքական ու անհատական բազմաթիվ իրավունքների շարունակական ու սրվող խախտումների առկայությունը.
• Շեշտադրում է Լաչինի միջանցքի՝ Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված և ՄԱԿ-ի դատարանի որոշմամբ հաստատված ռեժիմի հրատապ վերականգնման և անվտանգության նախատեսված նվազագույն պայմանների ապահովման անհրաժեշտությունը.
• Հայտարարում է, որ նախքան Լաչինի միջանցքի ռեժիմի լրիվ վերականգնումը՝ Արցախի կառավարությունը հնարավորինս կփորձի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ և ուղեկցությամբ ապահովել իր քաղաքացիների հրատապ մարդասիրական կարիքների բավարարման համար միջանցքով որոշակի տեղաշարժը.
• Ընդգծում է, որ Լաչինի միջանցքի ռեժիմի խախտման ու Արցախի շրջափակման պայմաններում միջանցքով ցանկացած տեղաշարժ չի կարող մեկնաբանվել որպես ադրբեջանական ապօրինի հսկողությունը լեգիտիմացնող և այդ տարածքների նկատմամբ ադրբեջանական գոյություն չունեցող իրավազորությունն ընդունող գործողություն, քանի որ այդ տեղաշարժերը կատարվում են հարկադրված՝ ելնելով Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների ապահովման ու պաշտպանության խիստ անհրաժեշտությունից և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների՝ սեփական ժողովրդի հանդեպ ունեցած պարտավորություններից:
• Արձանագրում է, որ մարդասիրական խիստ սահմանափակ տեղաշարժը ոչ մի դեպքում չի կարող դիտարկվել որպես Արցախի շրջափակման ավարտ, քանի դեռ Լաչինի միջանցքում առկա են ադրբեջանական հսկողական միջամտություններն ու այլ խոչընդոտները»:

28 people were transferred from Artsakh to Armenia
The information headquarters of Artsakh informs that today, with the support and accompaniment of the Russian peacekeeping troops, 28 people were transferred from Artsakh to Armenia and 27 from Armenia to Artsakh.
"All are persons with urgent humanitarian needs, including health, family care, and family reunification. Hundreds of other people in Artsakh and Armenia with critical transportation needs are waiting for their chance, not to mention the thousands of people who need to travel in both directions for less urgent purposes.
Note: Taking into account the continuation of the 173-day blockade of Artsakh by Azerbaijan, the installation of an illegal checkpoint in the Lachin (Kashatagh) corridor from April 23, and the use of illicit surveillance measures against the citizens of Artsakh, the continued inability of the Russian peacekeeping forces to ensure 2020 the regime of the corridor fixed by the tripartite declaration of November 9, the continued inability of the international community to provide the February 22 decision of the International Court of Justice of the United Nations with the demand to guarantee the uninterrupted movement of people, vehicles, and goods through the Lachin Corridor, as well as the humanitarian needs that are deepening day by day among the people of Artsakh, Artsakh The Government of the Republic:
• Considers 2022 illegal. The blockade that started on December 12 and the existence of the Azerbaijani checkpoint from April 23, as well as control interventions and other obstacles to the movement of Artsakh citizens, vehicles and cargo;
• Emphasizes the existence of continuous and worsening violations of many collective and individual rights of the people of Artsakh in such conditions.
• Emphasizes the need for the urgent restoration of the regime established by the Tripartite Declaration and the decision of the UN Court and the provision of minimum security conditions for the Lachine Corridor;
• Declares that before the complete restoration of the Lachin Corridor regime, the Artsakh government will try as much as possible with the support and accompaniment of the Russian peacekeeping troops and the International Committee of the Red Cross to ensure some movement through the corridor to meet the urgent humanitarian needs of its citizens.
• Emphasizes that in the conditions of violation of the Lachin Corridor regime and the blockade of Artsakh, any movement through the corridor cannot be interpreted as an act legitimizing the illegal control of Azerbaijan and accepting the non-existent Azerbaijani jurisdiction over these territories because these movements are carried out under compulsion to ensure the fundamental rights of the people of Artsakh and from the dire need for protection and the obligations of the authorities of the Republic of Artsakh to their people.
• Records that the severely limited humanitarian movement cannot be considered the end of the blockade of Artsakh as long as there are Azerbaijani surveillance interventions and other obstacles in the Lachin Corridor.