Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին պատշաճ կերպով արձագանքել ստեղծված իրավիճակին․ Արցախի ԱԳՆ
Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին  պատշաճ կերպով արձագանքել ստեղծված իրավիճակին․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է․
Ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության որոշումը դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ Լաչինի միջանցքի ավելի քան ութ ամիս շարունակվող անօրինական արգելափակման և Արցախի անմարդկային պաշարման  հետևանքով ստեղծված ծայրահեղ ծանր հումանիտար իրավիճակը քննարկման դնելու խնդրանքով:
Այս կապակցությամբ կարևոր ենք համարում ընդգծել, որ օգոստոսի 8-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը՝ կոչ անելով անհապաղ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում առաջացած հումանիտար աղետը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուղիղ ներգրավվածությունը և համապատասխան հրատապ որոշումների ընդունումը համարում ենք կարևորագույն գործոն, որը կարող է վերջ դնել Ադրբեջանի կողմից Արցախում մարդու իրավունքների զանգվածային կոպիտ խախտումներին և դադարեցնել Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն ու համակարգված ձևով իրականացվող ակնհայտ ցեղասպան քաղաքականությունը:
Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, որը կրում է միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման, ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումն ապահովելու հիմնական պատասխանատվությունը, պատշաճ կերպով արձագանքել ստեղծված իրավիճակին և կայացնել որոշում Լաչինի միջանցքի ամբողջական, անհետաձգելի և անվերապահ ապարգելափակմանն ուղղված անհրաժեշտ, հրատապ և արդյունավետ միջոցների իրականացման մասին։

We call on the UN Security Council to properly respond to the situation. Artsakh MFA
We welcome the decision of the Government of the Republic of Armenia to appeal to the UN Security Council with a request to discuss the challenging humanitarian situation created as a result of the illegal blockade of the Lachine Corridor for more than eight months and the inhumane siege of Artsakh.
In this regard, we consider it essential to emphasize that on August 8, the President of the Republic of Artsakh appealed to the Government of the Republic of Armenia, calling to immediately present to the UN Security Council for consideration the humanitarian disaster caused by Azerbaijan's blocking of the Lachine Corridor in Artsakh.
We consider the direct involvement of the UN Security Council and the adoption of relevant, urgent decisions to be the most critical factor that can put an end to the gross violations of human rights by Azerbaijan in Artsakh and stop the apparent genocidal policy consistently and systematically implemented by Azerbaijan against the people of Artsakh.
We call on the UN Security Council, which bears the primary responsibility for maintaining international peace and security, preventing genocides and other mass crimes, as well as ensuring the implementation of the decisions of the UN International Court of Justice, to respond appropriately to the situation and decide on the complete closure of the Lachine Corridor. , on implementing necessary, urgent, and practical measures aimed at immediate and unconditional unblocking.