Արցախում սովամահության դեպք է արձանագրվել
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկատվության և ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից իրականացված ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ Ստեփանակերտի բնակիչ, 1983 թվականին ծնված Կ. Հովհաննիսյանը մահացել է քրոնիկ թերսնուցման, սպիտակուցաէներգետիկ անբավարարության հետևանքով, Ֆեյսբուքի էջում հայտնել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը՝ հրապարակելով լուսանկարներ։
Նշվում է, որ ըստ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության և անձի մահվան մասին վկայականի Կ. Հովհաննիսյանի մահվան պատճառ է հանդիսացել «արտահայտված ալիմենտար դիստրոֆիա (սննդանյութերի երկարատև և ոչ լիարժեք ընդունման հետևանքով ընդհանուր հյուծվածություն, այտուցներ, նյութափոխանակության բոլոր ձևերի խանգարում, օրգանների կազմափոխությամբ և ֆունկցիոնալ խանգարումներով), կախեքսիա, սպիտակուցաէներգետիկ անբավարարություն, կվաշիորկոր (սնուցման խանգարման հատուկ՝ ծանր տարատեսակ, որը զարգանում է օրգանիզմում սննդի մեջ սպիտակուցների ոչ բավարար պարունակության պարագայում, հիվանդության զարգացմանը նպաստում են կենցաղային ծանր պայմանները, ցածր կենսամակարդակը), երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ՝ աջից կռուպոզ տարրի գերակշռումով, թոքերի այտուց, խառը մետոբոլիկ, հիպոքսիկ էնցեֆալոպաթիա, ներքին օրգանների՝ երիկամների դիստրոֆիա, անեմիա, սեպտիկ վիճակ, աջակողմյան հիդրոթորաքս, քրոնիկական թերսնվածություն»:
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի ութ ամիս շարունակվող շրջափակման աղետալի հետևանքները հանրային առողջության վրա առավել քան նկատելի և շոշափելի են, որոնք առաջնահերթ արտահայտվում են հասարակության խոցելի խմբերի՝ երեխաների, հղիների, քրոնիկ հիվանդություն ունեցող անձանց, հաշմանդամների և տարեցների առողջական իրավիճակի վրա։ Շրջափակման և հատկապես երկամսյա լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած պարենային աղետալի իրավիճակը և դրա հետևանքով անձանց թերսնուցումը և սովի սպառնալիքը, անհրաժեշտ դեղորայքի բացակայությունը և առողջապահական համակարգի լիարժեք գործելու անհնարինությունը ուղիղ և անառարկելի սպառնալիքներ են ստեղծում Արցախի 120 հազար բնակչության համար»,- ասված է հայտարարությունում։

A case of starvation was recorded in Artsakh
Based on the information received by the staff of the Human Rights Defender of Artsakh and the studies carried out by the HRD staff, it was found that the resident of Stepanakert, K. Hovhannisyan, born in 1983, died as a result of chronic malnutrition, protein-energy deficiency, Artsakh HRD Gegham Stepanyan announced on his Facebook page, publishing photos.
It is noted that according to the conclusion of the forensic medical examination and the death certificate of the person, the cause of death of K. Hovhannisyan was "pronounced alimentary dystrophy (general exhaustion due to long-term and incomplete intake of nutrients, edema, disturbance of all forms of metabolism, with organ transformation and functional disorders), cachexia, protein-energy deficiency, kwashiorkor (a special, severe type of nutritional disorder that develops in the case of insufficient protein content in the body, the development of the disease is facilitated by harsh living conditions, low living standards), bilateral polysegmental pneumonia with a predominance of the croupous element on the right, pulmonary edema, mixed metabolic , hypoxic encephalopathy, dystrophy of internal organs: kidneys, anemia, septic condition, right-sided hydrothorax, chronic malnutrition."
"The disastrous consequences of Azerbaijan's eight-month-long blockade of Artsakh on public health are more than noticeable and tangible, which primarily affect the health situation of vulnerable groups of society: children, pregnant women, people with chronic diseases, the disabled and the elderly. The catastrophic food situation caused by the blockade and especially the two-month complete siege and the resulting malnutrition and the threat of starvation, the lack of necessary medicine and the impossibility of the health system to function fully create direct and undeniable threats to the 120 thousand population of Artsakh," the statement said.