Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջը ջնջվել է՝ ադրբեջանական կողմի բողոքների հետևանքով
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջը ջնջվել է՝ ադրբեջանական կողմի տևական բողոքների հետևանքով:
Ամիսներ շարունակ ակտիվ բողոքներ էին ներկայացվում էջի դեմ, ինչի հետևանքով աստիճանաբար մեծ սահմանափակումներ էին դրվել էջի վրա՝ գրառումների դիտելիության արհեստական նվազման, տարբեր գործառույթների անհասանելիության տեսքով:
Իսկ վերջին շրջանի բողոքների հետևանքով օգոստոսի 26-ին էջն ամբողջապես անհասանելի է դարձել: Էջի պատասխանատուները սահմանված ընթացակարգերով իրենց բողոք-դիմումն են հղել ֆեյսբուքի ներկայացուցիչներին՝ ներկայացնելով էջը ջնջելու որոշումը չեղարկելու պահանջ ու հիմնավորումներ:
Էջն ուներ 459,000 հետևորդ և կարևոր դեր ուներ ԱՀ նախագահի գործունեության թափանցիկության ապահովման գործում: ԱՀ նախագահի աշխատակազմն անընդունելի է համարում ֆեյսբուքի որոշումը հատկապես առկա ծանր պայմաններում, երբ Ադրբեջանը ձգտում է Արցախի ժողովրդին բացարձակ մեկուսացման ու շրջափակման ենթարկել, այդ թվում՝ տեղեկատվական դաշտում:

Официальная страница президента Республики Арцах Араика Арутюняна в Facebook удалена в результате постоянных жалоб азербайджанской стороны.
На страницу на протяжении нескольких месяцев поступали активные жалобы, в результате чего на страницу постепенно вводились большие ограничения в виде искусственного снижения видимости постов, недоступности различных функций.
А в результате недавних жалоб страница 26 августа стала полностью недоступна. Ответственные за страницу лица в установленном порядке направили представителям Facebook жалобу, изложив требование и обоснования решения об удалении страницы.
У страницы было 459 000 подписчиков, и она сыграла важную роль в обеспечении прозрачности деятельности президента Арцаха. В аппарате президента Республики Арцах решение Facebook считают неприемлемым, особенно в нынешних сложных условиях, когда Азербайджан стремится подвергнуть народ Арцаха абсолютной изоляции и блокаде, в том числе в информационной сфере.