Ֆրանսիան մշտապես Հայաստանի հուսալի գործընկերն է. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն օգոստոսի 23-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին: Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ` համոզմունք հայտնելով, որ նա կգործադրի առավելագույն ջանքեր երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նկատել է, որ դեսպանը շատ ակտիվ է սկսել իր գործունեությունը, ինչը հավաստում է մեր երկրի մեծ բարեկամը լինելու փաստը: Ի պատասխան դեսպանը նշել է, որ ի պաշտոնե իր առաջին այցը եղել է Սյունիքի մարզ, ինչը կարեւոր հաղորդագրություն է պարունակում: ԱԺ նախագահը վերահաստատել է, որ Ֆրանսիան այսօր Հայաստանի հուսալի գործընկերն է:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարանների ակտիվ համագործակցությանը եւ հուլիսի 10-13-ը ՀՀ ԱԺ նախագահի Փարիզ կատարած աշխատանքային այցին:
Զրուցակիցները մանրամասներ են բարձրաձայնել տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակից եւ կարծիքներ փոխանակել Լաչինի ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված քայլերի շուրջ:

Франция всегда является надежным партнером Армении. Ален Симонян новоназначенному послу Франции
23 августа Председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи. Ален Симонян поздравил посла с вступлением на ответственный пост, выразив уверенность, что он приложит максимум усилий для углубления отношений между двумя странами.
Спикер НС РА отметил, что посол очень активно начал свою деятельность, что подтверждает тот факт, что он является большим другом нашей страны. В ответ посол отметил, что его первый официальный визит состоялся в Сюникскую область, что содержит в себе важное послание. Спикер НС подтвердил, что Франция сегодня является надежным партнером Армении.
На встрече обсуждались активное сотрудничество парламентов Армении и Франции, а также рабочий визит спикера НС РА в Париж 10-13 июля.
Собеседники обсудили детали ситуации с безопасностью в регионе и обменялись мнениями о шагах по преодолению Лачинского кризиса.