Ադրբեջանական կողմը կտրել է ինտերնետ մալուխը՝ խափանելով Արցախի կայուն կապը. Արտակ Բեգլարյան
Արցախի հանրապետության պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը հայտնում է, որ Ադրբեջանական կողմը կտրել է համացանցի օպտիկամանրաթելային մալուխը՝ խափանելով Արցախի կայուն կապը։
«Երեկ՝ օգոստոսի 17-ին, ժամը 17:55-ին, Բերձորի (Լաչինի) միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետի մոտակայքում ադրբեջանական կողմը կտրել է համացանցի օպտիկամանրաթելային մալուխը՝ խափանելով Արցախի կայուն կապը համացանցի հետ:
Երեկ երեկոյան Արցախի մասնագետները փորձել են ռուս խաղաղապահների հետ միասին մոտենալ տվյալ հատվածին և վերանորոգել մալուխը, սակայն ադրբեջանական կողմը չի թույլատրել: Այսօր առավոտվանից շարունակվում են բանակցությունները խաղաղապահների ու ադրբեջանական կողմի միջև, որպեսզի մեր մասնագետները կարողանան վերականգնել վնասված մալուխը:
Պատահական չեմ համարում, որ այս նոր հանցագործությունը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո և Արցախի ցեղասպանության թեմայով նախատեսված մամուլի ասուլիսի մեկնարկից բառացիորեն 5 րոպե առաջ: Այս սադրանքի հետևանքով ասուլիսի արցախաբնակ բանախոսները՝ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և տեղահանված քաղաքացի Ալվինա Ներսեսյանը կարողացել են անկայուն ու այլընտրանքային կապով միանալ մյուս երկու բանախոսներին՝ ԱՀ արտգործ նախարար Սերգեյ Ղազարյանին և ՄՔԴ առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոյին 45 րոպե ուշացումով: Ի հեճուկս ադրբեջանական ջանքերի՝ ասուլիսը կայացել է, որին մասնակցել են շուրջ 130 անձինք 27 երկրից:
Ի դեպ, այժմ Արցախում խիստ սահմանափակ ծավալի համացանց է հասանելի՝ անկայուն ռադիոկապի միջոցով, որը նույնպես շարունակաբար գտնվում է ադրբեջանական խլացուցիչ համակարգերի ճնշման ներքո»,- ասվում է Արտակ Բեգլարյանի «Ֆեյսբուքի» էջում արված գրառման մեջ։

The Azerbaijani side cut the Internet cable, disrupting the stable connection of Artsakh. Artak Beglaryan
Artak Beglaryan, the adviser to the Minister of State of the Republic of Artsakh, reports that the Azerbaijani side has cut the optical fiber cable of the Internet, disrupting the stable connection of Artsakh.
"Yesterday, August 17, at 5:55 p.m., near the illegal checkpoint located in the Berdzor (Lachin) corridor, the Azerbaijani side cut the fiber optic cable of the Internet, disrupting Artsakh's stable connection with the Internet.
Yesterday evening, Artsakh specialists tried approaching the given section with Russian peacekeepers and repairing the cable, but the Azerbaijani side did not allow it. Negotiations between the peacekeepers and the Azerbaijani side have been ongoing since this morning so our specialists can restore the damaged cable.
I do not consider it a coincidence that this new crime took place after the session of the UN Security Council and 5 minutes before the start of the planned press conference on the Artsakh Genocide. As a result of this provocation, the speakers from Artsakh at the press conference, Human Rights Defender Gegham Stepanyan and displaced citizen Alvina Nersesyan, were able to connect with the other two speakers, Foreign Minister Sergey Ghazaryan and First Prosecutor General of the ICC, Luis Moreno Ocampo, with a 45-minute delay. Despite Azerbaijan's efforts, the press conference was held, attended by around 130 people from 27 countries.
By the way, now a minimal amount of Internet is available in Artsakh through unstable radio communication, which is also continuously under the pressure of Azerbaijani jamming systems," Artak Beglaryan said in a post on his Facebook page.