Այսօր մենք մեր առաքելությունն ավարտեցինք ճակատագրական որոշումով. Դավիթ Իշխանյան
Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանը  ելույթ  ունեցել ԱԺ հատուկ նիստում եւ շնորհավորել ԱՀ նորընտիր նախագահին:
«Նախքան շնորհավորանքներս, մի քանի անդրադարձ այստեղ հնչած ելույթներին և տեսակետներին: Պարզապես չէի կարող անտարբեր լինել և անմասն մնալ:
Գիտեք սպորտում կա քաշային կարգ հասկացողություն: Ես կարծում եմ նաև քաղաքականության մեջ, ինչպես նաև կյանքում կա քաշային կարգ հասկացողությունը: Այս առումով, կարծում եմ մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է կարողանա խորությամբ ընկալի այդ հասկացողությունը: Երբ որ խոսում ենք տեսակետների, որոշումների մասին պետք է հստակ կարողանանք ամրագրել և արձանագրել, որ մեկն է տեսակետ, որ մեկն է որոշում:
Երբ որ խոսում ենք այս կարգի քաղաքական տերմինների մասին, նաև պետք է կարողանանք տարբերակել ռազմավարությունը և մարտավարությունը: Եվ մեզանից յուրաքանչյուրը իր մեջ պետք է ունենա ռազմավարական մտածելակերպ, ինչու չէ նաև մարտավարական համապատասխան մոտեցումներով:
Նաև կա նպատակի, միջոցի հասկացողություն: Ես ուզում եմ, որպեսզի մեզանից յուրաքանչյուրը առաջնորդվի հենց այդ մոտեցումներով և կարողանա զանազանել՝ որն է նպատակը, որը` միջոցը: Կարծում եմ՝ այս բոլոր ձևակերպումներն ու թեզերը օգտակար կլինեն նորընտիր նախագահին:
Ուզում եմ առիթից օգտվել՝ շնորհավորելու նաև մեր ժողովրդի անունից, բոլորիս անունից: Բոլորս գիտակցում ենք, թե ինչպիսի ծանր պատասխանատու շրջանում և ինչպիսի ծանր որոշում է կայացրել հենց ինքը` Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը: Եվ այդ որոշումը կրելու պատասխանատվությունը, կարծում եմ, մեզանից յուրաքանչյուրինն է՝ թե´ կողմ և թե´ դեմ քվեարկած կամ քվեարկությանը չմասնակցած, և նաև մեր հասարակությանը, որովհետև մեր այսօրվա վիճակը այնպիսինն է, որ յուրաքանչյուր պահ, յուրաքանչյուր ժամ կարող է մեզ համար ճակատագրական լինել: Ես կարծում եմ այսօր մենք մեր առաքելությունը ավարտեցինք այս ճակատագրական պահին ճակատագրական որոշումով:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորանքներ, Սամվե´լ Սերգեյի: Հույս ունենք, որ Ձեր աշխատանքը կլինի բեղմնավոր, ինչպես Դուք եք նշել՝ ի շահ Արցախի Հանրապետության, ի շահ Արցախի և հայ ժողովրդի:

Исполняющий обязанности президента Республики Арцах Давид Ишханян выступил на внеочередном заседании Национального собрания и поздравил новоизбранного президента Республики Арцах.
"Прежде чем поздравить, несколько ссылок на высказанные здесь выступления и мнения. Я просто не мог остаться равнодушным и не вовлеченным.
Знаете, в спорте есть понятие весовой категории. Я думаю, что в политике, как и в спорте, также есть это понятие. В этом смысле, я думаю, каждый из нас должен уметь глубоко это осознать. Когда мы говорим о мнениях, решениях, мы должны иметь возможность четко заявить и зафиксировать, что мнение может быть— одним, а решение — другим.
Когда мы говорим о такого рода политических терминах, нам также необходимо уметь различать стратегию и тактику. И у каждого из нас должно быть стратегическое мышление, и соответствующие тактические подходы.
Есть еще понимание цели, средств. Я хочу, чтобы каждый из нас руководствовался этими подходами и умел различать, что является целью, а что — средством. Думаю, все эти формулировки и тезисы будут полезны новоизбранному президенту.
Я хочу воспользоваться этой возможностью, чтобы поздравить от имени нашего народа, от имени всех нас. Мы все понимаем, какую непростую ответственность взял на себя в такой трудный период сам Самвел Сергеевич Шахраманян и какое непростое решение он принял. И я думаю, что ответственность за принятие этого решения лежит на каждом из нас, независимо от того, голосовали ли мы за или против или не участвовали в голосовании, а также на нашем обществе, потому что наша нынешняя ситуация такова, что каждый момент, каждый час может оказаться фатальным для нас. Я думаю, сегодня мы завершили свою миссию в этот судьбоносный момент судьбоносным решением.
Поздравляю еще раз, Самвела Сергеевича. Мы надеемся, что ваша работа будет плодотворной, как вы сами отметили, на благо Республики Арцах, на благо Арцаха и армянского народа.