ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ 10 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ օգոստոսի 12-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։  Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ, իսկ բազմաթիվ բուժառուներ դեռևս սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն և Արցախ վերադարձին:
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում՝ ծանր վիճակում։

Сегодня, 12 августа, 10 пациентов из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Арцаха вместе с сопровождающими были переведены в специализированные медицинские центры РА при посредничестве и сопровождении. Международного Комитета Красного Креста для получения неотложной специализированной медицинской помощи. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 9 пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
Азербайджанская сторона постоянно запрещает доставку столь необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах автомобилями Красного Креста, и многие пациенты все еще ожидают отправки в Республику Армения и обратно в Арцах.
На данный момент в медсанчасти "Аревик" находятся на стационарном лечении 26 детей, из них 7 - в отделении неонатологии и реанимации.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» 82 пациента находятся на стационарном лечении, 6 пациентов находятся в отделении реанимации в тяжелом состоянии.