Արցախի նախագահն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 28-ին Արցախի Ազգային ժողովի դահլիճում ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրվել, որին մասնակցել են Ազգային ժողովի պատգամավորները, կառավարության անդամներ, նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարները, հասարակական մի խումբ գործիչներ, քաղաքացիական հանրության ներկայացուցիչներ:
«Օրակարգում Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակի հարցն էր: Նախագահ Հարությունյանը կարևորել է ընդլայնված և ներկայացուցչական ձևաչափով խորհրդակցության փաստի կայացումը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին: Նա անդրադարձել է շրջափակումից առաջ և ընթացքում իրականացված արտաքին քաղաքական ջանքերին և Ադրբեջանի ու միջնորդների կողմից ներկայացված տարբեր առաջարկների: Նախագահն ընդգծել է, որ Արցախի իշխանությունները շարունակում են պնդել Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ միևնույն ժամանակ պատրաստ լինելով կառուցողական բանակցություններով լուծել ծագած հիմնախնդիրները:
Տեղի ունեցած մտքերի փոխանակության ընթացքում արտահայտվողները ներկայացրել են տեսակետներ Արցախում ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման վերաբերյալ: Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր ելույթ ունեցողներին՝ շեշտադրելով, որ իշխանություններն առաջիկա օրերին համապատասխան որոշումները կկայացնեն՝ հաշվի առնելով նաև տվյալ քննարկումների արդյունքները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

The President of Artsakh called an extended consultation
On the initiative of Artsakh President Arayik Harutyunyan, an extended consultation was convened in the Hall of the Artsakh National Assembly on August 28, which was attended by members of the National Assembly, members of the government, former presidents Arkady Ghukasyan and Bako Sahakyan, heads of political parties represented in the parliament, a group of public figures, representatives of the civil society. :
"On the agenda was the issue of the situation created in the Republic of Artsakh due to blocking the Kashatagh (Lachin) corridor. President Harutyunyan highlighted the fact of the consultation in an expanded and representative format, thanking all the participants. He referred to the foreign policy efforts made before and during the blockade and various proposals presented by Azerbaijan and mediators. The President emphasized that the authorities of Artsakh continue to insist on the need to restore the regime of the Lachin Corridor while at the same time being ready to solve the problems that have arisen through constructive negotiations.
During the exchange of ideas, the speakers presented their views on overcoming the situation in Artsakh. The President of the Republic thanked all the speakers, stressing that the authorities will make the appropriate decisions in the coming days, taking into account the results of the given discussions as well," the message said.