ԱՀ ՊԲ-ն սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա շփման գիծ փոխադրելու ադրբեջանական տեսանյութերը որակել է կեղծ
ԱՀ ՊԲ-ից հայտնում են, որ օգոստոսի 15֊ին Ադրբեջանի ՊՆ և հատուկ ծառայությունների համակարգմամբ գործող մի շարք էլեկտրոնային լրատվամիջոցներ շարունակել են հրապարակել կեղծ տեսանյութեր, որտեղ իբր թե պատկերված են ՊԲ նոր մարտական դիրքերն ու սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի փոխադրումը դեպի շփման գիծ։
Ադրբեջանական կողմը, շարունակաբար խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9֊ի եռակողմ փաստաթղթից բխող իր պարտավորությունները, ինչի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է հումանիտար աղետի վիճակում, կեղծ տեղեկությունների ակտիվ տարածման միջոցով փորձում է իրադրության վատթարացման մեղքը բարդել արցախյան կողմի և ռուս խաղաղապահների վրա, ձգտում է միջազգային ուշադրությունը շեղել իր ագրեսիվ, Արցախում էթնիկ զտում իրագործելուն միտված գործողություններից և իրականացնում է հետագա սադրանքների տեղեկատվական նախապատրաստություն։

The Armenian Defense Ministry described the Azerbaijani videos of transporting weapons and military equipment to the contact line as false
The Armenian Defense Ministry reports that on August 15, several electronic media operating under the coordination of the Ministry of Defense of Azerbaijan and special services continued to publish fake videos, which allegedly depicted the new combat positions of the Defense Ministry and the transfer of weapons and military equipment to the contact line.
The Azerbaijani side, continuously violating its obligations arising from the tripartite document of November 9, 2020, as a result of which the Republic of Artsakh is in a state of humanitarian disaster, through the active dissemination of false information, tries to blame the deterioration of the situation on the Artsakh side and Russian peacekeepers, seeks to divert international attention from its aggressive actions aimed at carrying out ethnic cleansing in Artsakh and carries out information preparation for further provocations.