Արցախի նախագահականը զգուշացնում է անօրինական հանրահավաքի անթույլատրելության մասին
«Հայտնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2022 թ. դեկտեմբերի 13-ի <<Արցախի Հանրապետության տարածքում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրականացվող մի շարք միջոցառումների և ժամանակավոր սահմանափակումների մասին>> ՆՀ-1792-Ն հրամանագրի 4-րդ կետի համաձայն՝ սահմանափակվում է հավաքների ազատության իրավունքը:
Հավաքներ կազմակերպել թույլտրվում է բացառապես Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից և հետևյալ դեպքերում՝
1) Արցախի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերին.
2) Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման նպատակով:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ ցանկացած հավաք, որը չի համապատասխանում սույն հրամանգրի պահանջներին, դիտվելու է անօրինական, և մասնակիցները ենթարկվելու են օրենքով սահմանված պատասխանատվության:
Ուստի, կոչ ենք անում հանրությանը՝ չտրվել սադրանքների լրացուցիչ լարվածությունից ու անկանխատեսելի հետևանքներից խուսափելու համար:
ԱՀ պետական լիազոր մարմինները, իրենց իրավասության շրջանակներում, ձեռնարկելու են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները Հանրապետությունում սահմանադրական ու հանրային կարգը պահպանելու և անօրինական գործողություններ թույլ չտալու ուղղությամբ»։

The Presidency of Artsakh warns about the inadmissibility of an illegal rally
"We announce that according to paragraph 4 of the Decree NH-1792-N of the President of the Republic of Artsakh dated December 13, 2022, "On several measures and temporary restrictions implemented in the conditions of martial law declared in the territory of the Republic of Artsakh," the right to freedom of assembly is limited.
Gatherings are allowed exclusively by the government of the Republic of Artsakh and in the following cases:
1) on holidays and memorial days of the Republic of Artsakh.
2) To realize the right of self-determination of the people of Artsakh.
Given that circumstance, any gathering that does not comply with the requirements of this decree will be considered illegal, and the participants will be subject to legal liability.
Therefore, we call on the public not to give in to provocations to avoid additional tension and unpredictable consequences.
The authorized state bodies of the Republic of Azerbaijan, within their jurisdiction, will take all the necessary measures to preserve the constitutional and public order in the Republic and prevent illegal actions.