Ադրբեջանի տարածքում ցանկացած հանդիպում մեծ ռիսկեր է պարունակում․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախյան կողմը մշտապես հանդես է եկել խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման դիրքերից, տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ-ն։
«Միաժամանակ, նման բանակցությունները պետք է ընթանան կողմերի միջև համաձայնեցված միջազգային ձևաչափի շրջանակներում, ինչը թույլ կտա երաշխավորել, որ բանակցություններն ընթանում են միջազգային իրավունքի նորմերին ու պահանջներին համապատասխան։
Արցախյան կողմը բազմաթիվ անգամ միջնորդների միջոցով հանդես է եկել հանդիպումների մասին նախաձեռնություններով, ադրբեջանական կողմը սակայն մերժել է դրանք:
Հավելենք, որ ցանկացած հանդիպում Ադրբեջանի տարածքում, առավել ևս առանց միջազգային միջնորդների ներկայության, բավականին մեծ ռիսկեր է պարունակում` հատկապես հաշվի առնելով ԿԽՄԿ մանդատի ներքո գտնվող Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգման փաստը, այն էլ ՌԴ խաղաղապահների ներկայությամբ։
Ինչ վերաբերում է Աղդամի ճանապարհին, ապա ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակն այսօր անդրադարձել է այդ թեմային»,- ասված է հայտարարությունում։

Any meeting on the territory of Azerbaijan carries significant risks. Artsakh MFA
The Artsakh side has always advocated for the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict through negotiations, the Artsakh Foreign Ministry informs.
"At the same time, such negotiations should proceed within the framework of the international format agreed between the parties, which will guarantee that the norms and requirements of international law conduct the talks.
Through mediators, the Artsakh side has often made proposals for meetings, but the Azerbaijani side has rejected them.
Let us add that any meeting on the territory of Azerbaijan, even more so without the presence of international mediators, contains quite significant risks, especially because Vagif Khachatryan, who is under the mandate of the ICRC, was kidnapped in the presence of Russian peacekeepers.
As for the Aghdam road, the press spokesperson of the President of the Republic of Armenia addressed that topic today," the statement said.