Առաջիկա օրերին շարունակվելու է Արցախից ուսանողների և ՌԴ քաղաքացիների տեղափոխությունը
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են՝ «Այսօր ՌԴ խաղաղապահների կողմից տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Արցախի 41 քաղաքացիների տեղափոխություն Արցախից Հայաստան, որն առաջին դեպքն է հունիսի 14-ից ի վեր: ՌԴ քաղաքացիները վաղուց սպասում էին իրենց տեղափոխությանը, իսկ Արցախի քաղաքացիները ուսանողներ են, որոնք ընդունվել են ՀՀ և արտասահմանյան բուհեր: Ըստ խաղաղապահների հետ ձեռքբերված նախնական պայմանավորվածության՝ առաջիկա օրերին շարունակվելու է ուսանողների և ՌԴ քաղաքացիների տեղափոխությունը:
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է խոչընդոտել բազմաթիվ անձանց երկկողմանի տեղաշարժը: Այս պահի դրությամբ, հարյուրավոր քաղաքացիներ Հայաստանում սպասում են Արցախ վերադարձին, շտապ և պլանային առողջական հիմքերով 333 անձ հերթագրված է Կարմիր խաչի միջոցով Հայաստան տեղափոխվելու համար՝ չհաշված հումանիտար, աշխատանքային և այլ նպատակներով երկկողմանի տեղաշարժի անհրաժեշտությունը հազարավոր անձանց մոտ:
Ադրբեջանական կողմը շարունակում է նվաստացուցիչ պայմաններ ստեղծել Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ապօրինի անցակետում՝ ի լրումն Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ անօրինական հսկողության ու խոչընդոտների: Մասնավորապես, անձանց կամքին հակառակ՝ ադրբեջանցիները և իրենց հրավիրած լրագրողները հերթական անգամ նկարահանել են նրանց դեմքերը և օգտագործել քարոզչական նպատակներով: Բացի դրանից, ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները անցնեն Հակարիի կամուրջը՝ ստիպելով ուղևորներին իրենց բեռներով հանդերձ ոտքով անցնել կամուրջը, որից հետո Գորիսից ընդառաջ եկած մեքենաներով շարունակել են ճանապարհը (ապացույցը՝ կից տեսանյութով):
Հունիսի 15-ից առ այսօր Ադրբեջանը շարունակում է արգելել Հայաստանից Արցախ բոլոր հումանիտար բեռների տեղաշարժը, ինչի հետևանքով օրեցօր խորանում է հումանիտար աղետն Արցախում: Իսկ ՀՀ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնքում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ հուլիսի 26-ից շարունակում է կասեցված մնալ Արցախի համար ՀՀ կառավարության կողմից ուղարկված շուրջ 400 տոննա հումանիտար աջակցությունը:
Ադրբեջանական ապօրինի անցակետով քաղաքացիների անցումը որևէ կերպ չի փոխում Արցախի Հանրապետության կառավարության դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքում գործող այդ անցակետի և ադրբեջանական մնացած խոչընդոտների վերաբերյալ: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը շարունակում է պնդել, որ պետք է ամբողջությամբ վերականգնվի անձանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ առանց ադրբեջանական որևէ միջամտության՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի հրամանների»:

The transfer of students and Russian citizens from Artsakh will continue in the coming days
Artsakh information headquarters informs: "Today, 41 citizens of Russia and Artsakh were transferred from Artsakh to Armenia by Russian peacekeepers, which is the first case since June 14. Russian citizens have been waiting for their transfer for a long time, and Artsakh citizens are students who have been admitted to RA and foreign universities. According to the preliminary agreement with the peacekeepers, the transfer of students and Russian citizens will continue in the coming days.
However, the Azerbaijani side continues to obstruct the two-way movement of many people. As of now, hundreds of citizens in Armenia are waiting to return to Artsakh, and 333 people are waiting to be transferred to Armenia through the Red Cross on emergency and planned health grounds, not counting the need for two-way movement of thousands of people for humanitarian, work and other purposes.
The Azerbaijani side continues to create humiliating conditions at the illegal checkpoint near the Hakari bridge, in addition to unlawful surveillance and obstacles for the citizens of Artsakh. In particular, against the will of the people, the Azerbaijanis, and the journalists they invited once again filmed their faces and used them for propaganda. In addition, the Azerbaijani side did not allow the vehicles of the Russian peacekeeping troops to cross the Hakari bridge, forcing the passengers to cross the bridge with their luggage on foot, after which they continued their journey with the vehicles that came from Goris (proof in the attached video).
From June 15 until Today, Azerbaijan continues to prohibit the movement of all humanitarian goods from Armenia to Artsakh, as a result of which the humanitarian disaster in Artsakh is deepening daily. And in the Kornidzor community of the Syunik region of RA, near the entrance of the Lachin Corridor, since July 26, around 400 tons of humanitarian aid sent by the RA government to Artsakh continues to be suspended.
The passage of citizens through the illegal Azerbaijani checkpoint does not in any way change the position of the government of the Republic of Artsakh regarding that checkpoint operating in the Lachin Corridor and the rest of the Azerbaijani obstacles. The government of the Republic of Artsakh continues to insist that the uninterrupted and two-way movement of people, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor should be fully restored, without any Azerbaijani interference, by 2020 2023 of the tripartite declaration of November 9 and the International Court of Justice of the United Nations. Orders of February 22 and July 6".