Այսօր էլ մեզ պատուհասած այս փորձությունն այլ ելք չի թողել քան շարունակել պայքարը՝ հանուն Արցախի․ Արցախի ՆԳ նախարար
Արցախի Ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձը՝ Արցախի անկախության օրվա առթիվ․
«Հարգելի ՛ հայրենակիցներ
Արցախի նորագույն պատմության մեջ սեպտեմբերի 2-ը` Արցախի Հանրապետության հռչակման օրն է:
Անկախ մեր հայրենիքի շուրջ ծավալվող աշխարհաքաղաքական բարդ իրադրությունից ու պաշարման հետևանքով ստեղծված ծանր իրավիճակից, այս օրը արցախահայության երազանքի օրն է, որն ամրագրվեց 1991 թվականին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհրդի համատեղ նստաշրջանում:
Ուստի, արդեն 32 տարի է, ինչ մեր ժողովրդի դարավոր երազանքը իրականություն է:
Արցախի Հանրապետությունը հռչակվեց մեր երկրի համար բարդ ու անհուսալի թվացող ժամանակաշրջանում: Հայրենիք ունենալու ցանկությունը մեծ էր, նրա անկախությունը պահելու գինը՝ թանկ: Այսօր էլ անվերջանալի թվացող այս դժվարին ժամանակահատվածը՝ խոսուն վկան է մեր անբեկանելի երազանքի:
Փա՜ռք և խոնարհում Արցախի պաշտպանության մարտերում անմահացած հերոսների հիշատակին, փա՜ռք ու պատիվ հայրենիքի անվտանգությունը և մեր ժողովրդի իրավունքները պաշտպանող նվիրյալներին:
32 տարի առաջ մենք հավատում էինք անկախության գաղափարին, որի ճանապարհը լի էր բազմաթիվ խոչընդոտներով: Այսօր էլ, մեզ պատուհասած այս փորձությունը՝ զրկանքներն ու աղետալի իրավիճակը, մեզ այլ ելք չի թողել քան շարունակել պայքարը՝ հանուն Արցախի Հանրապետության, հանուն անկախության և ինքնորոշման:

Even today, this ordeal that plagued us left us no choice but to continue the struggle for the sake of Artsakh. Minister of Internal Affairs of Artsakh
Artsakh Minister of Internal Affairs Karen Sargsyan's congratulatory message on Artsakh Independence Day:
"Dear compatriots
In the recent history of Artsakh, September 2 was the day of the declaration of the Republic of Artsakh.
Regardless of the complex geopolitical situation around our homeland and the problematic situation created due to the siege, this day is the dream day of Artsakh Armenians, which was fixed in 1991 in the joint session of the region and Shahumyan District Councils held in Stepanakert.
Therefore, it has been 32 years since the age-old dream of our people came true.
The Republic of Artsakh was proclaimed during our country's challenging and seemingly hopeless period. The desire to have a homeland was great, but maintaining its independence was expensive. Even today, this difficult period, which seems endless, is an eloquent witness to our unbreakable dream.
Glory and honor to the memory of the heroes who died in the battles for the defense of Artsakh; glory and honor to the devotees who protect the security of the homeland and the rights of our people.
32 years ago, we believed in the idea of independence, but the path was full of many obstacles. Even today, this ordeal, the deprivations, and the catastrophic situation have left us with no choice but to continue the struggle for the sake of the Republic of Artsakh, independence, and self-determination.