ԵԽ նախարարների կոմիտեի հանդիպմանը քննարկվել է հումանիտար ճգնաժամն Արցախում
Սեպտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի հանդիպումը, որին քննարկվել է Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում։ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիյա Պեյչինովիչ Բուրիչը Նախարարների կոմիտեին ներկայացրել է մայիս-հուլիսին ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակության Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքները։ Մի շարք պատվիրակություններ, այդ թվում նաև՝ Եվրոպական միության պատվիրակությունը, հանդես են եկել Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություններով։
Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Խաչատրյանը նշել է, որ Հայաստան այցի ընթացքում ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակությունը, մեկնելով Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս, տեղում ականատես է դարձել Լաչինի միջանցքի ամբողջական արգելափակմանը։ Ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով բացահայտ ի ցույց է դնում իր իրական նպատակը՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների իրականացումը, ինչն անհամատեղելի է Ադրբեջանի՝ Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորությունների հետ։
Դեսպանը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար և մարդու իրավունքների ճգնաժամը րոպե առաջ կասեցնելու անհրաժեշտությունը: Հորդորել է Ադրբեջանին դադարեցնել շրջափակումը և լիարժեք կերպով կատարել Միջազգային արդարադատության դատարանի և ՄԻԵԴ իրավականորեն պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները։
«Որպես առաջնային հրատապ քայլ՝ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է փաստահավաք առաքելություն գործուղի Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ։ Փաստահավաք առաքելություն հայցվել է նաև Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ԵԽԽՎ բանաձևում, իսկ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը հաստատել է պատրաստակամությունը մեկնելու Լեռնային Ղարաբաղ»,- նշել է դեսպան Խաչատրյանը։
Նախարարների կոմիտեի օրակարգային մեկ այլ կետի ներքո քննարկվել է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի՝ «Ցեղասպանություն հայերի դեմ 2023 թվականին» զեկույցը։ ԵԽԽՎ պատգամավոր Պիետեր Օմցիգի գրավոր հարց էր ուղղել ԵԽ նախարարների կոմիտեին, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկել կոմիտեն՝ կանխարգելելու հայերի դեմ ցեղասպանության իրականացումը, և արդյոք առկա սպառնալիքը հետևանքներ ունի ԵԽ անդամ Ադրբեջանի համար։
Դեսպան Խաչատրյանն անդրադարձել է Օկամպոյի զեկույցին և ներկայացրել է դրա եզրակացությունը, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը պետք է դիտարկվի որպես ցեղասպանություն՝ համաձայն Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիա կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի։
Տեղեկացրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վտանգների վերաբերյալ առկա են նաև այլ հեղինակային կարծիքներ և զեկույցներ, ինչպես օրինակ ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով նախկին հատուկ խորհրդական Խուան Մենդեսի զեկույցը։
Դեսպանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի հակասում են ԵԽ սկզբունքներին և արժեքներին: Եվրոպայի խորհուրդը չի կարող անհետևանք թողնել Ադրբեջանի անդամակցության և կոնվենցիոն պարտավորությունների ակներև խախտումները։

The humanitarian crisis in Artsakh was discussed at the meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe
On September 6, the Committee of Ministers of the Council of Europe meeting took place, during which the blocking of the Lachin Corridor and the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh were discussed. The General Secretary of the CE, Marija Pejčinović Burić, presented the results of the visits of the high-level delegation of the CE to Armenia and Azerbaijan in May and July to the Committee of Ministers. Several panels, including the board of the European Union, made statements regarding the situation in the Lachine Corridor.
The Permanent Representative of Armenia, Ambassador Arman Khachatryan, noted that during the visit to Armenia, the high-ranking delegation of the Council of Europe, going to the starting point of the Lachin Corridor, witnessed the complete blocking of the Lachin Corridor. He emphasized that with its actions, Azerbaijan openly demonstrates its fundamental goal, the implementation of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, which is incompatible with the obligations undertaken by Azerbaijan as a member of the Council of Europe.
The ambassador stressed the need to stop the humanitarian and human rights crisis caused by the complete blockade of Nagorno-Karabakh. He urged Azerbaijan to stop the siege and fully implement the legally binding decisions of the International Court of Justice and the ECHR.
"As a primary, urgent step, the Council of Europe should conduct a fact-finding mission to the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh. The PACE resolution regarding the Lachin Corridor also requested a fact-finding mission. CE Human Rights Commissioner Dunja Mijatović confirmed his readiness to go to Nagorno-Karabakh," Ambassador Khachatryan noted.
Under another item on the agenda of the Committee of Ministers, the report of the former prosecutor of the International Criminal Court, Luis Moreno Ocampo, "Genocide against Armenians in 2023," was discussed. PACE deputy Pieter Omtzigt asked the Committee of Ministers of the Council of Ministers in writing what steps the committee has taken to prevent the genocide against Armenians and whether the current threat has consequences for Azerbaijan, a member of the Council of Europe.
Ambassador Khachatryan referred to Ocampo's report and presented its conclusion that the blockade of the Lachin Corridor should be considered genocide according to Article 2 of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
He reported that there are also other author's opinions and reports on the dangers of ethnic cleansing and genocide in Nagorno-Karabakh, such as the report of the former special adviser to the UN Secretary-General on Genocide Prevention, Juan Mendez.
The ambassador emphasized that Azerbaijan's actions against Nagorno-Karabakh contradict the principles and values of the Council of Europe. The Council of Europe cannot leave without consequence the apparent violations of Azerbaijan's membership and convention obligations.