Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է իր հրաժարականի մասին
Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է ԼՂ նախագահի պաշտոնից իր հրաժարականի մասին։ Նրա փոխարեն երկիրը կղեկավարի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Շահրամանյանը, որը նշանակվել է պետնախարար՝ լայն լիազորություններով։
Արցախի ժողովրդի կողմից Արցախի Հանրապետության նախագահ ընտրվելու արդյունքում 2020թ. մայիսի 21-ին ստանձնել եմ Նախագահի լիազորությունները: Հաջորդ իսկ օրվանից անցել եմ Արցախի պաշտպանունակությունն ամրապնդելու, Արցախի սահմանների անառիկությունն ապահովելու գործին: Ցավոք, ընդամենը չորս ամիս անց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծվեց 44-օրյա պատերազմը, որն ավարտվեց մեր պարտությամբ: Իհարկե, կարելի է պարտության ողջ մեղավորությունը բարդել Արցախի չորսամսյա նախագահի վրա, և ես ամենևին չեմ հրաժարվում պատասխանատվությունից, բայց, հավատացեք, մեզանից յուրաքանչյուրն ուներ պատասխանատվության իր բաժինը՝ ամեն մեկն իր կարգավիճակի ու կարողությունների չափով: Բոլոր դեպքերում, ես մի քանի անգամ հայտարարել եմ, հիմա հրապարակայնորեն կրկին ներողություն եմ հայցում հայ ժողովրդից՝ մեղավորության իմ բաժնի համար, բայցև նորից հավաստիացնում եմ, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ես ձեռնարկել եմ բոլոր քայլերն իմ ուժերի ու փաստացի լիազորությունների սահմաններում, գուցեև ավելին:
Հավատացնում եմ, որ իրավիճակը ոչ պակաս բարդ էր նաև 44-օրյա պատերազմից հետո, և ստեղծված իրավիճակը պակաս պատասխանատվություն չէր պահանջում: Արցախը կանգնած էր կործանման եզրին, և կրկին ներքին կայունությունն ու ամրությունն ապահովելու ծայրահեղ անհրաժեշտություն կար: Թվում էր, թե հետպատերազմյան հոգեճնշող վիճակը և հոգեֆիզիոլոգիական ծանրաբեռնվածությունը պետք է հաղթած լինեին ինձ, բայց ես ուժ գտա պատասխանատվություն ստանձնելու նաև այդ ժամանակ: Այդ ողջ ընթացքում ես իմ ամբողջ ներուժն ուղղել եմ Արցախում ներքին կայունությունն ամրապնդելուն, այդ պայմաններում ենթադրվող հանցավորության աճը կանխելուն, արցախցիների հայրենադարձությունն ապահովելուն, երկրի սահմանադրական կարգն ու պետականության սյուները կանգուն պահելուն: Այո, որոշ հարցերում հաջողություններ չենք ունեցել, բայց, ընդհանուր առմամբ, ամենակարճ ժամկետում ոչ միայն ուղղել ենք երկրի կորացած մեջքը, այլև կյանքը կրկին վերադարձրել որոշակի կայուն հուն:
Գուցե հենց նաև դա էր պատճառը, որ ամեն գնով մեզ ոչնչացնելուն, ցեղասպանելուն պատրաստ Ադրբեջանը 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից սկսեց Արցախի շրջափակումը, իսկ 2023թ. հունիսի 15-ից՝ նաև լիակատար պաշարումը: Դա տեղի ունեցավ նաև այն պատճառով, որ, չնայած Արցախի ժողովրդի հանդեպ իրականացվող ամենօրյա սադրանքներին ու բռնաճնշումներին, մեր ժողովուրդը շարունակում էր Արցախը շենացնելու իր սուրբ գործը:
Արդեն գրեթե ինն ամիս է՝ Արցախը գտնվում է ադրբեջանական շրջափակման մեջ, իսկ Արցախի պատանդառված ժողովուրդը ենթարկվում է անթաքույց ցեղասպանության: Այս ընթացքում մենք մեր կարողությունների սահմաններում ձեռնարկել ենք բոլոր հնարավոր միջոցները ստեղծված իրավիճակը աշխարհին ներկայացնելու և միջազգային հանրության աջակցությունը ստանալու համար, երկու անգամ հարցը քննարկման առարկա էր դարձել նույնիսկ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, երկուական անգամներ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել են Արցախն ապաշրջափակելու վերաբերյալ որոշումներ, բազմաթիվ հայտարարություններ ու կոչեր են հնչել հարյուրավոր միջազգային սուբյեկտների կողմից: Սակայն ադրբեջանական ագրեսիվ վարքագիծը որևէ կերպ չի կանխվել:
Այսօր աշխարհում ձևավորված աշխարհաքաղաքական անկայուն վիճակը, տարածաշրջանային իրադարձություններն ու կանխատեսվող զարգացումները, Արցախում և դրա շուրջ տեղի ունեցող երևույթները, արցախյան ներքաղաքական ու ներհասարակական մթնոլորտն ուղղակիորեն հուշում են, որ առկա է մոտեցումների ու քայլերի փոփոխության, ճկունություն դրսևորելու անհրաժեշտություն: Նշվածին հասնելու համար Արցախում անհրաժեշտ է հիմնական դերակատարների փոփոխություն՝ սկսած ինձնից:
Իմ կենսագրությունը և դրա հանդեպ Ադրբեջանի վերաբերմունքը արհեստականորեն ձևավորում են մի շարք պայմաններ, որոնք էական խնդիրներ են հարուցում մեր հետագա քայլերի կառուցման և ճկուն քաղաքականության վարման տեսանկյունից: Բացի դրանից, պատերազմում պարտությունը և դրանից հետո երկրում ստեղծված դժվարություններն էականորեն նվազեցրել են նաև իշխանությունների, հատկապես՝ Նախագահի նկատմամբ վստահությունը, ինչը լրջագույնս խոչընդոտել է պատշաճ կառավարման հետագա ընթացքին: Հետևաբար, պետք է փոփոխությունը սկսել հենց ինձնից: Վաղը ես Արցախի Հանրապետության ժողովրդին ու Ազգային ժողովին եմ ներկայացնելու Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնից հրաժարականի դիմումս: Այս վերջնական որոշումը ես կայացրել եմ երկու օր առաջ՝ հաշվի առնելով վերջին շաբաթների իմ շփումները բոլոր ներքին ու արտաքին դերակատարների և լայն հանրության հետ: Սա իմ ունեցած տվյալների վերլուծության արդյունքների հիման վրա կշռադատված որոշում է՝ կայացված բացառապես իմ կողմից:
Նախքան այդ, այսօրվա իմ հրամանագրով Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից և պետական նախարար է նշանակվել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը, ում տրվել են լայն լիազորություններ: Սամվել Շահրամանյանի ընտրությունը կատարելիս հաշվի եմ առել նրա սկզբունքայնությունը, ճկունությունը, տարբեր պատասխանատու դիրքերում նրա աշխատանքային փորձը և կուտակած գիտելիքները, որոնք անմիջականորեն առնչվում են թե՛ ազգային անվտանգությանը և թե՛ պետական կառավարմանը:
Իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Գուրգեն Ներսիսյանին և ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ անգնահատելի է 2020թ. 44-օրյա պատերազմի օրերին, դրան հաջորդող ժամանակահատվածում և շրջափակման ընթացքում նրա կատարած աշխատանքի նշանակությունը պետության համար: Նա պետական նախարարի պաշտոնը ստանձնել է Արցախի համար ծանրագույն ժամանակներում, տքնաջան ու թափանցիկ աշխատանք է կատարել այդ դժվարին պայմաններում Արցախի ժողովրդին պատուհասած ծանրությունը մեղմելու ուղղությամբ և պայքարելու, համառորեն ու խիզախորեն առաջ գնալու իր բնավորությամբ կարողացել է հաղթահարել բազմաթիվ խնդիրներ: Համոզված եմ, որ նրա գիտելիքները և սկզբունքային, արդարացի, անզիջում ու հաստատակամ տեսակը շարունակելու են ծառայել Արցախին ու մեր ժողովրդին:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, ես շարունակելու եմ ընտանիքիս՝ Արցախում գտնվող անդամների հետ ապրել Արցախում, առավելապես ընդգրկվելու եմ Արցախի անվտանգության ապահովման գործում, շարունակելու եմ կրել իմ բաժին պատասխանատվությունը Արցախի ապագայի նկատմամբ և աջակցելու եմ երկրի գործող իշխանություններին: Իմ այս քայլն ուղղված է նաև Արցախում ներքին կայունությունն ու հասարակական ամուր կարգն ապահովելուն: Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, մեր ներքին կայունությունն ու հանրային համերաշխությունը բոլոր հաջողությունների նախապայմանն է, որից ցանկացած շեղում կամ շեղման փորձ պետք է բացառվի:
Խաղաղություն, բարօրություն ու հավերժականություն Արցախ աշխարհին ու հայ ազգին»,- ասված է նրա ուղերձում:

Araik Harutyunyan announced his resignation
Araik Harutyunyan has announced his resignation from the post of President of Nagorno-Karabakh. In his place, the country will be led by Security Council Secretary Samvel Shahramanyan, the appointed Minister of State with broad powers.
As a result of being elected President of the Artsakh Republic by the people of Artsakh, I assumed the powers of the President on May 21, 2020. From the very next day, I started strengthening Artsakh's defense capability, ensuring the inviolability of Artsakh's borders. Unfortunately, just four months later, a 44-day war was unleashed by Azerbaijan, which ended in our defeat. Of course, one can blame the loss on the four-month-old President of Artsakh, and I do not refuse responsibility at all, but believe me, each of us had his share of responsibility, each according to his status and abilities. In any case, I have repeatedly stated that I publicly apologize to the Armenian people for my share of guilt. Still, I assure you again that in 2020, During the 44-day war, I took all the steps within my power and actual authority, maybe even more.
I assure you that the situation was more manageable even after the 44-day war, and the new case did not require less responsibility. Artsakh was on the brink of destruction. There was an urgent need to ensure internal stability and strength again. It seemed that the post-war depression and psychophysiological burden must have overcome me, but I found the power to take responsibility even then. Throughout that time, I have directed all my potential to strengthen the internal stability in Artsakh, prevent the increase of criminality assumed in those conditions, ensure the repatriation of Artsakh citizens, and to keep the constitutional order of the country and the pillars of statehood standing. Yes, we did not succeed in some issues, but in general, in the shortest period, we not only straightened the country's crooked back but also brought life back to a particular stable path.
Maybe that is why Azerbaijan is ready to destroy us at any price and commit genocide in 2022. The blockade of Artsakh began on December 12, and in 2023, starting on June 15, the total siege began. It also happened because, despite the daily provocations and repressions against the people of Artsakh, our people continued their sacred work of building Artsakh.
For almost nine months, Artsakh has been under the Azerbaijani blockade, and the hostage-taking people of Artsakh are subjected to open genocide. During this period, we have taken all possible measures within our capabilities to present the situation to the world and to receive the international community's support. The issue was discussed even in the UN Security Council, twice in the UN International Court of Justice, and the European Court of Human Rights decided on unblocking Artsakh. Hundreds made many statements and calls to international entities. However, the aggressive behavior of Azerbaijan was not prevented in any way.
Today's unstable geopolitical situation in the world, regional events and forecasted developments, phenomena happening in and around Artsakh, and Artsakh's internal political and social atmosphere directly suggest that there is a need to change approaches and steps to show flexibility. To achieve the above, it is necessary to change the main actors in Artsakh, starting with me.
My biography and Azerbaijan's attitude towards it artificially create several conditions that cause significant problems from the point of view of building our next steps and conducting a flexible policy. In addition, the defeat in the war and the subsequent difficulties in the country have significantly reduced the trust in the authorities, especially the President, which has seriously hindered the further course of proper governance. Therefore, the change must start with me. Tomorrow, I will present my resignation from the post of President of the Republic of Artsakh to the people and the National Assembly of the Republic of Artsakh. I made this final decision two days ago, taking into account my interactions with all internal and external actors and the general public in recent weeks. This is a decision made solely by me based on the results of the analysis of my data.
Before that, by my decree today, Artsakh Republic State Minister Gurgen Nersisyan was relieved of his post. Security Council Secretary Samvel Sergey Shahramanyan was appointed State Minister and was given broad powers. When choosing Samvel Shahramanyan, I considered his principles, flexibility, work experience in various responsible positions, and accumulated knowledge directly related to national security and state administration.
I thank Gurgen Nersisyan and emphasize that it is invaluable in 2020. The significance of his work for the state during the 44-day war, the period following it, and during the siege. He assumed the state minister position in the most challenging times for Artsakh. He did hard and transparent work in those difficult conditions to alleviate the burden plaguing Artsakh's people. With his character of fighting, persistently and courageously moving forward, he was able to overcome many problems. His knowledge and moral, fair, uncompromising, and firm texture will continue to serve Artsakh and our people.
Dear compatriots, I will continue to live with my family members in Artsakh. This step also aims to ensure internal stability and solid public order in Artsakh. Against all odds, our inner stability and public solidarity are prerequisites for all success, from which any deviation or attempt to deviate must be excluded.