Ի՞նչ փաստաթուղթ է առաջարկել Լավրովը հուլիսի 25-ին (ԱՄԲՈՂՋԱԿԱՆ)
Արցախի նախագահին կից հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը փաստաթուղթ է հրապարակել՝ գրելով. «Այս փաստաթուղթն է առաջարկել Լավրովը հուլիսի 25-ին։ Ստիպված եմ հրապարակել, որպեսզի հանրությունը հասկանա, թե ինչ է իրականում կատարվում։ Այսօր Պուտինը հնարավորություն ունի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստին փոխել իր վերաբերմունքն ու պլանները: Սպասենք»:
«Հայ բնակչության անվտանգության ու իրավունքների ապահովման հիմնական սկզբունքներ և պարամետրեր նախկին Ադրբեջանական ՍՍՀ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքում՝ համապատասխան Ադրբեջանի օրենսդրությանը։
1. Օրենքի առաջ հավասարություն և իրավահավասար պաշտպանություն, Էթնիկ, լեզվական կամ կրոնական և այլ հիմքերով խտրականության բացառում։
2. Հայ բնակչության հարկադիր վերաբնակեցման կանխարգելում նրա բնակության վայրերից։
3. Տեղական իշխանություններին և զինված կազմավորումներին մասնակցելու պատրվակով հայ բնակչության նկատմամբ հալածանքների, պատժի և իրավունքների ցանկացած սահմանափակման օրենսդրական արգելք՝ բացառությամբ ռազմական հանցագործությունների մեջ դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված անձանց։
4. Հայ բնակչության համամասնական ներկայացվածություն օրենսդիր, դատական ​​և գործադիր իշխանության հանրապետական, մարզային և քաղաքային կառույցներում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ոստիկանությունում և դատախազությունում։
5. Մասնակցություն հանրապետական, թաղային և մունիցիպալ մակարդակներում հայ բնակչությանը վերաբերող որոշումների մշակմանը և ընդունմանը.
6. Պետական ​​հաստատություններում հայերենի ազատ օգտագործում ադրբեջաներենի հետ, այդ թվում՝ պաշտոնական նամակագրություն և գրասենյակային աշխատանք կատարելիս, ինչպես նաև կոմպակտ հայ բնակչություն ունեցող բնակավայրերի հասարակական վայրերում, ներառյալ՝ ճանապարհային նշանների, ցուցանակների և հայերենով հայտարարությունների տեղադրումը։
7. Հայ բնակչության մասնավոր սեփականության, այդ թվում՝ անշարժ գույքի և հողամասերի անձեռնմխելիություն։
8. Հասարակական կազմակերպությունների ստեղծում և դրանց անխափան գործունեության ապահովում։
9. Հայ բնակչության կրոնի ազատ դավանանքի և կրոնական հաստատությունների ու կազմակերպությունների գործունեության, նրանց ունեցվածքի անձեռնմխելիության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովում.
10. Հայ մշակույթի և ազգային ինքնության, այդ թվում՝ պատմամշակութային ժառանգության պահպանում և հայալեզու զանգվածային լրատվության միջոցների զարգացում։
11. Նախադպրոցական, տարրական, միջնակարգ և բարձրագույն կրթություն հայերենով ստանալը պետական ​​և մասնավոր ուսհաստատություններում.
12. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առանձին համաձայնագրի հիման վրա նախկին ԼՂԻՄ տարածքում հայ բնակչության միջև սերտ մշակութային, գիտակրթական, լրատվական, սպորտային և այլ մարդասիրական կապերի ապահովում.
13. Հայ բնակչության կողմից սահմանից այն կողմ ազատ և խաղաղ կապերի հաստատում և պահպանում այլ պետությունների տարածքում օրինական կերպով տեղակայված անձանց հետ, մասնավորապես՝ այն անձանց հետ, ում հետ նրանք ունեն ընդհանուր էթնիկ, մշակութային, լեզվական և կրոնական ինքնություն կամ ընդհանուր մշակութային ժառանգություն։

Председатель антикризисного совета при президенте Арцаха Тигран Петросян опубликовал документ, в котором говорится: Этот документ был предложен Лавровым 25 июля. Я должен его опубликовать, чтобы общественность поняла, что происходит на самом деле. Сегодня у Путина есть возможность изменить свое отношение и планы на заседании Совбеза ООН. Будем ждать.
Базовые принципы и параметры обеспечения безопасности и прав армянского населения
на территории бывшей Нагорно-Карабахской Автономной области Азербайджанской ССР в соответствии
с законодательством Азербайджанской Республики.
1.Равенство перед законом и равная правовая защита. Исключение дискриминации по этническому, языковому или религиозному и другим признакам.
2. Недопущение насильственного переселения армянского населения из мест его компактного проживания.
3.Законодательный запрет преследования, наказания и какого-либо ограничения в правах представителей армянского населения под предлогом их участия в местных органах власти и вооруженных формированиях, исключая лиц, признанных в судебном порядке виновными в совершении военных преступлений.
4. Пропорциональная представленность армянского населения в республиканских, районных и муниципальных структурах законодательной, судебной и исполнительной власти, включая органы полиции и прокуратуры Азербайджанской Республики.
5. Участие в выработке и принятии на республиканском, районном и муниципальном уровнях решений, касающихся армянского населения.
6. Свободное использование армянского языка в государственных учреждениях на ряду с азербайджанским, в том числе при ведении официальной переписки и в делопроизводстве, а также в общественных местах в населенных пунктах с компактным проживанием армянского населения, включая размещение дорожных знаков, вывесок и объявлений на армянском языке.
7. Неприкосновенность частной собственности армянского населения, включая недвижимое имущество и земельные участки.
8. Создание общественных организаций и обеспечение их беспрепятственного функционирования.
9. Обеспечение условий, необходимых для свободного исповедания армянским населением своей религии и функционирования религиозных учреждений и организаций, Неприкосновенность их собственности.
10. Сохранение армянской культуры и национальной самобытности, включая историко-культурное наследие, и развитие средств массовой информации на армянском языке.
11. Получение дошкольного, начального, среднего и высшего
образования на армянском языке в государственных и частных учебных заведениях.
12. Обеспечение на основе отдельного соглашения между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой тесных культурных, образовательных, научных, медийных, спортивных и иных гуманитарных контактов между армянским населением на территории бывшей Нагорно-Карабахской Автономной Области Азербайджанской ССР и Республикой Армения.
13. Установление и поддержание армянским населением свободных и мирных контактов через границу с лицами, на законных основаниях находящимися на территории других государств, в частности с лицами, с которыми они имеют общую этническую, культурную, языковую и религиозную самобытность или общее культурное наследие.