Ի՞նչ փաստաթուղթ է առաջարկել Լավրովը հուլիսի 25-ին (ԱՄԲՈՂՋԱԿԱՆ)
Արցախի նախագահին կից հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը փաստաթուղթ է հրապարակել՝ գրելով. «Այս փաստաթուղթն է առաջարկել Լավրովը հուլիսի 25-ին։ Ստիպված եմ հրապարակել, որպեսզի հանրությունը հասկանա, թե ինչ է իրականում կատարվում։ Այսօր Պուտինը հնարավորություն ունի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստին փոխել իր վերաբերմունքն ու պլանները: Սպասենք»:
«Հայ բնակչության անվտանգության ու իրավունքների ապահովման հիմնական սկզբունքներ և պարամետրեր նախկին Ադրբեջանական ՍՍՀ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքում՝ համապատասխան Ադրբեջանի օրենսդրությանը։
1. Օրենքի առաջ հավասարություն և իրավահավասար պաշտպանություն, Էթնիկ, լեզվական կամ կրոնական և այլ հիմքերով խտրականության բացառում։
2. Հայ բնակչության հարկադիր վերաբնակեցման կանխարգելում նրա բնակության վայրերից։
3. Տեղական իշխանություններին և զինված կազմավորումներին մասնակցելու պատրվակով հայ բնակչության նկատմամբ հալածանքների, պատժի և իրավունքների ցանկացած սահմանափակման օրենսդրական արգելք՝ բացառությամբ ռազմական հանցագործությունների մեջ դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված անձանց։
4. Հայ բնակչության համամասնական ներկայացվածություն օրենսդիր, դատական ​​և գործադիր իշխանության հանրապետական, մարզային և քաղաքային կառույցներում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ոստիկանությունում և դատախազությունում։
5. Մասնակցություն հանրապետական, թաղային և մունիցիպալ մակարդակներում հայ բնակչությանը վերաբերող որոշումների մշակմանը և ընդունմանը.
6. Պետական ​​հաստատություններում հայերենի ազատ օգտագործում ադրբեջաներենի հետ, այդ թվում՝ պաշտոնական նամակագրություն և գրասենյակային աշխատանք կատարելիս, ինչպես նաև կոմպակտ հայ բնակչություն ունեցող բնակավայրերի հասարակական վայրերում, ներառյալ՝ ճանապարհային նշանների, ցուցանակների և հայերենով հայտարարությունների տեղադրումը։
7. Հայ բնակչության մասնավոր սեփականության, այդ թվում՝ անշարժ գույքի և հողամասերի անձեռնմխելիություն։
8. Հասարակական կազմակերպությունների ստեղծում և դրանց անխափան գործունեության ապահովում։
9. Հայ բնակչության կրոնի ազատ դավանանքի և կրոնական հաստատությունների ու կազմակերպությունների գործունեության, նրանց ունեցվածքի անձեռնմխելիության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովում.
10. Հայ մշակույթի և ազգային ինքնության, այդ թվում՝ պատմամշակութային ժառանգության պահպանում և հայալեզու զանգվածային լրատվության միջոցների զարգացում։
11. Նախադպրոցական, տարրական, միջնակարգ և բարձրագույն կրթություն հայերենով ստանալը պետական ​​և մասնավոր ուսհաստատություններում.
12. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առանձին համաձայնագրի հիման վրա նախկին ԼՂԻՄ տարածքում հայ բնակչության միջև սերտ մշակութային, գիտակրթական, լրատվական, սպորտային և այլ մարդասիրական կապերի ապահովում.
13. Հայ բնակչության կողմից սահմանից այն կողմ ազատ և խաղաղ կապերի հաստատում և պահպանում այլ պետությունների տարածքում օրինական կերպով տեղակայված անձանց հետ, մասնավորապես՝ այն անձանց հետ, ում հետ նրանք ունեն ընդհանուր էթնիկ, մշակութային, լեզվական և կրոնական ինքնություն կամ ընդհանուր մշակութային ժառանգություն։

Tigran Petrosyan, the chairman of the anti-crisis council attached to the president of Artsakh, published a document, writing: "This document was proposed by Lavrov on July 25. I have to publish so that the public understands what is really happening. Today, Putin has an opportunity to change his attitude and plans at the UN Security Council meeting. Let's wait."
"Basic principles and parameters of ensuring the security and rights of the Armenian population in the territory of the Nagorno Karabakh autonomous region of the former Azerbaijan SSR, by the legislation of Azerbaijan.
1. Equality before the law and equal protection, exclusion of discrimination on ethnic, linguistic, or religious grounds.
2. Prevention of forced resettlement of the Armenian population from their places of residence.
3. Legislative prohibition of persecution, punishment, and any restriction of rights against the Armenian population under the pretext of participating in local authorities and armed formations, except for persons found guilty by the court of war crimes.
4. Proportional representation of the Armenian population in the republican, regional, and city legislative, judicial, and executive power structures, including the police and prosecutor's office of Azerbaijan.
5. Participation in developing and adopting decisions concerning the Armenian population at the republican, district, and municipal levels.
6. Free use of Armenian along with Azerbaijani in state institutions, including when conducting official correspondence and office work, and in public places of settlements with a compact Armenian population, including posting road signs, signs, and announcements in Armenian.
7. Inviolability of the private property of the Armenian population, including real estate and plots of land.
8. Creation of public organizations and ensuring their smooth operation.
9. Ensuring the necessary conditions for the Armenian population's free practice of religion, the activity of religious institutions and organizations, and the inviolability of their property.
10. Preservation of Armenian culture and national identity, including historical and cultural heritage, and development of Armenian-language mass media.
11. Receiving preschool, primary, secondary, and higher education in Armenian in public and private educational institutions.
12. based on a separate agreement between Armenia and Azerbaijan, ensuring close cultural, educational, media, sports, and other humanitarian ties between the Armenian population in the former Nagorno-Karabakh region.
13. Establishment and maintenance of free and peaceful relations by the Armenian population across the border with persons legally located in the territory of other states, particularly with persons with whom they share a common ethnic, cultural, linguistic, and religious identity or a shared cultural heritage.