Շրջափակման հետևանքով Արցախում կտրուկ աճել են մահացության դեպքերը
Արցախի առողջապահության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով. «Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը (Լաչինի միջանցքը) Ադրբեջանի կողմից 8 ամիս շարունակ արգելափակված լինելու պայմաններում՝ դեղորայքի ու սննդի խիստ սղությամբ և շարունակական սթրեսով պայմանավորված՝ պաշարված Արցախում նախորդ տարվա համեմատ աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների, մահվան ցուցանիշները։
Այսպես՝
Յոթ ամսվա (հունվար-հուլիս) ընթացքում ընդհանուր մահացությունների շարքում․ արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից արձանագրվել է մահացության աճ՝ ավելի քան 2 անգամ, ներառյալ՝ սուր և քրոնիկ սրտային անբավարարությունից մահերի աճ՝ 66%-ով, սրտամկանի սուր ինֆակտից՝ 20,8%-ով, ուղեղի կաթվածից՝ 8,8%-ով։
Հուլիս ամսվա ընթացքում արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից մահվան դեպքերն էլ ավելի են աճել՝ հասնելով նախնականորեն 2.6 անգամի՝ նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ, ներառյալ՝ սուր սրտային անբավարարությունից մահեր՝ աճ 2.5 անգամ, սրտամկանի սուր ինֆակտից՝ 4 անգամ, Ուղեղի կաթվածից՝ 3 անգամ:
Յոթ ամսում չարորակ նորագոյացություններից մահերի քանակը աճել է 15,9%-ով։ Մահացության դեպքերի ավելացման պատճառներից են անհրաժեշտ դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը, կյանքի որակի փոփոխությունը, պատշաճ բուժօգնության հնարավորությունների խիստ սահմանափակությունը, որոնք կրճատում են ապրելիության աստիճանը։
Նույն ժամանակահատվածում բնակչության շրջանում արձանագրվել է գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարման ( ուղեղի կաթված) և սրտամկանի սուր ինֆակտի նոր դեպքերի աճ՝ համապատասխանաբար 26%-ով և 9,7%-ով։
Հունվար-հուլիս ժամանակահատվածում արձանագրվել է չարորակ նորագոյացությունների նոր հայտնաբերված դեպքերի աճ՝ 24,3%-ով:
Հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, բժիշկների հսկողության տակ գտնվող հղի կանանց շրջանում սակավարյունության մակարդակը հասել է մոտ 90%-ի։ Դա պայմանավորված է ոչ լիարժեք սննդով և համապատասխան դեղամիջոցների սղությամբ կամ բացակայությամբ։
Չնայած առաջին կիսամյակի ընթացքում ընդհանուր վիժումների քանակի աճ չի արձանագրվել, սակայն հուլիս ամսում արձանագրվել է բժշկի ցուցումով վիժումների կտրուկ աճ՝ 4 անգամ։ Ցավալի իրավիճակին նպաստում են սթրեսը, ոչ լիարժեք սնունդը և դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը։
Հանրապետության Շտապ օգնության ծառայությունում հուլիս ամսում հաճախակի են դարձել ուշագնացության(կոլապս) դեպքերը։ Նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ ուշագնացության դեպքերը աճել են 91%-ով։ Շատ հաճախ լինում են դեպքեր, երբ կա ուշագնացություն, սակայն մինչև շտապ օգնության անձնակազմի ժամանումը, քաղաքացուն ուշքի են բերում, և փաստացի չի գրանցվում դեպքը:
Հուլիս ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ, արձանագրվել է նաև զարկերակային գերճնշման դեպքերի պատճառով շտապ օգնության կանչերի կտրուկ՝ 5.6 անգամ աճ։
Մահվան և հիվանդությունների դեպքերի նշված և այլ ցուցանիշների աճը պայմանավորված է Արցախի շրջափակման և, այնուհետև, լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած առողջապահական լրջագույն խնդիրներով, ներառյալ՝ դեղորայքի ու բժշկական պարագաների սղությամբ կամ բացակայությամբ, բնակչության թերսնմամբ, սթրեսով, պլանային վիրահատությունների ու հետազոտությունների դադարեցմամբ, Հայաստանում և արտերկրում բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունների խիստ սահմանափակմամբ և այլն:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունն ահազանգում է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար պաշարման շարունակման դեպքում նշված և այլ ցուցանիշներն էլ ավելի մեծ չափով են աճելու՝ հանգեցնելով բազմաթիվ մարդկանց մահերի ու առողջական վիճակի վատթարացման:
Առողջապահության համակարգը հնարավորինս կատարում է իր առջև ծառացած այս ծանր մարտահրավերների հետևանքների մեղմացման ուղղությամբ, սակայն Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների և բեռների տեղաշարժի ամբողջական արգելափակումը պարզապես անհնար են դարձնում համակարգային ու լիարժեք առողջապահական լուծումների ապահովումը»:

В результате блокады число смертей в Арцахе резко возросло
Министерство здравоохранения Арцаха распространило информационное сообщение. «Единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией (Лачинский коридор), вот уже 8 месяцев блокируется Азербайджаном, из-за острой нехватки медикаментов и продовольствия и постоянного стресса в осажденном Арцахе резко возросли различные показатели смертности по сравнению с прошлым годом.
Таким образом:
Среди общего числа умерших за семь месяцев (январь-июль): зафиксирован рост смертности от болезней системы кровообращения более чем в 2 раза, в том числе увеличение смертности от острой и хронической сердечной недостаточности на 66%, от острого инфаркта миокарда на 20,8%, от детского церебрального паралича на 8,8%.
Смертность от болезней системы кровообращения в июле еще больше возросла, составив предварительно 2,6 раза по сравнению с июлем прошлого года, в том числе от острой сердечной недостаточности - 2,5 раза, острого инфаркта миокарда - 4 раза, детского церебрального паралича - 3 раза.
За семь месяцев число умерших от злокачественных новообразований увеличилось на 15,9%. Среди причин повышения летальности выделяют нехватку или отсутствие необходимых лекарственных средств, изменение качества жизни, резкое ограничение возможностей надлежащей медицинской помощи, снижающие степень жизнеспособности.
В этот же период среди населения зафиксирован рост новых случаев острого нарушения мозгового кровообращения (мозгового инсульта) и острого инфаркта миокарда на 26% и 9,7% соответственно.
За период январь-июль зафиксирован рост новых случаев злокачественных новообразований на 24,3%.
За январь-июль месяцы по сравнению с аналогичным периодом прошлого года уровень анемии среди беременных под наблюдением врачей достиг около 90%. Это связано с недостаточным питанием и отсутствием соответствующих лекарств.
Хотя увеличения общего числа абортов в течение первого полугодия не было, в июле было зафиксировано резкое увеличение числа абортов по назначению врача в 4 раза. Стресс, неправильное питание и недостаток или отсутствие лекарств усугубляют болезненную ситуацию.
В июле участились случаи обморока (коллапса) в республиканской службе по чрезвычайным ситуациям. По сравнению с июлем прошлого года случаи обмороков увеличились на 91%. Очень часто бывают случаи, когда наступает обморок, но до приезда скорой помощи гражданин приходит в сознание, а инцидент фактически не фиксируется.
В июле по сравнению с тем же периодом прошлого года также произошло резкое увеличение в 5,6 раза вызовов скорой помощи по поводу случаев высокого кровяного давления.
Увеличение указанных и других показателей смертности и заболеваемости вызвано серьезнейшими проблемами со здоровьем, вызванными блокадой, а затем и полной осадой Арцаха, в том числе нехваткой или отсутствием медикаментов и предметов медицинского назначения, недоеданием населения, стрессами, остановкой плановых операций и исследований, медицинской помощи в Армении и за рубежом со строгим ограничением возможности получения помощи и т.д.
Министерство здравоохранения Республики Арцах предупреждает, что в случае продолжения полной осады Арцаха Азербайджаном указанные и другие показатели еще более возрастут, что приведет к гибели многих людей и ухудшению их здоровья.
Система здравоохранения делает все возможное, чтобы смягчить последствия этих серьезных проблем, с которыми она сталкивается, но полная блокада движения людей, транспортных средств и товаров через Лачинский коридор делает просто невозможным предоставление системных и комплексных решений в области здравоохранения».