Պետք է ոչ թե կեղծ մարդասիրություն խաղան, այլ պարզապես չարգելեն Լաչինի միջանցքով մատակարարումների վերականգնմանը. նախագահի խոսնակ
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանն անդրադարձել է ադրբեջանական աղբյուրների տեղեկություններին, թե Բաքվից Ստեփանակերտ Կարմիր Մահիկի հովանու ներքո հումանիտար բեռ են ուղարկում Աղդամի ճանապարհով։
«Ադրբեջանական աղբյուրներն այսօր տեղեկություն տարածեցին Բաքվից Ստեփանակերտ Կարմիր Մահիկի հովանու ներքո հումանիտար բեռ ուղարկելու վերաբերյալ, սակայն արցախյան կողմի հետ տվյալ հարցով որևէ պայմանավորվածութուն չի եղել: Հետևաբար, այդ քայլը ուղղված է եղած խնդիրները խորացնելուն, բայց ոչ լուծելուն։
Քաշաթաղի ( Լաչինի ) միջանցքի `սահմանված ռեժիմի վերագործարկման խնդիրը եղել և մնում է առաջնահերթ, և ադրբեջանական կողմի հետ որևէ երկխոսություն պետք է ծավալվի նախ և առաջ այդ հարցի շուրջ։ Միջանցքը պետք է ազատ և անխափան գործի ինչպես մարդկանց, այնպես էլ բեռների ու մեքենաների երկկողմանի տեղաշարժի համար։ Եթե Ադրբեջանի իշխանություններն իրոք հետաքրքրված են Արցախի ժողովրդի ծանրագույն հումանիտար աղետի վերացմամբ ու ցեղասպանության կասեցմամբ, ապա պետք է ոչ թե կեղծ մարդասիրություն խաղան, այլ պարզապես չարգելեն Լաչինի միջանցքով Արցախի մատակարարումների վերականգնմանը, ինչպես նախատեսված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամաններով»

They should not play false philanthropy but not prohibit the restoration of supplies through the Lachin corridor. presidential spokesperson
Lusine Avanesyan, spokesperson of the Artsakh president, referred to information from Azerbaijani sources that humanitarian cargo is being sent from Baku to Stepanakert under the auspices of the Red Crescent via Aghdam.
"Azerbaijani sources spread information today about sending humanitarian cargo from Baku to Stepanakert under the auspices of the Red Crescent. However, there was no agreement on this issue with the Artsakh side. Therefore, that step aims to deepen the existing problems rather than solve them.
The issue of restarting the Kashatagh (Lachin) corridor under the established regime was and remains a priority, and any dialogue with the Azerbaijani side should first be held on this issue. The gallery should function freely and uninterruptedly for the two-way movement of people, goods, and vehicles. Suppose the authorities of Azerbaijan are interested in eliminating the worst humanitarian disaster for the people of Artsakh and stopping the genocide. In that case, they should not play false humanitarianism but not prohibit the restoration of supplies to Artsakh through the Lachin Corridor, as stipulated by the tripartite statement of November 9, 2020, and the orders of the International Court of Justice, she said in response to Radar Armenia's inquiry.